yukarı

Kilovat Abi, depoyu fulle!

BMW ve Porsche'nin ortak hızlı şarj projesinden dakika ve skor veriyoruz... 3 dakikada 100 km'lik şarj!

kaynak: arabazzi

Devir hız devri… Yemek siparişi 2 dakika gecikse ya da internet biraz yavaşlasa dünya başımıza yıkılıyor. Malum, hepimiz dünyayı kurtarıyoruz;) 

 

BMW ve Porsche gibi geleceği elektrikte gören markalar da hızımıza ayak uydurmaya çalışıyorlar. Malum elektrikli otomobillere niyetlenenleri frenleyen en önemli endişe şarj süreleri.

 

İşte bu iki dev ve çözüm ortakları, Bavyera’da kurdukları elektrikli araç şarj istasyonunda çok daha hızlı şarj konusuna yoğunlaşmışlar. Hedef, araçların şarj süresini kısaltıp benzin dolum hızıyla, daha doğrusu Tesla'nın "supercharger" hızıyla yarışmak. An itibariyle, şarj süresinin lideri %80 kapasiteyi 30 dakikada dolduran Tesla. 

 

Sonuçlar da fena değil hani. Sadece 3 dakikalık şarjın sonucunda tam 100 km yol yapabiliyorsunuz. Pilin tamamı ne kadar sürede şarj oluyor derseniz, bilemedin 15 dakikada! Yaklaşık rakamlar veriyoruz ki sonra “Bir arkadaşım denemiş, 16 dakika sürmüş“ gibi çıkışlar yapmayın, aramız bozulmasın… 

 

Gerçi bu dereceyi elde eden araçlar, daha doğrusu pilleri henüz vatandaşın kullanımında olan piller değil. Olsun, o da olur. BMW ve Porsche öncülüğünde gerçekleştirilen bu ortak proje, şu andaki DC şarj istasyonlarının üç ila dokuz katından fazla kapasiteye sahip ve 450 kW güç sağlayabiliyor. 

 

Keşke Edison ya da Nikola Tesla da bu günleri görebilseydi demeden geçemeyeceğiz… Zira birilerinin bu kadar yüksek bir güve maruz kalan pil hücreleri ve hatta kabloların ısınma sorununu çözmesi gerekiyor. Tabii bir de mevcut BMW i3'ün 50 kW, 2020 için planlanan iX3'ün bile 150 kW'lık kapasiteye sahip olması gibi durumlar var. Tam bir "boşa koysan dolmuyor, doluya koysan almıyor" durumu ama geçer birkaç yıla.

  

Kapatmadan önce, projeye katkılarından dolayı kutlamak istediğimiz iki isim var... 920 volta kadar enerji beslemesi yapabilen sistemi için Siemens’e ve yüksek güçte şarja olanak veren soğutmalı kabloları için Pheonix’e kocaman bir alkış istiyoruz!