yukarı

Kia XCeed: Kendini aşan Ceed

Tam yeni Ceed nihayet teşrif etti derken, şimdi de onun hafiften maceracı kardeşi Kia XCeed tanıtıldı...

kaynak: Kia

Şimdi bu X harfini hangi modelde görsek içimizdeki kaya tırmanışçısı uyanıyor ama sakin! 

 

Kia "geleneksel SUV'lara sportif bir alternatif" olarak tanımlamış yeni XCeed'i. Hatta SUV yerine "CUV" kısaltmasını tercih etmiş. İngilizcesiyle "Crossover Utility Vehicle". Bakınız kendisini nasıl tarif ediyor Kia insanları...

Çoğunlukla önden çekişli, sert görünüşlü Ford Focus Active, Mercedes GLA ya da Volvo V40 Cross Country cinsinden düşünebiliriz. SUV gibi ama çok da değil. Bozuk yol tekliflerine açık ama arazi temalı hafta sonu planlarında kafayı başka tarafa çevirip ıslık çalanlardan Kia XCeed. Tersini yapan bir araba arıyorsanız, Subaru XV sayfamıza bir göz atabilirsiniz mesela.

 

Normal Ceed'de göre yerden 4 cm daha yüksek olan Kia XCeed, aynı zamanda 8,5 cm daha uzun. Bu da daha geniş bir kabin ve 426 litrelik bir bagaj demek. Ön kapılar dışında XCeed'in hemen her detayı yeniden tasarlanmış aslında. Kendine has far grupları, oyuncaklı tamponlar, daha geniş jantlar, gövde altı koruma plastikleri, tavan rayları ve eğimli tavan çizgisi ilk dikkat çekenler. 

 

Süspansiyon ve direksiyon sistemi hem daha yumuşak hem daha hızlı tepki verecek şekilde ayarlanmış. Lakin biraz iddialı bir iddia, 2019 sonbaharını (çok mu iyimser:) bekleyip göreceğiz... Çoğu açıdan daha kullanışlı, daha konforlu ama SUV olmanın dezavantajlarını yaşamayan bir model Kia XCeed. Mesela virajlarda fazla yatmak ya da yanal rüzgârlardan çokça etkilenmek gibi sorunları olmayacak.

 

Kokpitte 12,3 inçlik (opsiyonel) dijital gösterge paneli ve 8 inçlik bilgi ve eğlence ekranı Kia'nın yeni çağını temsil ediyor. Paraya kıyarsanız 10 inçe çıkan bu ekranda aynı anda 3 uygulamayı görüntülemek mümkün. Apple CarPlay ve Android Auto'nun standart oluşu da sevdiğimiz jestlerden.

 

Benzinli motorlar 3 silindirli 120 hp 1.0'dan başlayıp 140 hp 1.4 ve 204 hp'lik 1.6'ya uzanıyor. Dizel seçenekler 115 ve 136 hp gücündeki 1.6'dan ibaret. En zayıf motor (1.0 - 120 hp) sadece düz vitesle sunulurken, diğerlerinde 7 ileri - çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği mevcut.

 

Yıl sonuna doğru bir adet şarj edilebilir hibrit ve hibrit destekli motorlar bekleyebiliriz. Zira Kia, elektrik/hibrit konularında aşmış durumda malum.

 

4x4 XCeed mi?.. Maalesef şimdilik öyle bir niyeti yok Kia'nın. "Şehirlisin, şehirli kal" diyor Kia XCeed. Sportage'ı çok rahatsız etmemek lazım sonuçta, değil mi?..