yukarı

Lucid Air kalkışa hazır: Haberler kötü Mr. Musk...

Tesla'yı gözüne kestiren elektrikli otomobil girişiminin ilk meyvesi Lucid Air, tarzı ve teknik verileriyle uçuruyor...

kaynak: Lucid

Ocak ayından beri bizimle olan dostlar hatırlar: Suud sermayesiyle hayata dönen Lucid'in Air modeli, 2020'de Tesla Model S'in karşısına çıkma niyetindeydi. 

 

Sonra dünyanın başına gelenleri biliyorsunuz... Bu arada Lucid Air son halini aldı ve sadece üretim tarihini değil (2021 başı), güç, batarya kapasitesi ve menzil (ve fiyat:) verilerini de ileri götürdü. 

 

Lucid Air kalkışa hazır_arabazzi.com

 

İşin başında zamanında Tesla Model S'in baş mühendisi olan Peter Rawlinson'un olduğu düşünülürse çok da şaşırmamak lazım galiba.

 

Birazcık lüks bir örnek olmakla beraber, elektrikli otomobillerin nasıl da hızla gelişip mantıklı ve belki de rakipsiz hale geldiğinin kanıtı Lucid Air. İnanmayan, Türkiye fiyatları bu yılın sonunda açıklanacak Nissan Ariya paylaşımımıza tekrar bir göz gezdirsin;)

 

Lucid Air: Elektrikli lüks spor otomobil_arabazzi.com

 

"Dünyanın en aerodinamik lüks otomobili" olma iddiasındaki Lucid Air'in 0,21 cd'lik sürtünme katsayısı, 0,01 farkla yeni Mercedes S Serisi'nden daha başarılı... Ama malum Enzo Ferrari "Aerodinami motor yapmayı bilmeyenler içindir" demişti. Lakin motorlar da çok fena!

 

Daha önce 1000 hp olarak açıkladığımız en güçlü Lucid Air - Dream Edition, çift elektrik motoruyla dört tekerine tam 1.080 hp aktaracak. Bu da kendisini 2,5 saniyede 100 km/s hıza çıkarmak için yeterli bir güç. 

 

Lucid Air iki elektrik motoruyla 1080 hp güç üretiyor_arabazzi.com

 

Formula E teknolojili 113 kWs'lik bataryanın 20 dakikada 480 km sürüşlük doluluğu yakalaması da ayrı bir hız rekoru. Menzil mi? Full depoyla 832 km...

 

812 hp ve 628 hp'lik versiyonlardan sonra satışa sunulacak tek motorlu ve arkadan çekişli standart Lucid Air'in değerleriyse henüz net değil. 80.000 doların altında kalması beklenen bu "düz" Air 2022'de yollara çıkacak. 

 

Lucid Air kokpitinde ekran yatay ama aşağıda, orta konsolda dikey bir ekran daha var

 

Açılışı yapacak Touring, Grand Touring ve Dream Edition isimli özel serilerse 165.000 dolardan aşağıya doğru bir nakit akışı talep etmekteler.

 

Lucid Air'in 5K'Lık bilgi ve eğlence ekranı_arabazzi.com

 

Ön paneldeki 34 inçlik ve 5K görüntülü kavisli ekran, 32 sensörün yol gösterdiği otonom sürüş özellikleri, dünyanın en gelişmiş mikro lensli aydınlatma sistemi falan neyse de... 

 

Lucid Air'in kabini de çok havadar_arabazzi.com

 

Ön ve arkada toplam 739 lt. bagaj hacmiyle Lucid Air, tatil dönüşü zeytinyağını, salçayı, incir kasalarını buna sığdıramam diye düşünenleri hayli mutlu edecek. Turşu kavanozları da arkadaki çukur zeminde, bataryaların hemen üstünde devrilmeden duracaktır. 

 

Lucid Air'in arka sırası lükse alışanları şımartacak cinsten

 

O zaman stajyer reklam yazarı klişesiyle bitirelim: Gelenekle gelecek Lucid Air'de buluşuyor... Hazır mısın?

 

Lucid Air ya da Tesla Model S'in yeni belalısı_arabazzi.com