yukarı

Kia EV6: Süper sporcuların canı biraz sıkılacak!

Yeni elektrikli crossover'ı EV6'nın teknik detaylarını açıklayan Kia, 584 hp'lik çılgın EV6 GT ile çok canlar yakacak gibi

09 Nisan 2021 kaynak: Kia

Kia'nın elektrikliler konusunda büyük oynamasına alışığız ama Koreli dostumuz bu sefer hem tasarım hem de teknikte konuyu iyice abartmış durumda. Özellikle Kia EV6 GT ile...

Kia'nın yeni nesil elektriklisi EV6'nın "zıtların birliği" felsefesini yansıttığı tasarım detaylarına daha önce değinmiştik. EV6'nın Kia'nın yakın gelecekte dönüşmek istediği "daha iddialı, orijinal ve yenilikçi" markayı temsil ettiğini rahatça söyleyebiliriz.
Artık "teaser" günleri geride kalıp gözlerimiz Kia EV6 ile her açıdan tanıştığına göre, şimdi teknik şov zamanı... Yine de fastback tasarımlı arka kısmı, tek parça bir şova dönüşen ve başlattığı akım gövde altından ön tekerlere kadar devam eden stop grubunu takdir etmeden geçmeyelim.

Kia EV6 elektrikli SUV

Yeni Kia EV6'nın kuzeni Hyundai Ioniq 5 ile yakın genetik bağlantısı malumunuz. Ama iki kardeş markanın teknik ve altyapı ortaklığı, farklı karakterlerle ayrışmasına engel değil.


Sen ne yaptın EV6 GT!

Tasarım dışında bizce en çarpıcı fark, Hyundai'nin şimdilik bahsetmediği ama Kia'nın masaya vurduğu anda rakiplerini titreten sportif "EV6 GT" kartı.

Kia EV6 GT 584 hp...

Hayır efendim, alt başlıkta yazım hatası yok. EV6 GT iki elektrik motorundan tam 584 hp ve 740 Nm tork devşiriyor. Son hızı 260 km/s olarak açıklanan bu çılgının 0'dan 100'e çıkış süresi sadece 3.5 saniye!

Kia EV6 GT 0-100 3,5 saniye

Kia EV6'nın drag yarışı için Lamborghini Urus, Mercedes AMG GT, McLaren 570S, Porsche 911 Targa 4 ve Ferrari California T ile çıktığı pistte yaşananların da ilginizi çekeceğine de eminiz!
Bir diğer çılgın elektrikli ile kıyaslamak açısından, Porsche Taycan 4S'in - hem de "Performance Battery Plus" ek paketiyle - 0-100 derecesinin 3.7 saniye olduğunu hatırlatalım...

Kia EV6 GT sport koltuklar

Neyse ki Kia EV6'nın suyu aniden derinleşmiyor, GT'ye gelene kadar bolca motor/batarya/çekiş kombinasyonu sunuyor.

Bu seçenekleri "Standart", "GT Line" ve "GT" şeklinde sıralayan Kia EV6, iki farklı batarya paketiyle menzili, çekiş sistemine bağlı olarak performans değerlerini düzenlemiş.

Kia EV6 GT süper sporculara rakip

İşin ilginci batarya kapasitesiyle birlikte gücün de yükselmesi. Kısacası, iki elektrik motoru söz konusu olunca artan güç değerleri, daha güçlü batarya tercih edilince de artıyor.


Kia EV6 güç ve menzil çorbası

Arkadan itişli ve 58 kWs bataryalı giriş seviyesi EV6, 169 hp ve 350 Nm torkla yol alacak. Konu bu versiyonun 0-100'üne geldiğinde "Bak kuş geçiyo!" yapmış Kia ama aslında bu hız odaklılığa hiç gerek yok. Şehir hayatında 9-10 saniyelik dereceler neyimize yetmiyor değil mi?

Kia EV6

Aynı EV6, 4x4 çekiş sistemi AWD'ye geçtiğinde, iki motorla 232 hp ve 605 Nm'ye kavuşuyor, 0-100 derecesi 6,2 saniye oluyor.

Bu kombinasyonu hiç bozmadan 77,4 kWs'lik bataryaya geçtiğimizde, güç 325 hp'ye çıkarken tork 605 Nm'de kalıyor. İşte bu AWD ve uzun menzil bataryalı EV6'nın 0-100 derecesi 5,2 saniye.

Menzil açısından en verimli kombinasyon, arkadan itişli ve 77,4 kWs kapasiteli bataryalı EV6. Açıklanan resmi menzil 510 km ve Kia'nın gerçek hayatla resmi rakamlar arasında çok fark olmaması güzel haber.

Kia EV6 fiyat listesi belli oldu

Kia EV6, Hyundai Ioniq 5 ile paylaştığı E-GMP platformunu paylaşıyor ama aks mesafesini 10 cm daha kısa tutmuş Kia. Buna rağmen kullanılan lityum-iyon batarya hücresi sayısı değişmediği Ioniq 5'den 10 km daha uzun bir mezil iddiasında EV6. Gün gelir, bakarsınız o 10 km çok kıymetli olur!

