yukarı

Makyajlı Renault Megane 2020: Teknoloji ve motor atağı

Temmuz 2020'de yollara çıkacak makyajlı Renault Megane, şarj edilebilir hibrit motorla kontra atağa kalktı

04 Şubat 2020 kaynak: renault

Belli ki yaklaşan VW Golf'e kaleyi açmaya hiç niyeti yok Renault'nun. Zira önümüzdeki ay Cenevre'de örtüyü kaldıracak olan makyajlı Renault Megane, dış tasarımda hafif olsa da kokpitte keyifli, motor seçeneklerinde iştah kabartan yeniliklerle geliyor.

 

Teknoloji cephesinde ise güvenlik asistanları kadar, EDC şanzıman ve E-Tech şarj edilebilir hibrit versiyonda desteklenen 2. seviye otonomiye izin veren donanımlarla geliyor Megane. Bu seviye kısaca, 160 km/s hızlara kadar şerit koruma, öndeki araca göre hızını ayarlama, acil frenleme ve yeniden harekete geçme şeklinde özetlenebilir.

 

Makyajlı Renault Megane 2020 tasarım

 

Dışarıdan ilk dikkat çekenler yeni ön ızgara detayları, yeni tamponlar, hava girişleri, standart LED farlar ve dinamik sinyallere kavuşan LED stopların yeni grafikleri. Tabii yeni jant tasarımlarını da unutmamak lazım.

 

İçeride artan malzeme kalitesinin yanına dijitalleşen gösterge paneli (donanıma göre 7 ya da 10,2") ve R-Link yerini alan Easy Link yazılımlı yeni bilgi ve eğlence sistemi eklenmiş. Ekran ve çevresindeki kumandalar kadar, havalandırma sistemi ve direksiyonun üzerindeki kumandalarda da iyileştirmeler yapılmış.

 

Renault Megane 2020 makyaj iç mekan

 

Motorlarda 115, 140 ve 160 hp'lik 1.3 turbo benzinlinin yanına, aynı hacimli ve 100 hp'lik bir giriş seviyesi eklenmiş. Yıl sonuna doğru 3 silindirli ve 120 hp gücünde, 1.0 hacimli bir motorun daha Clio'dan transfer edilmesi beklentiler arasında. Tek dizel olan 1.5 dCi, 95 ve 115 hp'lik güçlerde varlığını (şimdilik) sürdürüyor.

 

Çılgın sporcu Megane R.S.'in 1.8 TCe'si 20 hp ve 30 Nm'lik bir artışla 300 hp ve  400 Nm'ye ulaşmış. Son durumda R.S., bir üst çılgınlık olan Megane R.S. Trophy ile aynı güce kavuşmuş olsa da, son bahsi geçen "Cup" şasi ve sınırlı kaydırmalı mekanik Torsen diferansiyel gibi imtiyazlarını koruyor. Megane R.S. ise dört tekeri de yönlendiren Sport 4Control sistemiyle donanmış. Onlar gibi sportif görüntü sunan GT Line donanım ise yeni isimlendirme gereği, hayatına R.S. Line olarak devam edecek. 

 

Renault Megane 2020 RS

 

Ama bizim açımızdan asıl büyük haber şarj edilebilir hibrit "E-Tech Plug In" motor. Captur E-Tech'ten tanıdık bu hibrit motor, ilk olarak bizde satışta olmayan "Estate" Megane'da boy gösterecek maalesef. 

 

1.6 lt benzinli motora destek veren 400 Volt ve 9,8 kWs kapasiteli bataryasıiki elektrik motoru, ve onları buluşturan çok özel (ve debriyajsız) şanzımanıyla toplam 160 hp'lik güce hükmedecek şarj edilebilir hibrit Megane. 

 

Renault Megane hibrit 2020

 

50 km mesafeyi ve 135 km/s hıza kadar sadece elektrik motoruyla yol alabilmek gibi bir iddiaya sahip Renault Megane E-Tech. Yakıtsız, emisyonsuz hayat için bunun %20 altına da razıyız.