yukarı

Kia yeni PV elektrikli Van konseptlerini tanıttı

Pazartesi günü bir minivan taksiye, salı günü ise bir kamyona mı ihtiyacınız var?

09 Ocak 2024 kaynak: Kia

Batarya sistemleri nedeniyle ağırlıklı olarak alçak, düz platformlar üzerine inşa edilen modern elektrikli araçların ortaya çıkışından bu yana, değiştirilebilir gövdelere sahip araçların geliştirilmesine yönelik uzun süredir devam eden bir istek vardı. Kia, olağanüstü çok yönlülük sunacağına inandığı bir dizi ticari araçla kodu çözdüğüne inanıyor.

Koreli otomobil üreticisi, Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2024'te PV1, PV5 ve PV7 olarak bilinen üç konsept elektrikli araç sergiliyor. Yola ilk çıkacak olan orta boy PV5 olacak ve görebileceğiniz gibi, müşterilere birden fazla seçim yapma esnekliği sağlayan bir dizi gövde stilinde mevcut olacak.

Kia, aracın esnek şasisinin sabit bir kabine veya "sürücü bölgesine" sahip olacağını söylüyor. Bunun arkasında, birkaç mekanik bağlantı ve birkaç elektromanyetik sabitleme noktası ile gövdeye tutturulan değiştirilebilir bir üst gövde veya "yaşam modülü" olacak. Şirket bu teknoloji hakkında fazla ayrıntıya girmiyor, ancak gövde üstlerinin değiştirilmesini daha hızlı ve kolay hale getirmesi bekleniyor.

Her bir yaşam modülü standart bir kit olarak sevk edilecek ve Kia Basic, Van, High Roof ve Chassis Cab gövde stillerini sunmayı planlıyor. Dış tasarımda olduğu gibi, yaşam modüllerindeki koltuklar ve saklama bölmeleri de teslimat minibüslerinin hızlı bir şekilde taksiye dönüştürülebilmesi için hareketli ve çıkarılabilir olacak.
 

Kia, PV1 ve PV7 hakkında çok fazla bilgi vermedi, ancak ikincisinin serideki en büyük model olacağını ve "etkileyici sürüş menzili" sunacağını söyledi. Bu arada, PV1 en küçük model olacak ve şehirler ve diğer dar alanlar için tasarlanacak.
 

Araçları daha da kullanışlı hale getirmek için Kia, araç sahiplerinin filolarını yönetmelerine yardımcı olacak özel bir iş yazılımı geliştirmeyi planlıyor. PV serisi araçlar ayrıca öngörücü bakım önerileri ve her müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir şarj programı sağlamak için yapay zeka teknolojisini kullanacak.
 

Kia, bu araçların temelini oluşturan şasi ve teknolojiyi "Platform Beyond Vehicle" ya da PBV olarak adlandırıyor ve PV araçlar sadece bir başlangıç. Bunları tanıttıktan sonra teknolojiyi geliştirmeye ve mobilite ekosisteminin geri kalanına entegre olan daha özelleştirilebilir araçlar yaratmaya devam etmeyi planlıyor.
 

Bunun için geliştirilen yazılım, Boston Dynamics Spot ve Stretch gibi robotların yanı sıra gelişmiş hava hareketliliği işi aracılığıyla dronlarla da çalışacak. Otomobil üreticisinin ayrıca Motional ve Hyundai'deki ortakları aracılığıyla araçlar için otonom sürüş teknolojisi geliştirmeyi planladığını duymak sizi şaşırtmayacaktır.
 

Kia, Kore'de PBV'lere adanmış bir fabrika açmayı planlıyor. Bu tesisin 2025 yılında faaliyete geçmesi ve yıllık 150.000 adetlik bir kapasiteye sahip olması bekleniyor.