yukarı

Kia XCeed: Test

Yenilenen Kia XCeed, Ceed model ailesine ekstra pratiklik katıyor.

24 Eylül 2023 kaynak: Arabazzi

Kia Ceed hatchback'e şık ve biraz daha pratik bir alternatif olan Kia XCeed, Güney Koreli üreticinin ürün gamındaki bir boşluğu dolduruyor. Niro ile hemen hemen aynı boyutlarda, ancak tasarım yeteneği ve sürücü odağı kombinasyonuyla Toyota C-HR gibi rakiplere daha çok benziyor. Makyajlı XCeed modeli kozmetik dış değişikliklerden ve yükseltilmiş araç içi teknolojiden daha fazlasını sunuyor. Ön sis farları far kümelerine yeniden yerleştirilirken, Kia havayı tekerleklerin etrafına yönlendirmek ve sürtünmeyi azaltmaya ve yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir çift hava kanalı sunuyor.

Standart donanım cömert, içeride Ceed hatchback'te bulacağınızdan daha fazla alan var ve XCeed geleneksel hatchback kardeşinden hem daha konforlu hem de sürüşü daha eğlenceli. Bununla birlikte, XCeed'in Kia'nın ürün yelpazesindeki yeri, içeriden çok sayıda rekabet olduğu anlamına geliyor. Tam gelişmiş bir SUV istiyorsanız Kia Sportage harika bir seçim ve Kia Niro daha tutumlu bir yakıt tüketimi sunuyor.

XCeed, Kia serisindeki Stonic ve Niro arasındaki boşluğu dolduruyor, ancak Niro ile yaklaşık aynı boyutta. Daha şık bir seçenek olarak konumlandırılan XCeed, keskin görünümüyle Mercedes GLA ve Audi Q2 gibi daha pahalı ve premium markalı rakiplerinden ayrılıyor. Diğer rakipleri arasında Toyota CH-R, Mazda CX-30, Volkswagen T-Roc ve MINI Countryman yer alıyor.

2022'de yapılan makyajla XCeed'e daha taze bir his veren bazı dış tasarım değişiklikleri yapılırken, motor ve donanım seçenekleri de modernize edildi. 160 HP'lik 1.5 litrelik benzinli motorun yanı sıra yine aynı motorun hafif hibrit versiyonu bulunuyor. 120 HP gücündeki 1.0 litrelik üç silindirli benzinli motor artık sunulmuyor.

Donanım seçiminiz ne olursa olsun, XCeed harika standart ekipmanlarla birlikte geliyor. Giriş seviyesinde 16 inç alaşım jantlar, LED farlar, hız sabitleyici ve park kamerasının yanı sıra Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısı bulunuyor. Bir üst donanımda ise ön koltuklar ve direksiyon simidi için ısıtma fonksiyonunun yanı sıra 10,25 inçlik daha büyük bir bilgi-eğlence ekranı, arka gizlilik camı ve anahtarsız çalıştırma özelliği bulunuyor. Panoramik açılır tavan, siyah deri döşeme, 12,3 inç dijital sürücü ekranı ve kablosuz şarj fonksiyonu gibi lüks ekstralar da tercih edilebiliyor.

Tüm XCeed modelleri, Ceed kardeşine göre daha yumuşak bir sürüş sağlayan hidrolik tampon durduruculara ve elden geçirilmiş süspansiyona sahip. Sonuç; sürüşü rahat ve otoyolda güzel bir şekilde yol alan bir otomobil. Daha virajlı yollarda da sürüşü iyi; yükseltilmiş sürüş yüksekliği otomobilin yol tutuşunu olumsuz etkilemiyor. Ceed hatchback'ten faydalı bir şekilde daha büyük bir bagaj ve yolcular için arkada biraz daha fazla alan var. Şık, pratik ve sürüşü iyi olan küçük bir SUV fikrinden hoşlanıyorsanız, Kia XCeed test sürüşüne değer.

XCeed, Kia Ceed hatchback ile yakından ilişkili; aynı platforma dayanıyor ve aynı motorları kullanıyor. Sağlam görünümünü elde etmek için XCeed, sürüş yüksekliğinde 20 mm'lik bir artış ve daha büyük yanaklı lastikler sayesinde hatchback akrabasından daha yüksekte oturuyor.

XCeed'in Ceed hatch'ten daha iyi bir sürüşe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kabine daha az tümsek ve darbe iletildiği için sürüşü daha rahat ve dinlendirici. Virajlarda standart araca kıyasla biraz daha fazla gövde salınımı var, ancak bu XCeed'in hızlı sürüş sırasında biraz daha kolay okunabileceği anlamına geliyor. Değişmeyen elektrik destekli direksiyon sistemi doğru ve iyi ağırlıklı olmaya devam ediyor. XCeed’deki altı vitesli DCT otomatik şanzımanın çalışması ise tembel hissettiriyor. Mevcut 160 HP 1.5 litre benzinli güçlü bir performans sergileyerek 0’dan 100 km/s hızlanmasını 8.7 saniyede tamamlıyor.

1.0 litrelik benzinli model XCeed serisinden çıkarıldı. Mevcut 160 HP 1.5 litre, hafif hibrit teknolojisiyle birlikte 100 kilometrede 5.9 lt yakıt tüketimi sunuyor.

Kia, kaliteli iç mekanlara ve son zamanlarda olduğu gibi tasarım sahibi dış tasarımlara sahip iyi yapılmış otomobiller üretme konusunda iyi bir üne sahip. XCeed, coupe benzeri hatları ve güçlendirilmiş süspansiyonu ile neredeyse tamamen tasarımıyla göre satılacak bir otomobil. Olduğundan daha pahalı görünen bu otomobil, tasarım konusunda Mercedes GLA gibi otomobillerle boy ölçüşmeye hazır.

