yukarı

Lightyear One: Güneş topla bizim için...

Güneş paneli - elektrik motoru karmasıyla yepyeni bir hibrit çağına hazır mıyız?

28 Eylül 2020 kaynak: Lightyear

Elektrikli otomobiller iyiler, hoşlar, harikalar, atık gazlarıyla kimseyi zehirlemiyorlar, dünyayı egzoz pulu masrafından kurtarıyorlar vs... Ama işte daha geçen gün, o elektriği üreten termik santrallerin bacasına filtre işi 2.5 yıl daha ötelenince aldı bizi bir düşünce... 

Hollandalı gençleri de almış olacak ki Avustralya'daki güneş enerjili "Solar Challenge" yarışını (Honda'yı falan geride bırakarak) kazandıktan sonra "Bi dakka ya, biz bunun harbi halini de yaparız" demişler. Tesla'dan, Ferrari'den ve dünyanın dört yanından heyecanlı çılgınları "Solar Team Eindhoven" çatısı altında buluşturmuşlar. 

İzlemekte olduğunuz "Lightyear One" işte o gençlerin somutlaştırdığı, İtalyan tasarımıyla Güneş'in en güzel buluşmalarından biri. Sadece birkaç ayda kilden gerçeğe dönüşmüş bir prototip.

 

Enerjisini şebekeden, şarj istasyonlarından almakla yetinmeyen Lightyear One'ın kaput ve tavanı toplam 5 m² güneş paneliyle kaplı. Güzel haberle başlayalım: Hollanda'nın iklim koşullarında bile, yılda 20.000 km yol yapan bir Lightyear One kullanıcısı, enerjisinin yaklaşık %40'ını Güneş'ten elde edebilecek. 

Normalde arka camın olması gereken alanı dahi kaplayan güneş panelleri, 1 saatte 10-12 km yol alacak kadar enerji üretiyor. Ki bu bol bulutlu Hollanda değeri. Bizimki gibi bol güneşli topraklarda yılda 20.000 km'yi Güneş'e borçlu olmaya ne dersiniz? Dizel-otomatik sana diyorum! Bu sefer bittin! 

Bağımsız hücrelerden oluşan güneş paneli sayesinde, aracın bir kısmı gölgede olsa bile kalan kısım şarj işlemine devam ediyor. Lightyear'e göre bu solar hücreler geleneksel olanlardan %20 daha fazla enerji sağlıyormuş. Geleneksel solar hücre nedir diye sormadığınız için peşinen teşekkür ederiz:)

 

Aynı zamanda klasik bir batarya ünitesi bulunan Lightyear One, iddiaya göre 725, hatta genç patrona bakılırsa 800 km'lik bir menzile sahip.

 

Hızlı şarj noktasında 1 saatte 570 km'lik bir şarj da hiç fena değil bu arada. Tabii alüminyum-karbon fiber karışımı gövde ve rakipsiz aerodinamik takıntı da bunda pay bahibi.
 

Hadi biz güneşli, güzel bir ülkede yaşıyoruz ama bulutların altındaki kuzeyliler ne yapacak diye üzülmeyin. 230 Voltluk sıradan bir prizde geçireceği bir gece, Lightyear One'a 400 km'lik bir menzil sağlıyormuş.

 

Güneş panelleri bir yandan tekerlere güç verirken, bir yandan bataryayı şarj ediyor. Bu arada, 4 elektrik motoru her bir tekerleğin iç mekanizmasında bulunduğu için, aktarmadan dolayı herhangi bir enerji kaybı yok. 

0-100 km hızlanması 10 saniyenin altında beklenmekle beraber, performans değerleriyle net bir açıklama yapılmış değil. 

 

İlk teslimatlar için 2021'i hedefleyen Lightyear One, 100 adetlik ilk parti için 119.000 Euro'luk etiketle meraklılarını bekliyor. Bizden duymuş olmayın, irili ufaklı çok meraklısı varmış. 

TIME Dergisi tarafından hazırlanan 2019'un En İyi 100 Buluşu listesinden yer aldıktan sonra bu merak ve ilginin tavan yapmasını, Hollanda bankalarına doğru yatırım akmasını bekleyebiliriz.