yukarı

Lotus Emeya: 918 HP'lik amiral gemisi

Lotus, önümüzdeki yıl üretime girecek ve 100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyeden daha kısa sürede tamamlayacak Emeya'yı tanıttı.

08 Eylül 2023 kaynak: Lotus

Colin Chapman mezarında ters dönmeye devam ederken Lotus, tamamen elektrikli dört kapılı bir amiral gemisi olan yepyeni Emeya'yı tanıttı. Önümüzdeki yıl üretime girecek olan model, Eletre'nin izinden gidiyor ve şirketin Carlton'dan bu yana ilk sedanı olacak.

Lotus tüm detayları gizli tutuyor, ancak modelin 918 HP ve 985 Nm torka kadar güç üreten çift motorlu dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olduğunu açıkladı. Bu sayede aracın 0-100 km/s hızlanmasını 2,78 saniyede tamamladıktan sonra 256 km/s azami hıza ulaşabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte, Eletre R 265 km/s hıza ulaşabildiği için son rakam kulağa şüpheli geliyor.

Güç, crossover'da kullanılandan önemli ölçüde daha küçük olan 102 kWh'lik bir batarya paketi tarafından sağlanıyor. Bununla birlikte, araç 350 kW DC hızlı şarj cihazı kullanarak beş dakika gibi kısa bir sürede 150 km menzil elde edebileceği için "pazar lideri şarj özelliklerine" sahip olacak. Eğer aceleniz yoksa 18 dakikada %80 şarj edebilirsiniz.
 

Model, Eletre'yi taklit eden sinirli ve köşeli bir tasarıma sahip olduğu için tasarım cephesinde herhangi bir sürpriz yok. Lotus fazla bir şey açıklamadı ama otomobilin ince aydınlatma üniteleri ve şişkin bir kaputu var. Bunlara aktif bir panjur ızgarası, aktif bir difüzör ve aktif bir arka spoyler eşlik ediyor.
 

Yanlara doğru ilerlediğimizde, gömme montajlı kapı kollarını ve kamera bölmelerini görebiliyoruz. Tasarımcılar ayrıca araca, eşleşen bir tavana akan kontrast siyah A sütunları da eklemiş. Öne çıkan diğer özellikler arasında havalandırmalı bir arka panel ve ince bir ışık şeridi yer alıyor.
 

Lotus kabine sadece birkaç bakış attı, ancak dört ayrı koltuğa sahip minimalist bir iç mekan görebiliyoruz. Bununla birlikte, önceki casus fotoğraflarda bir arka bank görülmüştü, bu nedenle müşteriler muhtemelen ikisi arasında bir seçeneğe sahip olacaklar.
 

Ne olursa olsun, modelde düz tabanlı bir direksiyon simidi ve küçük bir dijital gösterge paneli bulunuyor. Bunlara, bariz bir Tesla kopyası gibi görünen yüzen bir bilgi-eğlence sistemi eşlik ediyor. Şirket ayrıntılara girmedi, ancak muhtemelen crossover'daki gibi 15,1 inç boyutunda.
 

Öne çıkan özellikler arasında karbon fiber döşeme ve şık anahtar takımı yer alıyor. Lotus ayrıca modelin Alcantara ve Nappa deri döşemelerinin yanı sıra sürdürülebilirliğe bir selam olarak moda endüstrisinden yeniden tasarlanmış liflere sahip olduğunu açıkladı.
 

Lotus dördüncü çeyrekte daha fazla ayrıntı açıklayacak, ancak model bir KEF ses sisteminin yanı sıra elektronik olarak kontrol edilen bir havalı süspansiyona sahip. Süspansiyon, "yolu saniyede 1.000 kez hisseden" sensörlere göre otomatik olarak ayarlanıyor.