yukarı

Maserati MC20: Cüretkâr olma zamanı

Hem lüks hem de daha sade ve sportif bir markaya dönüşmek isteyen Maserati ilk fişeği MC20 ile attı...

kaynak: Maserati

Güzellik karın doyurmuyor azizim!.. Özellikle küçük ve bağımsız markalar kurtuluş için farklı formüller peşinde. Mesela McLaren, biriken kart borcunu ödemek için, bu hafta Woking'deki muhteşem tesislerini satılığa çıkardı. Avrupa satışları 2019'da %31 düşen Maserati ise... yeni bir çağ başlattı!..

 

Yine mi yeni çağ!.. Açıklayalım efendim:  2024 sonuna kadar, her birinin elektrikli (hibrit de bu kapsamda) versiyonu da olacak 13 yeni Maserati'yle tanışacağız. Hedef, lüks algısını da koruyarak daha sade ve sportif bir markaya dönüşmek. Ve bu çağın ilk adımı "supercar" MC20...

 

Maserati MC20 arabazzi.com

 

"2020: Cüretkâr olma zamanı" sloganıyla ve seyircisiz U2 konserini andıran bir şovla tanıtılan Maserati MC20, bir bakıma "Tamam mı, devam mı?"'nın cevabını arayan bir markanın eseri...

 

Maserati MC20 lansman şovu. arabazzi.com

 

Tasarımı başka hiçbir mevcut Maserati'ye benzemeyen MC20, "Hocam bi izin verin, bu sefer her şeyini kendimiz yapalım" diye ısrar eden Maserati ekiplerinin, platformdan motora kadar, kendi öz imalatı.

 

Maserati MC20 test sürüşü. arabazzi.com

 

O motor ki Bolonya'daki Neptün heykeline atıfla, ismi Nettuno. V şeklinde sıralanmış 6 silindir, çift turbo ve benzersiz bir ateşleme sistemiyle 7.500 devirde 630 hp, 3.000 devirden itibaren 730 Nm tork üretiyor.

 

Maserati MC20 V6 Nettuno. arabazzi.com

 

Arka ortasına yerleştiği bu güzelliği 0'dan 100 km/s'e 2,9 saniyede taşıyan bu patentli motor gücünü - geleneklere uygun olarak - arka tekerlere aktarıyor. Dijital sayacın ulaştığı son noktada 325 km/h yazılı...

 

Aerodinamik yapısı çok gelişmiş simülasyonlarla 2 yılda şekillenen karbon fiber ve cam elyaf ağırlıklı gövde sayesinde, beygir başına düşen ağırlık ise sadece 2.33 kg.

 

Maserati MC20 profil tasarımı. arabazzi.com

 

Kanatlanarak açılan kapılar az sonra başlayacak uçuşu ve iki koltuklu kabine girişi kolaylaştırma amacında. Pist sürüşü kadar günlük hayata da hazır olma misyonuyla MC20, konforu da ihmal etmemiş.

 

Maserati MC20 ve kanatlı kapıları. arabazzi.com

 

Biri sürücü karşısındaki 10,25 inçlik 2 ekran teknolojiden, orta konsol ise kablosuz şarj ünitesi, sürüş modları, vites seçici, cam açma kapama ve döner multimedya kumandasından sorumlu. Gerisi için bkz. direksiyon...

 

Maserati MC20'nin bol karbon dekorlu seksi kokpiti. arabazzi.com

 

Lakin, oldukça aşağıya yerleştirilen bilgi ve eğlence ekranı, ne konumu ne de arayüz ve menüleriyle beğeni kazanacak gibi. Uzaktan da belli oluyor ama aynı sistemi Ferrari Roma'da deneyenlerin yalancısıyız.

 

Üretime 2020 sonunda başlayacak Maserati, önümüzdeki yıl üstü açık bir MC20 Spyder ve 2022'de üç elektrik motoruyla 700 hp'yi aşacak daha da çılgın bir MC20'yi fırına vermiş durumda.

 

Maserati MC20 yaklaştıkça basitliğin ötesine geçiyor. arabazzi.com

 

Dört tekerlekten çekişli olacak elektrikli MC20'nin motorlarından biri ön aksta, diğer ikisi arkada olacak. Elektrik altyapısı nedeniyle yaklaşık 80-10 kg artması beklenen ağırlığa rağmen, etkin tork dağılımı ve artan güç sayesinde 2 saniye gibi uçuk bir 0-100 km hızlanmasından bahsedebileceğiz.

 

Maserati MC20 arkadan daha mı çekici? arabazzi.com

 

Nasıl yapalım? Maserati MC20'nizi şimdi mi saralım, iki yıl bekler misiniz?

 

Maserati MC20 2020