yukarı

Kia Imagine Concept: Fütürist Otomotiv Sanatları

Yeni elektrikli otomobil konseptini aydınlatan Kia, epey sıradışı bir çalışmayla karşımızda...

kaynak: Kia

Kia'nın elektrikli konsept otomobili bugünden yarına yollara çıkacak bir model değil. Imagine Concept, daha ziyade Kia'nın nasıl da uçup kaçabildiğini kanıtlamayı amaçlıyor.

 

Kia Imagine Concept'i tanımlamak gerekirse, 4,65 m civarında, kompakt-büyük boy karışımı (C segmenti) sportif bir "binek-coupe-SUV karması" diyebiliriz. Kia'nın en baştan itibaren sadece elektrikli olarak düşünüp tasarlardığı ilk araç Imagine Concept.
 


Tasarımının heyecan uyandırmasını çok önemsediklerini Kia Avrupa Tasarım Şefi Gregory Guillaume evvelce belirtmişti. Ekibe verdiği siparişte özellikle iç mekâna odaklanmalarını isteyen Guillaume, dediğine göre "Bana daha büyük ekranlarla gelmeyin de ne yaparsanız yapın" diyerek tasarımcıları iyice germiş.

 

Sonuç gerçekten farklı, ama gerçek olmak için biraz fazla farklı olmuş sanki. Kapılar ters yönde açıldığında karşımızdaki şey kesinlikle gerçeküstü
 


Bol yansımalı, parlak kaplamalar durgun bir suyun ilk kıpırtılarını hatırlatıyor. Gökdelenler arası köprü-geçitleri hatırlatan orta konsol ve "gaming" dünyasından direksiyonuyla bilimkurgu seti gibi bir konsept otomobil bu. 

 

Zaten Kia'dan kimse de bu halini hayata geçireceklerini söylemiş değil. Adından da anlaşılacağı üzere Imagine Concept, daha ziyade tasarımcı ve mühendislerin üzerinde çalışmaya başladıkları bir "hayal"
 


Rahatsız görünecek kadar ince ve alengirli (ipek-deri karışımı) koltuklar konsept arabaların olmazsa olmazı. Ön paneldeki 21 (yirmi bir) adet dikey ekran ise Sidney Opera Binası'ndan esinlenilmiş gibi duruyor. Hangisine bakacağınıza siz karar verirsiniz artık!
 


Ön ızgarayı boydan boya kateden LED dekorun yanı sıra, kaput, bagaj kapağı ve jantlardaki LED Kia logosu da Koreli çılgının yakın geleceğine dair önemli ipuçları.

 

Beklemeye değer...