yukarı

Lunaz: Klasik bir elektrik hikâyesi

İngiliz klasiklerini toplayıp elektrikli hale getiren Lunaz'ın son icraatı klasik Range Rover'ları elektriklendirmek

09 Aralık 2020 kaynak: Lunaz

"Böyle işlere soyunmuş akrabalardan bende niye hiç yok!" diye hayıflandığınız olmuştur muhakkak... Çok yükseklerde gözümüz yok ama mesela David Lorenz'in amcasının çocuğu olmaktan da zarar gelmezdi yani. Bu arada David Lorenz "klasik otomobilleri elektrikli klasiklere dönüştürme" şirketinin kurucusu.

Klasik otomobiller Lunaz ile elektrikleniyor_arabazzi.com

"Dünyanın en güzel arabalarının mirasını geleceğe taşımak" şeklinde özetlenebilecek bir iş kurmuş David Lorenz. Müessesenin adı Lunaz, yaptığı şey ise klasik kıvama gelmiş modelleri piyasadan toplayıp bol silindirli motorlarını söküp elektrik altyapısıyla donatmak!..

2030'da içten yanmalıları okyanusa dökecek İngiltere'de tam zamanında girişilmiş bir iş gibi geldi bize...

Klasik Rahge Rover Lunaz ile elektrikleniyor_arabazzi.com

Zenginden alıp yine zengine, hatta belki daha zengine veren Lunaz'ın kataloğuna son eklenen, 1970-1994 arası üretilen Range Rover'lar oldu. Evvelce elektrikliklendirmeye başladıkları klasik güzellerse Bentley, Jaguar ve Rolls-Royce arşivinden.

Lunaz: Silverstone'lu elektriklendirme şirketi_arabazzi

Şirket merkezi, otomotiv mabedi Silverstone olunca, ücret ve modellerde "Sky is the limit" oluyor haliyle... Jaguar XK120 mi? Elbette... Bentley Continental S2 Flying Spur? Hay hay... 1961 Rolls-Royce Phantom V? Lafı mı olur!.. 160 hp'lik elektrik motoru ve 480 km menzil için 500.000 Pound'lık bir çek rica ediyoruz efendim.

Klasik pahalı, Lunaz klasikleri daha pahalı...

Diyelim ki aklınıza esti ve "Şu benim Anadol'a bi dönüşüm kiti taksana Usta" dediniz... Sadece elektriklendirme için, kapıyı 300.000 Pound'dan açıyor Lunaz. Fiyatta anlaşırsanız, aracın 3D taramasını yapıp kusursuz bir modelini çıkarıyorlar ki bizim Yedikule surları usülü bir "restorasyon" çıkmasın ortaya.

Lunaz ve Rolls-Royce Phantom V_arabazzi.com

Sonra tabiri caizse klasik arabanızı baştan aşağı soyup koltuklarına kadar söküp, mühendis ve zanaatkâr eliyle modern çağa uyandırıyorlar. Deriler, ahşaplar, dokunmatik ekranlar, wi-fi'lar, high-end ses sistemleri... dedik ya "Sky is the limit"...

Lunaz ve klasik işçilik

Range Rover'a dönersek, "Town" ve "Country" olmak üzere iki donanım paketi ve uzunluk seçeneği sunacak Lunaz. İlki konfora odaklanırken, "Country" off-road kabiliyetlerini elektrikli çağa taşıyacak.

Klasik otomobiller Tesla'ya karşı!..

Bu modernize ve elektrikli Range Rover'ların vergisiz açılış fiyatı 245.000 Pound ve Lunaz, eldeki 50 siparişi 2021 yazına yetiştirme telaşında...

Lunaz'ın elektrikli klasikleri_arabazzi.com

Bir Türk klasiği olan Ajda Pekkan'nın 1980 model şarkısında (Söz/müzik: Atilla Özdemiroğlu, Şanar Yurdatapan) çok güzel söylediği gibi, "Amaaan petrol!"...

Lunaz'dan elektrikli Rolls-Royce Phantom V