yukarı

Kia Sportage 2022: Türkiye’de satışa sunuldu

Kia, Sportage’ın beşinci neslini Türk kullanıcılarıyla buluşturdu.

22 Şubat 2022 kaynak: Kia

İlk nesli 1993 yılında tanıtılan, SUV kültürünün oluşmasında önemli bir mirasa sahip olan Sportage’ın beşinci nesli ilk olarak benzinli motor 4x4 seçeneğiyle Türkiye pazarına da giriş yaptı. Önümüzdeki aydan itibaren benzinli 4x2 seçeneğiyle beraber dizel motor 4x2 ve 4x4 çekiş sistemi ile tüketiciyle buluşacak. Tamamen yeni bir platform üzerine geliştirilen Sportage, Avrupa yolları için ideal aks mesafesi, boyutlar ve gövde orantıları ile Avrupa odaklı mühendislik yaklaşımıyla Kia’nın Slovakya’daki fabrikasında üretiliyor.

Kia Sportage’ın 4X4, benzinli, Elegance Konfor paketi 829.900 TL’den, Prestige paketi 919.900 TL’den satışa sunuluyor.İleri teknoloji iç mekan

Sportage’ın iç tasarımı sürücü odaklı bir yapı sergiliyor. Ön konsol tasarımında dokunmatik ekranlı, zarif detaylara sahip ve sportif havalandırma ızgaralarıyla bütünleşik kavisli bir ekran bulunuyor. Kavisli ekran, kokpite genişlik ve derinlik kazandırıyor. Yüksek teknolojiye sahip 12,3 inç dokunmatik navigasyonlu ekran, tüm multimedya bağlantıları, işlevsellik ve kullanılabilirlik ihtiyaçları için merkez görevi görüyor.12,3 inçlik gösterge paneli, son derece hassas ve net grafikler için yeni nesil TFT LCD ekranla donatılıyor. Sürücü ve ön yolcu için en uygun şekilde konumlandırılan ergonomik orta konsol, esnek depolama alanları ve yumuşak döşemelerle iyi bir konfor sunuyor. Elektronik vites paneli daha yüksek bir profil üzerinde konumlandırılıyor. Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek hızlı 15W şarj olanağı sunuyor. Kabin içi ses deneyimi endüstrinin önde gelen müzik sistemleri geliştiricisi Harman Kardon imzalı premium ses sistemi ile sağlanıyor.Sportage 4.515 mm uzunluk, 1.865 mm genişlik ve 1.645 mm yükseklik ile kompakt boyutlar sunuyor. 2.680 mm aks mesafesinin katkısıyla; pratik, işlevsel ve çok yönlü bir iç mekân sağlıyor. Kompakt boyutlarına karşın Sportage cömert diz mesafesi, baş mesafesi ve bagaj hacmiyle sürücü ve beraberindeki yolcuları keyifli bir yolculuk deneyimi vadediyor. Sportage, arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor. 562 litre olan bagaj hacmi 40:20:40 oranında katlanan arka koltuklar sayesinde 1.751 litreye kadar çıkıyor.Verimli ve Performanslı

Yeni 1.6 litre T-GDI motor, emisyonları azaltmak ve verimliliği optimize etmek üzere gelişmiş hafif hibrit (MHEV) olarak Sportage’da bulunuyor ve 150 HP motor gücüyle verimliliği sportif performans ile bir arada sunmayı hedefliyor. Dört silindirli motor; yeni ve optimize edilmiş bir yanma süreci, soğutma teknolojileri, gelişmiş bir entegre termal yönetim sistemi ve düşük sürtünmeli bilyeli yatak kullanımı dahil olmak üzere önemli sürtünme azaltma önlemleri aracılığıyla gelişmiş yakıt verimliliği ortaya koyuyor. Yılın ikinci çeyreğinde 1.6 litre T-GDI motorun 180 HP gücündeki versiyonunun da Sportage ürün gamına eklenmesi planlanıyor.Sportage ayrıca 136 HP motor gücüne sahip 1.6 litre hacimli turbo dizel motor seçeneğiyle de satışa sunuluyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip dizel motor gelişmiş SCR aktif emisyon kontrol teknolojileriyle NOx ve partikülleri filtreliyor. Bu dizel motor, emisyonları daha da azaltan ve verimliliği artıran MHEV teknolojisiyle de sunuluyor. Sportage, her iki yakıt tipinde de standart olarak 7 ileri DCT şanzıman ile sunuluyor.İddialı sürüş keyfi

Sürücüler, ‘Comfort’, ‘Eco’ veya ‘Sport’ ayarlarından birini seçebiliyor. Kolaylık ve ek güvenlik için tüm sürüş modları yüksek çözünürlüklü dijital ekranda gösteriliyor. Sportage, yeni platform sayesinde gelişmiş sürüş özellikleri sunuyor. Gelişmiş direksiyon ve süspansiyon sistemi sayesinde Sportage, konforla sportifliği harmanlayan bir karakter ortaya koyuyor. Dengeli ve konforlu sürüş özellikleri sergileyen Sportage, aynı zamanda çevik ve dinamik yol tutuş özellikleri vadediyor.

Elektronik kontrollü dört tekerlekten çekiş sistemi, yol ve sürüş koşullarına bağlı olarak gücün ön ve arka tekerlekler arasında iyi şekilde dağıtılmasını sağlayarak sadece sürüş performansını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda sürüş güvenliğini ve verimliliği de artırıyor.

En güncel güvenlik teknolojileri

Sportage’ın şık dış tasarımının altında güçlendirilmiş ve bir önceki nesle göre hafifleyen gövde bulunuyor. Sportage; sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan perde hava yastıkları ve ön-orta hava yastıkları olmak üzere zengin güvenlik donanımlarıyla sınıfının en güvenli araçlardan biri olmayı başarıyor.

Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi (ADAS)

DriveWise olarak da anılan bu teknoloji, Sportage’ın olası tehlikelerden kaçınmasına yardımcı oluyor ve yolcular dışında trafikteki diğer araçları ve yayaları koruyor. DriveWise ADAS kapsamında, Kavşak Dönüş Asistanına sahip Ön Çarpışma Önleyici, kavşaklarda sola dönerken karşı şeritten gelen araçlarla çarpışma olasılığını önlemeye yardımcı oluyor.

Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), otoyol sürüşlerinde öndeki araçla belirli bir mesafeyi ve hızı koruyor ve aracın kendi şeridini takip etmesine yardımcı oluyor. HDA ayrıca araç hızını, hız sınırlarına göre de ayarlayabiliyor.

Navigasyon tabanlı Akıllı Hız Sabitleme (NSCC), gerçek zamanlı navigasyon verilerini kullanarak Yeni Sportage’ı otoyolda güvenli bir hızda sürmeye yardımcı oluyor. NSCC’nin kapsamını, otoyol kavşakları ve virajlar için daha da genişleten teknoloji, kavşak veya viraja yaklaşmadan önce seyahat hızını otomatik olarak azaltıyor. Araç düz yola geldiğinde, NSCC hız sınırını orijinal seviye göre yeniden ayarlıyor. Akıllı Hız Sabitleme (SCC), sürücünün belirlediği hızda aracın otomatik olarak gitmesini sağlarken, radar sensörlerini kullanarak öndeki araç ile güvenli bir sürüş mesafesini korumaya yardımcı oluyor.