yukarı

Lexus UX 300e: Hibrit hibrit nereye kadar!..

Keskin tasarım, kalite ve hibrit takıntılı Lexus'un bir sürprizi var: UX 300e.

kaynak: Lexus

Bunun nesi sürpriz derseniz, UX 300e'nin "Lexus'un %100 elektrikli ilk modeli" olması deriz. Babasının şirketi Toyota dahil, iliklerine kadar "hibrit" bir marka için büyük adım Lexus UX 300e.

 

2019'da Tokyo'da sergilenen LF konseptiyle elektriğe karşı boş olmadığını göstermişti Lexus, UX 300e ile ilişkinin adı konmuş oldu. Resmi sitedeki "Fiş yok, dizel yok, taviz vermek yok" cümlesinden minik bir tavizin zamanı geldi anlaşılan:)

 

 

Her ne kadar Türkiye'de satışta olmasa da Lexus'un kompakt SUV'u UX'in elektrikli versiyonu UX 300e. Prizin kapağını açmak için Çin'deki Guangzhou otomobil fuarını tercih eden Lexus, yine Çin'de satılan elektrikli C-HR'nin altyapısını kullanacak gibi görünüyor.

 

Hangi açıdan baksanız keskin hatlar, çizgiler, köşeler ve Lexus imzası dev ön ızgarasıyla dikkat çekiyor UX 300e. Daha dirençli bir gövde, dengeli bir sürüş sürüş konforu ve ses izolasyonu hususlarına maksimum ehemmiyet gösterdiklerini belirtiyor Lexus insanları.   

 

 

Zeminin altını kaplayan 54,3 kWs'lik batarya, tek şarjla yaklaşık 400 km'lik bir menzil sunacak. Siz bir şimdiden %15-20 çıkarın bu menzilden, kafanız rahat olsun. 

 

Yakın zamanda incelediğimiz Volvo XC40 Recharge'ın menzili - en azından kağıt üstünde - bir tık önde görünüyor. Daha şehir odaklı Mazda MX-30 ise 200 km ile yetinmişti hatırlarsanız.

 

 

Ön tarafa yerleştirilen motorun 204 beygir ve 300 Nm torkunu yine ön tekerlere gönderecek. Artık pek etkileyici gelmeyen 50 kW'lık şarj kapasitesi ise hızlı şarj noktalarında daha fazla kahve ve tiramisu tüketmeyi gerektirecek. Tiramisu'nun alternatifi sizce ne, yorumlara yazarsanız... Şaka şaka:)

 

Avrupa yollarına Japonya'dan bile önce, 2020 yılında çıkacak Lexus UX 300e. Tıpkı Toyota gibi Lexus da 2021'de 3 elektrikli model hedefine sahip.

 

Lakin mevcut altyapıyla, hele ki bizim gibi biraz geriden takip eden ülkelerde, hibrit motorlar mantık abidesi olmaya devam edecek gibi görünüyor.