yukarı

Kia EV5 2025: Kompakt elektrikli SUV

Yeni model, EV9'dan ilham alan görünümüyle Kia Sportage'a elektrikli bir alternatif olacak.

25 Ağustos 2023 kaynak: Kia

Kia, Çin'de düzenlenen Chengdu Motor Show'da merakla beklenen ve hem fiyat hem de genel boyutlar açısından EV6'nın altında konumlandırılan, aynı zamanda daha büyük EV9'un görünümünü ödünç alan tamamen elektrikli kompakt SUV EV5'i tanıtmak üzere sahneye çıktı. Beklendiği gibi, EV5 ilk olarak Çin'de piyasaya sürülecek olsa da, Kia bu yıl ekim ayında düzenlenecek Kia EV Günü'nde daha fazla detayın açıklanmasıyla birlikte küresel olarak satışa sunulacağını doğruladı.

Kia'nın söz verdiği gibi, üretim modelinin tasarımı birkaç ay önceki ön gösterim konseptiyle neredeyse aynı. Daha yakından bakıldığında, fütüristik jantların biraz daha küçük olduğu ve 21 inç boyutunda olduğu, keskin görünümlü LED farlara entegre edilmiş girişlerin projektör üniteleriyle değiştirildiği, aynaların büyüdüğü ve tamponların küçük değişiklikler aldığı görülüyor.

Genel olarak EV5, EV9 amiral gemisinin daha agresif bir "kaplan yüzü" işlemine sahip küçük kardeşi gibi görünüyor. 4.615 mm uzunluğunda ve 2.750 mm dingil mesafesine sahip olan araç, geleneksel motor ile çalışan Kia Sportage ile benzer bir ayak izine sahip ve Tesla Model Y'den 135 mm daha kısa.

Kia EV5'in hedef kitlesi milenyum aileleri; bu da modern tasarım, konfor ve sürdürülebilirliğin yanı sıra pratikliğin de odak noktası olduğu anlamına geliyor. Salon atmosferi, orta tünelin üzerinde genişleyerek bir kanepeye benzeyen ön yolcu koltuğu gibi özelliklerle geliştirilmiş. Ayarlanabilir parlaklığa sahip 64 renkli ortam aydınlatması sürüş modları ve ADAS uyarıları ile senkronize.

EV5'in gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi için çift ekranlı tek bir panel etrafında odaklanan EV9'a benzer bir düzene sahip. Dört kollu direksiyon simidi kontrollerin çoğunu entegre ederken, Kia klima için fiziksel düğmeleri tercih etmiş. Ayrıca çift USB-C bağlantı noktası, kablosuz şarj pedi, bardak tutucuları ve saklama bölmeleri görüyoruz. Arka koltuk düz bir şekilde katlanırken, bagaj alanında pratik bölmeler ve ilave zemin altı saklama alanı bulunuyor.

Hyundai/Kia elektrikli ailesinin diğer üyeleri gibi EV5'in de E-GMP mimarisi üzerinde yükselmesi bekleniyor. Marka bu noktada elektrikli motorların özelliklerini açıklamadı ve bunları ekim ayındaki etkinliğe sakladı. Yine de Çin'den gelen belgeler sayesinde Kia EV5'in Çin'e özgü versiyonunun 218 HP güç ve 310 Nm tork üreten ve ön tekerleklere aktarılan tek bir elektrik motorundan güç alacağını zaten biliyoruz. SUV'un BYD'nin Blade lityum demir fosfat batarya paketini kullanacağını da biliyoruz, ancak kapasitesi ve menzili henüz açıklanmadı. Kia, EV'nin teknik özelliklerinin bölgeye göre değişebileceğini açıkladı.

Elektrikli SUV'un pazara sunulması 2023 yılında Çin'de başlayacak ve bunu gelecekte "belirli küresel pazarlar" takip edecek. EV5 kompakt SUV'un yanı sıra Kia, Niro EV, EV6 crossover ve EV9 tam boyutlu SUV'un yanında sıfır emisyon yelpazesini daha da genişletecek daha da küçük bir EV4 alt kompakt modeli üzerinde çalışıyor.