XCeed, alt yapısını Ceed hatch ile paylaşıyor ancak gövdesi neredeyse tamamen yeni. Sadece standart otomobilin ön kapıları crossover'a taşınmış. Yukarıda bahsedilen Mercedes GLA ve Toyota C-HR ile hemen hemen aynı boyutlarda.
 

İçeride, Ceed sahipleri tanıdık bir tasarım bulacaklar ama bu kötü bir şey değil. Gösterge paneli net bir şekilde düzenlenmiş, kaliteli plastiklere sahip ve sağlam bir şekilde birbirine vidalanmış. Bilgi-eğlence ekranı, donanıma bağlı olarak 8,0 veya 10,25 inç ölçülerinde gösterge panelinin üst kısmında yer alıyor; geleneksel bir devir sayacı ve hız göstergesi, seyahat bilgilerini, navigasyon yönlerini ve diğer faydalı göstergeleri görüntüleyebilen merkezi bir bilgi ekranını çevreliyor.
 

Kia'nın denenmiş ve test edilmiş bilgi-eğlence sistemi burada yer alıyor ve hala piyasadaki en iyilerden biri; kullanımı sezgisel ve pek çok arzu edilen özellikle dolu. Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısı standart olarak sunuluyor ve giriş seviyesi modellerde 8,0 inç ekranda ya da üst versiyonu tercih ederseniz 10,25 inç ekranda görüntüleniyor. Donanım seviyeleri yükseldikçe kablosuz telefon şarjı ve geri görüş kamerası gibi özellikler de ekleniyor.
 

Ses tanıma ve müzik akışı desteğine sahip Bluetooth bağlantısı gibi altı hoparlörlü bir ses sistemi standartken, Prestige donanımındaki en üst donanım otomobiller daha güçlü sekiz hoparlörlü bir JBL ses sistemine sahip. Bazı rakiplerinin aksine, Kia opsiyon listelerini seyrek tutuyor, ancak her donanım seviyesini mümkün olduğunca fazla donanımla sunuyor. Bu da satın alma sürecini anlaşılması kolay tutuyor. Daha fazla donanım mı istiyorsunuz? Daha yüksek bir donanım seçin.
 

XCeed, bu sınıftaki bir otomobil için yeterince geniş ve temel aldığı Ceed hatch'e göre marjinal iyileştirmeler sunuyor. XCeed, Ceed'den 85 mm daha uzun ve bu nedenle yolcu ve bagaj alanı biraz artmış. Ancak Ceed sahipleri büyük bir fark görmeyecekler. Başka yerlerde, tanıdık platform sürüş pozisyonunun iyi olduğu anlamına gelirken, şık tavan çizgisine rağmen her yönden görüş kabul edilebilir.
 

İyi büyüklükteki kapı cepleri, vites kolunun önünde bir cep telefonu gözü ve orta konsolda iki bardak tutucu ile kabin oldukça pratik. Orta kol dayanağının altında daha büyük bir göz bulunuyor. Bagajdaki bagaj kancaları, tavana monte edilmiş bir güneş gözlüğü tutucusu ve üst donanım otomobillerde 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklar da pratikliği artıran diğer unsurlar.
 

XCeed 1,495 mm boyunda, 1,575 mm genişliğinde (veya aynalar dahil 1,826 mm) ve 4,395 mm uzunluğunda. Mercedes GLA ile yaklaşık aynı boyutta ve Mazda CX-30 ile tam olarak aynı uzunlukta, ancak Japon rakibi aynalar hariç 1.795 mm ile daha geniş.
 

SUV benzeri görünümüne rağmen, XCeed ve Ceed arasındaki ön ve arka yolcu alanı farkı algılanamayacak kadar marjinal. Yine de dört yetişkinin rahatça oturabileceği veya beş yetişkinin hafifçe sıkışarak oturabileceği kadar geniş bir alan var. Tüm koltuklarda konfor iyi, özellikle yüksek özellikli modellerde bol miktarda destek ve ayarlanabilirlik var. Arka koltuklarda Isofix noktaları bulunurken, bunlar aynı zamanda üst özellikli donanımlarda ısıtmalı.
 

XCeed'in Ceed hatch'e göre uzunluğundaki artış en çok bagaj hacmindeki artışla kendini gösteriyor. 31 litrelik bir artış bagajı 426 litreye çıkarıyor. Arka koltuklar katlandığında bu toplam 1.378 litreye çıkıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Mazda CX-30 koltuklar yukarıdayken 430 litre, katlandığında ise 1.406 litre hacme sahip ancak bu rakamlara zemin altı saklama alanı da dahil.
 

Kia'nın güvenilirlik ve güvenlik konusundaki itibarı, modellerinden herhangi birini güvenle seçebileceğiniz anlamına geliyor. XCeed, şerit takip asistanı, otomatik acil frenleme, yokuş kalkış asistanı, trafik işareti tanıma ve hız sabitleyici gibi standart olarak sunulan aktif güvenlik kitleriyle donatılmış. Üst sınıf donanımlarda Akıllı Hız Sınırı Uyarısı ve kör nokta çarpışma uyarısı da dahil olmak üzere tüm sistemler standart olarak sunuluyor.
 

Euro NCAP henüz XCeed'i bireysel olarak test etmedi, ancak yakından ilgili Ceed hatch, isteğe bağlı güvenlik paketi ile donatıldığında tam beş yıldız aldı. XCeed'in de aynı puanı almasını bekliyoruz.