yukarı

Kia EV5: GT versiyonuna sahip olacağı onaylandı

EV5, modeller arasında küçük pazar farklılıkları ile Çin ve Kore'de üretilecek.

13 Ekim 2023 kaynak: Kia

Markanın ilk yıllık EV Günü'nde Kia EV5 ile ilgili daha fazla ayrıntı ortaya çıktı; motor özellikleri ve orta büyüklükteki SUV'un Çin dışındaki pazarlarda da yer alacağı doğrulandı. Koreli otomobil üreticisi ayrıca sıcak bir EV5 GT'nin de ufukta olduğunu açıkladı.
 

İlk olarak Ağustos ayında Çin'de düzenlenen Chengdu Motor Show'da kamuoyuna tanıtılan EV5, Kia'nın tamamen elektrikli serisinin üçüncü modeli. EV6'nın altında yer alıyor ve büyük kardeşi EV9'dan tasarım açısından büyük ölçüde ödünç alıyor.

EV5 başlangıçta Çin'de sunulacak ve daha sonra küresel olarak piyasaya sürülecek. Çin pazarındaki EV5 yerel olarak üretilecek ve müşterilere üç farklı versiyonda sunulacak: Standart, Uzun Menzilli ve Uzun Menzilli AWD. Kore'de üretilen küresel model de aynı varyasyon başlıklarına sahip olacak, ancak farklı özelliklere sahip olacak.

Çin'de Standart model, iyimser Çin Hafif Hizmet Araç Test Döngüsünde 530 km menzil sağlamak için 215 HP motorla birleştirilmiş 64 kWh batarya paketine sahip olacak. Küresel pazarlar için Standart model daha küçük 58 kWh bataryaya sahip olacak, ancak aynı zamanda ön tekerlekleri tahrik eden aynı 215 HP motora sahip olacak.
 

215 HP motor, EV5'in hem Çin hem de küresel pazardaki uzun menzilli modellerinde de yer alıyor, tek fark batarya boyutu. Çinli tüketiciler 720 km CLTC menzili için 88 kWh bataryaya sahip olacaklar. Dünyanın geri kalanı ise biraz daha küçük 81 kWh'lik bir batarya paketi ile yetinecek ve menzil tahminleri daha sonra açıklanacak.
 

Hem Çin hem de Kore yapımı EV5'ler için, Uzun Menzilli AWD EV5, arka aksı tahrik etmek için ikinci bir 94 HP motor ekleyecek. Bununla birlikte, Çin modeli dünyanın geri kalanından 6.7 HP daha fazla kombine çıkışa sahip olup, küresel modelin 302 HP gücüne karşılık 308 HP olarak belirtilmiş. Kia ayrıca Çin yapımı EV5'in 27 dakikada yüzde 30'dan yüzde 80'e kadar DC hızlı şarj yeteneğine sahip olacağını belirtiyor.
 

Tüm EV5'lerde EV6'da olduğu gibi bir ısı pompası bulunacak ve Kia'nın i-Pedal sistemi ile tek pedallı sürüş sağlanabilecek.
 

Kabin içinde, Kia EV5, sorunsuz bağlantı için tüm ekranlara uygulanan markanın en yeni arayüzüne sahip olacak. İki adet 12,3 inçlik ekran gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemiyle ilgilenirken, ayrı bir 5,0 inçlik klima kontrol ekranı da mevcut.
 

Kia EV5'in sıcak bir "GT" versiyonu da hazırlanıyor, ancak Kia piyasaya sürülmek için bir zaman dilimini onaylamadı, teknik özellikler veya piyasada bulunabilirlik hakkında ipucu vermedi.