yukarı

Kia Seltos 2021: Sen gelsen bari...

Avrupa turnesine pek niyeti olmayan kompakt SUV Kia Seltos Türkiye'ye gelse, açarız kapıları hazırız dünden...

kaynak: Kia

Sizlerden Instagram hesabımız vasıtasıyla aldığımız tepkiler ve engin tecrübelerimize dayanarak, ısrarla davet istediğimiz bir model var: Kia Seltos!

 

Kia Seltos'un gelmesi beklenmiyor ama ısrar ediyoruz

 

Motor, donanım ve kur durumlarına göre hayli değişkenlik gösterse de Kia Sportage'ın altında, Hyundai Kona ya da Mazda CX-3'ün bi tık üstünde fiyatlarla bekleyebiliriz Kia Seltos'u. Son bir atış yapalım ve Skoda Kamiq'le kapışır diyelim.

 

 

Kia Seltos neden gelmiyor?

 

Kore, Avrustalya, Amerika, Hindistan ve Çin (KX3 adıyla) dahil dünyanın pek çok yerinde satılacak 2021 model Kia Seltos, muhtelif sebeplerle Avrupa'ya gelmeyecek gibi görünüyor. Lakin, Avrupa'nın renkler ve zevklerinin bu yıl çok değiştiğini hatırlamak isteriz.

 

Kia Seltos 2021 hem şık hem hesaplı

 

Kia'nın ürün gamının kalabalıklığı bir yana - komplo teorisi gibi görünse de - en güçlü engel, Seltos'un Hyundai Kona'dan pay çalma tehlikesi olabilir mi acaba?..

 

Kia'nın Avrupa'da hibrit ve elektrikli modellere ağırlık verme isteği de etken olabilir tabii. Ama ekonomik yansımaları henüz başlayan bir kriz ortamında talebin daha ekonomik modellere kayması şaşırtmayacaktır. Neyse, biz ne anlarız o işlerden değil mi!

 

 

Kia Seltos neden gelsin?

 

Şöyle ki... Boyutları, kullanışlılığı, motorları, teknolojisi ve tasarımı göz önüne alınınca tam da bizim ihtiyaç ve beğenilerimize cevap verdiğini düşündüğümüz bir "kompakt altı" SUV Kia Seltos.

 

Profilden Kia Seltos 2021

 

(Hatta yerli markamız TOGG bir yerden başlayacaksa, bugünün parasıyla tahminen 500.000 TL'den başlayacak bir SUV'dansa, daha kompakt, küçük bataryalı ve dolayısıyla ulaşılabilir bir modelle ilk adımı atması gerektiğini düşünüyoruz, naçizane... Ama dedik ya, biz ne anlarız o işlerden:)

 

Bu boyut ve sınıflandırma işi fena karıştı belki ama hayatı kolaylaştırdıkça bizce sakıncası yok. Evet, boyut önemli. Hatta belki de heybetli tasarımla birlikte Kia Seltos'un en önemli avantajı.

 

Kia Seltos'un kabini şık ve fiyatına göre kaliteli

 

4.38 m uzunluk, 1.80 m genişlik ve 1.60 m'lik yüksekliğiyle Kia Seltos, Sportage ile "Rio'nun yükseği" Stonic arasında, kuzeni Hyundai Kona'dan 20 cm uzun ve tam da hibrit Niro boyutlarında. Aks mesafesi ise (ön ve arka tekerler arası) Sportage'dan sadece 4 cm daha kısa. İki-üç çocuklu aileler ve yüklerini rahatlıkla idare eder yani.

 

Kia Seltos'un büyük bagajı kullanışlılıkta bir Skoda kadar iddialı

 

433 litrelik bagajın (hem de tam boy stepneyle) neredeyse Sportage'ınkine eşit olduğunu belirtelim. Tam boy stepneli donanıma çıkmazsanız, bagajınız 498 litre gibi saçma bir rakama çıkıyor ki yüksekliği ayarlanabilir zemin de pakete dahil oluyor.