Kia EV6, 800 V'a kadar ultra hızlı şarj altyapısıyla uyumluyken, 350 kW'a kadar göz kamaştırıcı bir şarj kapasitesine sahip. Teoriye uygun bir şarj noktası bulabilirseniz, 18 dakikada %10'dan %80 doluluğa erişen batarya, 4 dakikalık şarjla 100 km'lik enerji depolayabiliyor.

Kia EV6 ultra hızlı şarj olabiliyor

Daha fazla teknik karmaşa yaratmadan bu konuyu şimdilik park edip hacim konusuna geçelim...


Kia EV6 hacim ve kullanışlılık özellikleri

4.68 m uzunluk, 1.88 m genişlik ve 1.55 m yükseklik ölçüleriyle büyük ve yüksek bir hatchback kıvamında Kia EV6. SUV gibi ama değil. Hani şu "crossover" dedikleri.

Doğal olarak, bu ölçüler Kia EV6'yı hızlı olduğu kadar kullanışlı da bir elektrikli yapıyor. Hayli uzun (2.9 m) aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) ve düz zemin sayesinde EV6, 5 yetişkini rahatlıkla ağırlayacak şekilde hazırlanmış. Yine de dışarıdan dar görünen pencereleriyle arka sıranın ferahlığına kefil olmayız.

Kia EV6 iç mekan

Konforu "0 yerçekimi" tabirini kullanacak kadar önemseyen koltuklar, yeni çağ çevre hassasiyetini yansıtmak açısından dönüştürülmüş pet şişe ve vegan deri gibi sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş.

520 litrelik bagaj hacmi Ioniq'in az biraz gerisinde olsa da dört kişilik bir aile için ziyadesiyle yeterli hacmi 1.300 litreye kadar çıkarmak mümkün. Ön kaputun altında da 50 litrelik ikinci bir bagaj barındıran Kia EV6, yine sığmazsanız 1.600 kg römork çekme kapasitesine sahip.

Bu kadar yüklenince en azından kampa gittiğinizi varsayarak, Kia EV6'nin elektrikli buzdolabı, TV, ızgara ya da aydınlatma gibi ünitelerin çalışması için 3,6 kW'a kadar enerji sağladığını belirtelim.


Teknoloji uçar gider!..

Yüksek teknolojiyle beslenen bilgi-eğlence sisteminin vitrininde iki adet 12 inçlik ekranı buluşturan tek parça kavisli panel var.

Yansımaları azaltan dayanıklı camla kaplı bu ikili ekran grubu, dijital gösterge panelinin üstündeki artırılmış gerçeklik (AR) özellikli ön cama yansıtma sistemiyle (head-up display) destekleniyor. Bu güçlü ekran kadrosuyla Kia EV6, sürücünün göz hizasına yakın, başarılı bir gösterim sağlıyor.

Kia EV6'nın ikili ekran grubu

Havalandırmaların hemen altındaki dokunmatik kumandaları kullanım alışkanlığınıza göre özelleştirmeniz, fonksiyonların yerini seçmeniz mümkün olacak.

Lakin ön konsoldaki çoğu kumandanın dokunma hassasiyetli yapısı kafamızda bir soru işaretleri oluşturmadı değil. Şu ana kadar fiziksel kumandaların kullanışlılığını yaşatanına denk gelmedik ama önyargılı da olmayalım. Orta konsoldaki çevirmeli vites seçici ve diğer kumanda elemanları skoru her an Kia'nın lehine değiştirebilir.

Kia EV6 kabin özellikleri_arabazzi.com

Lehine deyince aklımıza gelen ve bizde pahalı bir hastane odası tadı bırakan Hyundai Ioniq 5'e kıyasla daha geleneksel ve heyecan verici bir kokpite sahip Kia EV6.

14 hoparlörlü Meridian ses sistemi de bu heyecanı artıracak gibi görünüyor.

Adaptif hız kontrolü, uzaktan otomatik park gibi en yeni sürüş teknolojilerini de tabii ki kadroya katan Kia EV6, otonom sürüş özelliklerini kendi kendine şerit değiştirmeye kadar vardırmış.

Tabii ki bunca "premium" özellik ve donanımın uzun bir opsiyon listesinin parçası olması da sürpriz olmayacaktır. Türkiye'ye de gelsin de varsın opsiyon olsun değil mi!

Kia EV6 2021 son çeyreğinde satışta

Son olarak, teslimatlara 2021'in Eylül ayında başlanacak Kia EV6, Avrupa'da sadece 100 Euro kaparo karşılığı ön siparişlere açıldı.

Ülkeden ülkeye fark etmekle beraber, giriş seviyesi Kia EV6'nın fiyatı 43.990 Euro, EV6 GT Line'ın fiyatı 53.690 Euro, EV6 GT'nin fiyatı ise 64.990 Euro'dan başlıyor.

Modelin popülaritesi hakkında ön fikir edinmek için ise Kore'de ilk gün 21.000 talep toplamış olmasına bakmak yeterli!..