yukarı

Lotus Eletre 2024: Lotus’un yeniden doğuşu

600 HP elektrik motoruyla Eletre, Lotus tarihini değiştirmeye geliyor.

30 Mart 2022 kaynak: Lotus

Lotus tarihi hakkında bir bilginiz varsa, Eletre sizi tüm bildiklerinizi unutturacak. Hafif ve küçük spor otomobiller uzmanı markanın, Porsche Cayenne rakibi bir SUV üretecek olması… Sanırım alışmak biraz zaman alacak.

Teknik olarak Eletre, Lotus'un önümüzdeki birkaç yıl içinde tanıtacağı üç tamamen elektrikli modelden sadece biri, yani tek başına olmayacak. Daha önce Type 132 olarak adlandırılan amiral gemisi SUV, yaklaşık 100.000 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak ve 2023'te Birleşik Krallık, Çin ve Avrupa'da satışa sunulacak. Ancak onu destekleyen yeni tamamen elektrik platformunun boyutu ölçeklenebiliyor. Bu sayede Lotus'un diğer elektrikli sedanları ve SUV'ları daha düşük fiyat noktalarıyla yollara çıkabilir.Lotus tutkunlarını sevindirecek haber ise; Elise, Elan ve Esprit gibi efsanelerden sorumlu markanın spor otomobil pazarından vazgeçme planı yok. Ancak bu pazar küçülürken, SUV pazarı büyüyor ve Lotus'un hayatta kalmak için daha pratik bir ürüne geçmesi gerekiyordu. Ayrıca, Porsche satışlarının aslan payı artık SUV'lardan oluşuyor ve bu değişimi otomobil tutkunları nezdinde herhangi bir itibar kaybetmeden yapmayı başardı, o halde Lotus neden yapamasın?

Eletre adı, otomobillerin elektrikli güç aktarma organlarına atıfta bulunmanın yanı sıra, “canlanmak” anlamına gelen Macarca bir isim ve Lotus'un yeniden doğuşunu temsil ediyor. Ana şirket Geely'nin Lotus için büyük umutları var ve bu inanç 70 yıldan uzun bir süre önce Colin Chapman tarafından kurulan firmaya birçok ilki yaşatacak. Eletre, Geely’nin Çin'deki yeni fabrikasında inşa edilecek ilk Lotus olacak ancak gelecekteki spor otomobiller Lotus'un İngiltere Hethel'deki manevi evinden üretilmeye devam edecek. Diğer bir sürpriz ise 1990'lardaki Lotus Carlton gibi yakın zamanda bir dört kapılı sedan da tanıtılacak.

Eletre, Lotus standartlarına göre çok büyük bir otomobil ve Porsche Cayenne'den 179 mm daha uzun ama 66 mm daha alçak. Toplam uzunluğu 5105 mm, aks aralığı 3019 mm ve 1630 mm yüksekliğe sahip. Elektrik mimarisinin mümkün kıldığı kısa kaput, karbon fiber ve alüminyum malzemelerin kullanıldığı Eletre'nin yaygın olarak görülen V8 motorlu lüks SUV'lardan farklı olduğuna dair ince bir ipucu. Ancak tasarım olarak Lamborghini Urus'tan esinlenmelerin olduğu da bir gerçek.En ilginç tasarım özelliklerinden biri tavanın arkasındaki spoyler. Eletre'nin açılır tavana monte Lidar sensörünün, otonom teknolojisini etkinleştirdiğinizde arkadaki yolu net bir şekilde görmesini sağlamak için spoyler otomatik olarak yarıya bölünebiliyor.

