yukarı

Kia Picanto 2023: Daha cesur fakat turbosuz

Yenilenen Picanto daha agresif bir ön yüze sahip ve iki farklı atmosferik motorla sunuluyor.

04 Temmuz 2023 kaynak: Kia

Geleneksel motor ile çalışan şehir otomobillerinin neslinin tükenmekte olduğu bir dünyada Kia, Picanto'yu kapsamlı bir güncellemeyle yeni tutuyor. Kia serisinin en küçük üyesi, kabin içinde geliştirilmiş teknolojinin yanı sıra daha agresif bir tasarım benimsiyor, ancak artık turbo seçeneğini kaybederek yalnızca atmosferik motorlarla sunuluyor.

Üçüncü nesil Picanto ilk olarak 2017'de tanıtılmış ve 2020'de hafif bir makyaj almıştı. Bu kez Kia, Picanto'nun "Opposites United" tasarım dilini kendine özgü bir şekilde benimsemesi ile tasarım güncellemeleri konusunda daha ciddi.

İkinci makyajın en önemli özelliği yeni yüz; Y şeklindeki yeni farlar (isteğe bağlı olarak LED) daha köşeli ve sportif bir görünüm kazandırmış. Tampon da revize edilmiş krom kaplan burnu ızgara ve parlak siyah kaplama ve gövde renginde unsurlar içeren daha karmaşık bir merkezi giriş ile yeni görünüyor. Profil büyük ölçüde değişirken, Picanto arka tarafta artık arka camın altına bağlanan yeni bir çift LED arka lambaya sahip. Arka tampon da sahte havalandırma kanallarından daha küçük reflektörler, daha agresif bir difüzör ve görünür egzoz çıkışlarının yokluğu gibi daha keskin tasarın ipuçlarıyla güncellendi.

Tipik Kia tarzında, gövde seti için daha basit bir tasarım benimseyecek olan temel modeli değil, yalnızca amiral gemisi GT-Line donanımını görebiliyoruz. Crossover tarzı X-Line donanımdan bahsedilmiyor, bu nedenle üretimden kaldırılmış olma ihtimali var. Temel model standart olarak 14 inç jantlarla gelirken, GT-Line'da elmas kesim kaplamalı 16 inç alaşımlar yer alıyor. Renk paleti, 4 yeni renk tonu (Sinyal Kırmızısı, Duman Mavisi, Sportif Mavi ve Maceracı Yeşil) dahil olmak üzere 9 seçenekten oluşuyor.

Küçük bir hot hatch gibi görünmesine rağmen makyajlı Picanto, 100 HP gücündeki turbo 1.0 T-GDi motorun ürün gamından çıkarılması nedeniyle aslında selefinden daha yavaş. Yakın zamanda makyajlanan ve mekanik olarak bağlantılı Hyundai i10 bu seçeneği koruduğu için bu biraz garip geldi bize açıkçası.

Avrupa ve Avustralya'da Picanto artık iki atmosferik benzinli ünite seçeneğiyle sunuluyor: 1.0 MPi üç silindirli veya 1.2 MPi dört silindirli. Her ikisi de geliştirilmiş egzoz gazı devridaim hatları, yanma odası soğutması ve optimize edilmiş emme valfi zamanlaması ile daha fazla verimlilik ve daha düşük emisyon elde etti. Kia çıkış rakamlarından bahsetmedi, ancak Hyundai i10 kardeşinde 1.0 litre 66 HP ve 1.2 litre sırasıyla 84 HP güç üretiyor. Güç ön tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ya da 5 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ile aktarılıyor. Kore spesifikasyonlu Kia Morning sadece 1.0 litrelik motor ve farklı bir dört vitesli otomatik şanzıman ile sunuluyor.

Sürüş dinamikleri açısından Picanto sportif süspansiyon yapısını, frenlemede tork vektörünü ve hızlı direksiyonunu koruyarak A-Segmentindeki sürüşü en eğlenceli seçenekler arasında yer alıyor.

İçeriye geçildiğinde, teknoloji yönü geliştirilmiş ve malzemeler güncellenmiş olmasına rağmen değişiklikler daha az dikkat çekiyor. Gösterge paneli düzeni aynen korunmuş ancak 8 inçlik Kia Connect bilgi-eğlence sistemi artık çift Bluetooth bağlantısı, Çevrimiçi Ses Tanıma, Apple CarPlay ve Android Auto'yu desteklerken havadan güncellemelerle de uyumlu. Merkezi ekran fiziksel düğmeleri koruyor ve standart 4.2 inç dijital gösterge paneli ile birleştiriliyor.

Temel Picanto'da koltuklar siyah kumaş döşemeye sahipken, GT Line'da Kia'nın derisiz iç mekan taahhüdünü takiben suni deri döşemeye geçiliyor. Parlak Siyah, Maceracı Yeşil ve Zengin Kahverengi paketleri, GT-Line'da standart olarak gelen ilk paketle birlikte, trim öğelerinin kişiselleştirilmesine olanak tanıyor. Kia, koltuklar katlandığında 1.010 lt'ye kadar bagaj sığdırabilen Picanto'nun pratikliği ile övünüyor. Güvenlik donanımı da donanım seviyesine bağlı olarak sunulan yeni ve güncellenmiş ADAS ve altı adede kadar hava yastığı ile geliştirilmiş.

Kia, makyajlı Picanto'nun, otomobil üreticisinin birçok bölgede en çok satan ürünü olan selefinin satış başarısını devam ettireceğini umuyor. Bunun geleneksel motor ile çalışan son Picanto olup olmayacağını bilmiyoruz, ancak Kia'nın stratejisi 2027 yılına kadar 15 yeni tamamen elektrikli model içeriyor. Kia Picanto'nun Avrupa A-segmentindeki rakipleri Toyota Aygo X, Hyundai i10, Fiat Panda ve Suzuki Ignis ile sınırlı. Fiyatlandırma daha sonraki bir tarihte açıklanacak.