yukarı

Le Mans’da Goodyear en iyi performansı sundu

Le Mans 24 Saat yarışları, damalı bayrağın kalktığı ana kadar tam anlamıyla bir heyecan yaşattı.

12 Haziran 2023 kaynak: Goodyear

Yarışın resmi tedarikçilerinden olan Goodyear'ın da 125. yıldönümünü kutlaması, yarışa farklı bir anlam yükledi. Geride kalan 125 yıllık tarihinde, kamyon yarışlarından NASCAR'a, Formula 1'den Le Mans'a kadar küresel motor sporları organizasyonlarında iz bırakan Goodyear, efsane Le Mans’ın 100 yılına da damga vurdu.

LMP2 sınıfında, 24 saat süresince 328 turu atma başarısı gösteren Inter Europol Competition’ın 24 numaralı aracını kullanan pilotlar Jakub Smiechowski, Albert Costa ve Fabio Scherer, Team WRT'nin 41 numaralı aracının 53.8 saniye önünde damalı bayrağa gördü ve şampiyon oldu.

Bu kategoride mücadele eden 24 takıma ürün veren Goodyear aynı zamanda takımların doğru zamanda doğru lastikleri kullanmaları konularında da 24 saatlik operasyon hizmeti verdi.

Kullanılan slick lastikleri, mücadele eden araç çeşitliliğini ve yarış boyunca değişkenlik gösteren şartları karşılayabilecek şekilde tasarlayan Goodyear, geçtiğimiz yılın ardından ikinci kez LMP2 takımlarına pilotların dört stinte kadar zorlayabileceği tek bir slick lastik spesifikasyonu sağladı.

Lastik, geniş bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde optimize edildi. Ayrıca, Goodyear'ın ıslak zemin lastiği de, yarışın ilk birkaç saatindeki yağmurlu zeminde pilotlara çok yönlülük ve güven sağladı.

Bu yıl, LMP2 araçlarının yakıt deposu boyutlarının büyütülmesi, bir stint uzunluğunu önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 10 daha artırdı. En hızlı stintlerden birinde, Robin Frijns yönetimindeki WRT Takımı, pite girmeden önce attığı sondan bir önceki turunda, en hızlı tur zamanını elde ederek adeta lastik performansının tutarlılığını vurguladı.