 

Bu sınıfta arkada üç yetişkini bu kadar iyi ağırlamak zor

 

Arka koltuk sırtlıklarını (60:40) yatırınca basamaksız, düz bir zemin oluşması da Koreli tasarımcıların Skoda'nın kullanışlılık tahtında gözü olduğunun işareti.

 

Arkada üç adet yetişkinin diz ve başlarını ziyadesiyle memnun edecek hacim de tam bizlik değil mi! Üstelik arka koltuk sırtlıklarını geriye doğru yatırmak da mümkün.

 

Kanlı canlı incelemedik ama görünen o ki bu konularda teknik kardeşi Hyundai Kona'nın birkaç tık önünde Seltos.

 

 

Tasarımı da güzelmiş ama...

 

Daha ziyade Amerika'ya hitap eden yeni Sorento'yu beğenenlerin gözü aydın! Zira Avrupa odaklı büyük kardeşi Kia Sportage'a pek de benzemiyor Seltos.

 

Kia Seltos üst donanımda elmas kesim LED farlara sahip

 

Daha sert hatlar, daha dik açılı gövde elemanları, elmas desenli geniş ön ızgara ve enlemesine LED farlarla paslaşan kromaj oyunlarıyla Kia Seltos boyutundan daha iddialı bir SUV.

 

Yeni Kia Seltos arka farlarda biraz daha sıradan

 

Üstelik estetik artılarına rağmen, uzaktan doğru rahatlıkla söyleyebiliriz ki seksi tasarım uğruna kullanışlılık feda edilmemiş. VW grubu SUV'larını hatırlatan oranlar, geniş cam yüzeyler ve tavan açısı aslında çok şey anlatıyor.

 

 

Tanıdık motorizasyon

 

Çoğu pazarda 177 hp ve 265 Nm'lik 1.6 turbo motor ve bizim açımızdan yok hükmündeki 2.0 benzinliyle satılıyor.

 

Güçlü motor ve 4x4 opsiyonu Kia Seltos'un avantajları

 

7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleşip 0-100 km hızlanmasını yaklaşık 8 saniyede tamamlayan bu 1.6 benzinliyi Hyundai Kona ve Tucson'dan da tanıyoruz.

 

kia Seltos arazide de varım diyor ama...

 

Ama farklı pazarlarda 115 hp 1.5 ve 136 hp 1.6 dizel dahil, daha pek çok seçeneğe sahip. İsteyene 4x4 opsiyonu ve sayısız donanım ve aksesuar paketi Seltos'u daha da köpürten detaylar.

 

 

Teknoloji ve donanım cephesi

 

Ekranları, yerleşimi, fiziksel kumandaları ve pratik özellikleriyle ideal kıvamı yakalamış gibi görünüyor Kia Seltos.

 

Giriş seviyesinde bile 8 inçlik bilgi-eğlence ekranı ve Apple CarPlay sunarak sempatimizi kazandı Kia Seltos. Üst donanımdaysa Kia'nın çıtasını yükselten 10,25 inçlik bir ekran ve işletim sistemi mevcut.

 

Kia Seltos teknoloji ve donanımda çok ileri

 

Giriş seviyesi 16" jantlar, otomatik yanan (ama LED olmayan) farlar, geri görüş kamerası, otomatik acil frenleme, cruise control ve şerit takip asistanı gibi güzelliklerle geliyor.

 

Sonrasında ısıtmalı koltuklardan kör nokta uyarısına, dijital gösterge panelinden kablosuz şarja hiçbir talebi boş geçmiyor Seltos. Tabii fiatlarda bir üst sınıfa geçmeyi göze alırsanız!

 

Havalı kompakt SUV Kia Seltos 2021

 

Sürüş açısından tatlı-sert tarafta olmakla beraber, Kia Seltos'un konforu da ihmal etmediği söyleniyor. Ama daha fazla detay vermek için, öncelikle Seltos'un yakınlara gelmesi ve bizim de yaşayarak görmemiz gerekiyor.

 

Ama eğer gelmeyeceksen, şairin dediği gibi, çaldığın o kalbi yerine koy lütfen Seltos...