Lotus'ta görmeye alışık olmadığımız diğer modern donanımlar arasında kamera tabanlı yan aynaları, standart havalı süspansiyon ve isteğe bağlı olarak sunulan arka aks yönlendirmesi, aktif viraj denge çubukları ve aktif sınırlı kaymalı diferansiyel yer alıyor. En büyük yenilik ise elektrikli aktarma organının kendisi. Eletre, Lotus'a özel, 800V şarj özelliği ile 18 dakikada tam şarj vaat eden yepyeni bir mimari kullanıyor. Lotus, çift motorlu kurulumla ilgili tüm ayrıntıları açıklamadı. Ancak pilin 100 kWh'den daha büyük olacağını ve yaklaşık 600 km elektrikli sürüş sunacağını ayrıca 350 kW'lık bir şarj cihazına bağlandığında 20 dakikada 400 km menzil ekleme olanağı sağlanacağı gelen ilk bilgiler arasında.
 

Güç rakamları da bu noktada biraz belirsiz ama Lotus, Eletre'nin 600 HP ile giriş yapacağını, 0’dan 100 km/s'ye 3,0 saniyeden daha kısa sürede ulaşabileceğini ve 257 km/s'de maksimum hızının olacağını açıkladı. Ama aynı zamanda SUV'nin iki güç çıkışıyla daha satışa sunulacağını açıklandı ve bunların en güçlüsünün 700 HP civarında güç sağlayacağını tahmin ediyoruz. Açıklanmayan en kritik detay ise, Eletre'nin ne kadar ağır olduğu. Bir Lotus olduğu için sınıf ortalamasından daha hafif olmasını beklerdik ancak bu boyutta pille çalışan bir otomobil üretmenin gerçekleri, boş ağırlığın 2268 kg'ın çok altına düşmesinin sürpriz olacağı anlamına geliyor.

Yeni Emira spor otomobilinin kabinin görenler, iç mekanın kalitesi karşısında oldukça şaşırmışlardı. Aynı durum Eletre için de geçerli. Her ne kadar ilk görseller maket bir araca ait olsa da, lüks bir SUV’dan beklenilen kaliteyi sunacağı kesin gibi. Modaya uygun dairesel olmayan direksiyon simidi, kamera tabanlı yan aynalar için kapıya monte arka görüş ekranları, sürdürülebilir tekstil ürünleri ve geri dönüştürülmüş elyaflardan yapılmış harika bir karbon kaplama gibi malzemeler modern bir hava veriyor. Hala sürücü ve yolcuyu ayıran geleneksel yükseltilmiş bir konsol tercih edebiliyorsunuz, ancak altında şanzıman aktarımı olmadığı için, alt alan küçük çantaları, telefonları ve cüzdanları saklamak için kullanılabilir.Ön konsoldaki yatay büyük tableti andıran bilgi-eğlence ekranı sizi gururla karşılıyor. Teknoloji şovu, biri sürücünün önünde, diğeri yolcunun önünde olmak üzere iki dijital şerit ekranla daha da artırılıyor. Tesla'nın iç mekanlarına biraz sıcaklık enjekte etmesi için bazı Scandi iç tasarımcılarını işe alması durumunda yapabileceği türden bir tasarım gibi hissettiriyor. Sergilenen otomobil dört kişilik bir düzen ile yapılandırılmıştı ancak beş kişilik bir format da mevcut olacak.

Arka martı kanatlı kapıların olmaması bir yana, Eletre, Model X'ten çok daha fazla yaşam alanına sahip ve Cayenne'den de çok daha modern görünüyor. Lotus markasına yabancı olanlar, şirketin pazarlama ekiplerinin markayı yeni bir hedef kitleye satmasına yardımcı olacak motor sporları başarıları, teknik yenilikler ve harika sürücü otomobillerinden oluşan büyük kataloğu da okuyabilecekler.

Bu kadar yenilik bazı Lotus hayranların bu dev SUV’a öfkelenmesini engellemeyecek elbette. Ve Eletre yeni model akımının sadece başlangıcı. Burada görülen amiral gemisi SUV'nin 2023 tanıtımından yaklaşık bir yıl sonra Lotus, Porsche Taycan ve Tesla Model S'e rakip dört kapılı bir elektrikli coupe tanıtacak. Bu otomobilin şu anda kod adı Type 133. Ardından, 2026 civarında, iki koltuklu yeni bir elektrikli Alpine ile ortak küçük elektrikli spor otomobili de yollarda göreceğiz.