yukarı

Kia EV9: Büyük, köşeli, elektrikli

Büyük elektrikli SUV konsepti EV9'u Los Angeles'ta tanıtan Kia, Sorento'yu çok sevenlere yeni çağ sürprizleri hazırlamış

22 Kasım 2021 kaynak: Kia

Tanıştıralım, Kia EV9... Şarj noktalarının Koreli yıldızları Hyundai-Kia ikilisinin, yakın gelecekte de zirve için her kıtada çok iddialı olduğunun kanıtı.

Kia EV9 2023_arabazzi.com

Hyundai Seven ile aynı anda, aynı yerde (California) ve hemen hemen aynı hedeflerle yola çıkan Kia EV9 konsepti 2023'te hayli havalı bir gerçeğe dönüşecek.4.93 m uzunluk ve 2.03 m genişlik ve 1.79 m yükseliğiyle Kia EV9, EV6'nın teknik altyapı ve platformunu (E-GMP) paylaşacak. Neredeyse Range Rover boyutlarında olan bu büyük elektrikli SUV Avrupa'ya beklenmiyor maalesef. Tasarım bahsine geçersek...

Kia EV9 konsepti_arabazzi.com

Yine sadelikte iddialı bir dış tasarım (Karim Habib ve arkadaşlarından), yine çok değişkenli, bol ekolojik, sürdürülebilir, steril bir kabin anlayışı hakim EV9'a. Köşeli ve kübik dış hatlar hem küçük Niro'yu hem de bu yıl tanıtılan Dacia Bigster konseptini hatırlatmadı değil.

Kia EV9

EV6'dan daha geleneksel olmakla birlikte, sudan esinlenilen yalın hatları, pikselli ön farları ve geometrik stoplarıyla çok modern bir SUV Kia EV9. Kia'nın meşhur kaplan burnu da EV9 ile elektrik çağına taşınmış bulunuyor.Modernizmi iç mekân ve hatta sürüş modlarına da taşıyarak iyice şaşırtıyor Kia. Active, Pause ve Enjoy isimli sürüş modları da gaz tepkisi, direksiyon sertliğinden çok öte anlamlar içeriyor. İlkinde, yani sürüş esnasında 3 sıra koltuk da koltuklar öne doğru dönüyor.İkincide orta sıra masaya dönüşüyor, ön sıra arkaya doğru dönüp hep beraber lahmacunlar götürülüyor. Sonuncu modda ise rehavet çöktüğünde, kenara çekip etrafı seyrederken bagaj kapağının inip manzara açısını genişletmesi söz konusu. Konseptin fütürist elitliği de ancak bu anlatımla kırılır herhalde!77.4 kWs'lik bataryasıyla tıpkı Hyundai Seven gibi, en hızlı şarj noktasında %10'dan %80 doluluğa 20 dakikada ulaşma sözü veriyor Kia. 480 km menzil, iki motorla 4x4 çekiş ve 5 saniye civarı 0-100 km hızlanması gibi teknik veriler şimdilik tutması yüksek ihtimal tahminler.Özellikle EV6 GT'de görüp duyduklarımızdan sonra neye şaşırırız bilemiyoruz gerçi.