yukarı

Lucid Air: Havada elektrik kokusu var...

ABD'den küçük bir elektrikli otomobil girişimi, Lucid ve onun lüks sedanı Air'le tanışmak isteyen?..

24 Ocak 2020 kaynak: Lucid

2016'da kendini Tesla'nın rakibi olarak konumlandıran Lucid, Air'i de Tesla Model S'in karşısına koyuyor. Tarz olarak Model S karşısında hiç de ezilmediğini düşündüğümüz Lucid Air bakalım teknik puanlarda nasıl performans sergiliyor...

 

Suudi sermayesi sağolsun, 2020'de asfaltı kazıma ihtimali gittikçe yükselen Lucid Air, versiyona göre 400 hp ila 1.000 hp arasında güçlerde satışa sunulacak. 

 

0-100 km hızlanmasını 3 saniyede tamamlayacağı açıklanan en güçlü Lucid Air, yine fazlasıyla iddialı 640 km'lik bir azami menzil iddiasında. Kadranın sonundaki rakamsa 320 km/s. Yani yollara çıktığında muhtemelen en hızlı seri üretim elektrikli olacak Air.

 

Kabinde minimalizmi lüksle harmanlayan Lucid Air, önde arkada havalı ve büyük ekranların yanı sıra, "executive" paketin parasına kıyanları 55 dereceye kadar yatabilen arka koltuklarda yaşatacak. 1.000 beygirlik bir makinede uyuklamak nasıl mümkün olur acaba?

 

1.000 Dolar kaparo ve 52.500 Dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak giriş seviyesi Lucid Air, tek motorlu, arkadan itişli ve Samsung'un ürettiği 75 kWs'lik bataryayla yol alacak. Daha bir zenginlerse 130 kWs'lik batarya, 1.000 hp ve 4x4 çekiş sistemiyle nefesleri kesecek gibi görünüyor. 

 

Otonom sürüş, lazerler, sensörler, geniş ekranlar, havalı süspansiyonlar falan, alıştık bunlara zaten değil mi... Hiç yormayalım o güzel gözlerinizi.

 

Bakalım lüks roketler Lucid Air, Tesla Model S ve Porsche Taycan arasında nasıl bir yıldız savaşları yaşanacak...