yukarı
renault
renault

Kia Soul EV: Gerçek hayata yenilmeyen elektrikli

2020'nin Şehir Arabası seçilen Kia Soul EV, tüm küçük SUV'lardan uzun menziliyle istek listemizin başında

kaynak: Kia

Koronavirüs sonrası hayat yeni alışkanlıklar getirecek dedik, şehir trafiğinde keyifle izole olacağımız modelleri incelemeye giriştik. İki taze ve muzaffer elektrikli minikten sonra, sıra geldi nicedir aklımızın köşesine post-it'li Kia Soul EV'yi ağırlamaya.

 

Kia Soul EV ve karakteristik profili

 

8 Nisan'da açıklanan "World Car Award" ödüllerinde "2020'nin Şehir Arabası" (halk dilinde otomobil:) seçildi Kia Soul EV. Bu havalı ödüllerle liyakat arasında bazen ufak farklar olur ama %100 elektrikli Kia Soul EV zaten çok iyi yaptığı şeyleri o kadar ileri götürdü ki jürinin işi başlamadan bitmişti.

 

Kia Soul EV: Hiç sıradan olmayan bir tasarım, hiç sıradan olmayan teknik

 

2009'da yollara çıktığından beri zaten hiçbir zaman sıradan olmamıştı Kia Soul. Neşeli tarzı ve renk oyunlarıyla Avrupa'dan çok Amerika'yı sallasa da ilk iki nesilde tam 1.672.933 adet sattı Kia Soul! Avrupa'daki en büyük bombasıysa 110 hp gücünde, 30 kWs bataryalı ve 250 km menzilli elektrikli Soul EV olmuştu. Şimdi, iki soul arasındaki sayısız farka hazır mıyız?

 

2020 Kia Soul'un en zayıf açısı arka açı olmasın?..

 

Tasarım zaten gözünüzün önünde. Biz çok bu kübik form ve cesareti hep sevegelemişizdir ama... "Kusucam!" ile "Aşık oldum!" keskinliğinde yorumlara da zevkler ve renkler kapsamında saygılıyız. Lakin iş tekniğe gelince, Hyundai/Kia'nın önlenemez uzmanlaşmasını da arkasına alan Kia Soul EV'ye tek bir sorumuz var: Sen ne yaptın arkadaşım!

 

Kia Soul EV burundan şarj oluyor ki burnunuzdan gelmesin

 

Kullanıcı deneyimine özel önem veren Kia Soul EV, zemin altındaki  bataryasını deyim yerindeyse burun deliğinden şarj etmeye başladı. Giriş seviyesi olan 39,2 kWs'lik "Mid Range" batarya 3 modülden oluşuyor ve 136 hp'lik elektrik motoruyla 276 km'lik karma bir menzil sunuyor. Bu haliyle bile, rekabet karşısında hiç de fena değerler değil. 

 

Ingiltere de olmasa Kia Soul EV'ye ait düzgün bir kabin fotosu bulamamak!

 

Ama bunun bir de "High Range"i var! Batarya 5 modüle, kapasite 64 kWs'e, güç 204 hp ve menzil de 452 km'ye çıktı mı size!.. Dahası var... Şehir içi kullanımda yapılan, ISO 9001 sertifikalı gerçek hayat testlerinde Kia Soul EV'nin şehir içi menzili 530 km'yi aştı! 

 

Ayağı gazdan çektiğinizde ya da frene bastığınızda Soul EV'nin bataryasını ne ölçüde doldurmak istediğinize de 4 kademeden birini seçerek karar veriyorsunuz. O batarya ki (elektrik motoru dahil) Avrupa'da 7 yıl ya da 100.000 km garantili olacak.

 

Kia Soul EV şehir içinde en uzun giden elektrikli kompakt SUV

 

Bu menzilin sadece aynı tekniği paylaşan kardeşler Kia e-Niro ve Hyundai Kona Electric'ten değil, 62 kWs'lik Nissan Leaf e+'tan da yaklaşık 160 km daha iyi olduğunu belirtelim. 0'dan 100'e 7,9 saniyede fırlayan 4,2 m'lik bir kompakt SUV'dan bahsettiğimizi hatırlatmak isteriz.

 

Kia Soul EV aerodinamik şıklık peşinde

 

Kia Soul EV'nin tek marifeti menzil de değil. Ya da bu menzilin tek sebebi batarya kapasitesi değil diyelim. Mesela, daha dün tanıttığımız 32,7 kWs bataryalı VW e-up! 100km'de ortalama 17,8 kWs tüketirken, Kia Soul EV 100 km'de 17,3 kWs ile yetiniyor. 52 kWs bataryalı yeni Renault Zoe'nun tüketimiyse 24,7 kWs. Şimdi de mikrofonu tartıya uzatıyoruz: VW e-up! 1.154 kg, Renault Zoe 1.502 kg, Kia soul EV ise 1.682 kg!

 

Kia Soul EV bagajıyla da sempatik

 

Kokpiti Apple CarPlay ve Android Auto'lu 12,3" dokunmatik ekran, dijital gösterge paneli ve head-up display gibi faydalı oyuncaklarla donatılan Kia Soul EV'nin Avrupa fiyatları 6.000 Euro'luk devlet bonusuyla birlikte 31.000 Euro civarından başlıyor. DSG'li 1.5 TSI Golf ile kafa kafaya diyebiliriz.