yukarı

Koronavirüse karşı 8 adımda araba temizliği

Koronavirüse rağmen evden çıkmak zorunda olan biri arabasını nasıl temizlemeli? Telaş yok, arabazzi yanınızda

kaynak: arabazzi

Koronavirüs hayatımıza girince biz evden çıkamaz olduk. Ama başta sağlık çalışanları olmak üzere, her gün yollara düşmesi gereken yüzbinlerce vatandaşımız olduğu da muhakkak. 

 

Hâl böyleyken, yola çıkması gerekenler arabasını nasıl temizlemeli, otomobillerin bizimle birlikte koronavirüsü de taşımaması için neler yapmalı, kısa bir derleme yapalım istedik.

 

"Arabamın içi ne kadar kirli olabilir ki..." diye düşünen varsa, herhangi bir direksiyonun umumi tuvaletlerdeki klozet kapaklarından 4 kat daha kirli olduğunu belirtelim.

 

Koronavirüs çağında arabanın iç temizliği çok önemli

 

Temizlik öncesi önemli bir uyarı: Kullanacağınız malzemelerin arabanızın herhangi bir parçasına zarar vermeyeceğinden emin olmalısınız. En güvenli yol, dezenfektan ve kolonya dahil, kullanacağınız temizlik malzemelerini (tabii ki ağartıcı, aşındırıcı ya da asit içermeyen) görünür olmayan kısımlarda deneyip renk ve dokulara zarar vermediğinden emin olmak. 

 

Araç içindeki pek çok farklı malzemenin farklı tepkiler verebileceğini de unutmayalım. Çamaşır suları, amonyaklı, hidrojenli temizleyiciler ve cam silme sıvıları kullanmaktan kaçınmak gerek. Koronavirüs ile mücadele edeceğim derken arabanızın parçalarına zarar vermek istemezsiniz.

 

Özellikle iç mekân elektroniği ve ekranlar civarında yıkama, fısfıs sıkma, yani suyla temastan kaçınmakta ve aracınızın kullanma kılavuzundaki temizlik önerilerini dikkate almakta fayda var. 

 

Koronavirüse karşı araba temizleme stratejimiz şu: Arabamızın içinde ve dışında, DOKUNDUĞUMUZ HER YERİ temizledikten sonra dezenfekte ediyoruz ve olabildiğince öyle kalmasını sağlıyoruz. Tekrar edelim, dezenfekte etmeden öncesi temizlik çok önemli.

 

 

İşte koronavirüs çağında araba temizliği aşamaları:

 

1

Ellerinizi yıkadıktan sonra eldivenlerinizi giyin. Sabunlu sıcak suda yıkanıp iyice sıkılmış bir bezle (tercihen mikrofiber) arabanın anahtar ve kapı kollarını (bagaj dahil) temizleyin. 

 

2

Özellikle direksiyonu, arkasındaki kolları, ses ve havalandırma sisteminin tüm kumanda ve düğmelerini bezi sık sık yıkayarak, itinayla temizleyin. En çok dokunduğunuz yerler aynı zamanda en önemli korona şüphelileri.

 

Arabalar birer koronavirüs taşıyıcısı olabilir

 

3

İç kapı kolları, tavan tutamaçları, eşya gözleri, konsolun üstü, torpido kapağıyla içini ve özellikle bardaklık içlerini unutmayın. 

 

4

Tabii ki vites kolu, el freni ve emniyet kemerlerinin toka ve yuvaları da listede. Kısacası doğrudan ve dolaylı (telefonu ya da bardağı koyup aldığınız) temas ettiğimiz her yeri temizliyoruz.

 

Koronavirüs otomobillerin her detayında yaşayabilir

 

5

Yine yumuşak bir beze kolonya dökerek ya da dezenfektan mendille tüm yüzeyleri dezenfekte edin. El dezenfektanı da olabilir ama kullandığınız malzemenin özellikle ekranlara zarar vermediğinden emin olun.

 

6

Mümkünse havalandırma sisteminizi dezenfekte edin ve havalandırma/klimayı kullanırken kesinlikle içerideki havayı çevirmeyin, yani havanın dışarıdan geldiğine emin olun. Camları sık sık açarak iç mekânı havalandırmak da koronavirüse karşı önemli bir tedbir. 

 

Koronavirüse karşı tek başınıza ya da farklı sıralarda seyahat edin

 

7

Koltuk ve zemin döşemelerini de haftada bir temizlemeye çalışın. 

 

8

Lütfen gerekmedikçe evde kalalım, mecbur kalırsak yalnız seyahat edelim. Zorunlu hallerde yan koltuğa değil, arka sıraya yolcu alalım. Ayrıca, her yolculuk öncesi ve sonrasında ellerimizi mutlaka temizleyelim. Ve tabii ki arabanın içinde hiçbir şey yemeyelim.

 

Hepinize koronavirüsten uzak, sağlıklı günler, sağlıklı yolculuklar...