yukarı

Mazda CX-5 2022: Elbet bize de geleceksin!..

Kompakt SUV güzeli Mazda CX-5 yeni yüzü, yeni mimarisi ve yeni donanımlarıyla 2022'ye hazır. Motor hacimleri pek umut vermese de..

22 Eylül 2021 kaynak: Mazda

Son birkaç yıldır, ne zaman yeni bir Mazda modeli görsek "Dön bebeğim" şarkısını mırıldanırız. Tabii Mazda'ya sorsan bir yere gitmiş değil ama... Nicedir "Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor" anonsunu dinleyenleri yeniden sevdalandırmak hiç kolay olmayacak.

Yine de çıkmamış candan ümit kesilmezmiş. Hem belli mi olur, belki de pek yakında Mazda 2 ile bir dönüş hareketi başlar Anadolu topraklarına;) Ama bu arkadaş, yani Mazda CX-5'in makyajlı hali, ister gelsin, isterse büyük hacimli motorlarıyla bir hayal olarak kalsın, es geçilecek gibi değil. Sonuçta Avrupa satışlarının %21'i ondan soruluyor.

Mazda CX-5 2002_arabazzi.com

Pek çok açıdan zaten bayıldığımız Mazda CX-5 kısa süre önce bir kez daha güncellenmişti ama tasarımdan çok yeni bilgi-eğlence sistemi, yeni bir 2.5 Skyactiv-G motor ve bir iki mekanik revizyonla yetinmişti. Bu sefer her açıdan daha kayda değer değişimler var.

Krom çerçeve içindeki 3D görünümlü ön ızgara, yeni ön tampon ve yeni far tasarımlarıyla hayli keskin ve agresif bir havaya bürünmüş Mazda CX-5 2022. Donanıma göre, gövde altı koruma plastikleri, yan aynalar ve ızgara çerçevesinin rengi değişebiliyor.

Makyajlı Mazda CX-5 nasıl?.. arabazzi.com'da

Mazda'nın yeni nesil "Skyactive Araç Mimarisi"ne geçiş yapan bu orta boy SUV, yeni süspansiyonları ve yeni koltuklarıyla daha konforlu, sessiz ve yormayan bir araca dönüşmüş.

Yeni Mazda CX-5 konfor özellikleri_arabazzi.com

2022 model Mazda CX-5, ayrıca yeni sürüş modlarını barındıran Mi-Drive sistemi ve i-Activ'li (4x4 ) versiyonlarda off-road moduna da kavuşmuş. Her özelliğe bir isim takılması yeterince kafa karıştırmadıysa, görsel olarak birbirinden daha net ayrışan yeni donanım paketleri Newground, Homura ve Takumi'nin de adını analım:)

Mazda CX-5 2022 yenilikleri_arabazzi.com

Benzinlide 550 lt, dizelde 538 lt'ye çıkan bagaj, kablosuz şarj ve adaptif LED farları da makyaj listesine başarıyla ekletmiş yeni CX-5. Tıpkı sıkışık trafikte gaz, fren ve direksiyona destek atan "Cruising & Traffic Support" (CTS) sistemi gibi.

Mazda CX-5 ve 550 lt bagajı_arabazzi.com

MX-5'te de kullanılan 2.0 benzinli, 2.5 benzinli ve 2.2 dizel motorlarla yol alacak Mazda CX-5. Hepsinde 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçeneği mevcut. Özellikle benzinli motorlarda, yüksek torkla atik sürüşlerden ziyade, devir ibresini yukarı çıkarmaktan ve organik sürüşten keyif alanlara uygun bir karaktere sahip CX-5.

Yeni Mazda CX-5 Türkiye fiyatı henüz belli değil

SkyActive X motora neden geçmemişler diye hiç sormayın, vaktinde benzer bir soru soran muhabire "Hangi modele hangi motor gider, en iyi biz biliriz" şeklinde duvar gibi bir cevap vermişlerdi:)

Dünyanın kalanını pek kafaya takmayan bağımsız üretici Mazda, küçük adımlarla iyileşmeye devam ediyor. Türkiye'de 80'ler ve 90'lardaki egemenliğini yeniden yakalaması çok zor olsa da artık daha büyük ve kalıcı adımlar bekliyoruz kendisinden. Lütfen yani!..

Yeni Mazda CX-5_arabazzi.com