yukarı

Karsan Otonom e-Atak ABD üniversitesinde

Avrupa ve Amerika’nın ilk seri üretim sürücüsüz otobüsü Karsan Otonom e-Atak, ABD’nin Michigan Eyalet Üniversitesi’ni taşıyacak!

25 Kasım 2021 kaynak: KARSAN

Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumundaki Karsan, yenilikçi teknolojileriyle uluslararası arenada adını duyurmaya devam ediyor.

Karsan’ın ABD merkezli Türk teknoloji şirketi ADASTEC ile geliştirdiği ve Avrupa ile Amerika’nın ilk seri üretim sürücüsüz otonom aracı olarak pazara sunduğu Karsan Otonom e-Atak, ABD’nin saygın üniversitelerinden Michigan State University’ye (MSU) gönderildi.

Karsan Otonom e-ATAK ABD'de_arabazzi.com

Üniversite kapsamında devreye alınan akıllı mobilite ekosisteminin önemli bir adımı olarak tercih edilen Otonom e-Atak; Michigan State University öğretim üyeleri, öğrencileri ve ziyaretçilerin taşınmasında kullanılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, “Mobilitenin geleceğinde hep bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön veriyoruz. Otomotiv ve teknoloji dünyasının nabzının attığı ABD’nin önemli üniversitelerinden Michigan State University’nin gerçek trafik koşullarının yer aldığı devasa büyüklükteki kampüsünde Otonom e-Atak aracımızın kullanılacak olmasından dolayı gururluyuz” diye konuştu.

Karsan CEO’su Okan Baş ve Otonom e-Atak_arabazzi

Otonom e-Atak, kapsamlı testler ve federal onayından sonra Michigan State University öğretim üyeleri, üniversite personeli, öğrenciler ve ziyaretçilerin taşınmasında kullanılacak. Üniversite içinde 4 kilometrelik bir rotada durmaksızın çalışacak olan Otonom e-Atak, üniversitenin elektrikli ve otonom araçlar konusundaki veri toplama ve iyileştirme çalışmalarında da kullanılacak.


Michigan State University Otonom e-ATAK’ı tanıttı

Üniversitenin maskotu beyaz Spartalı logoyla donatılan Karsan Otonom e-Atak, 5 Kasım’da düzenlenen basın konferansı ile tanıtıldı. Tanıtımla birlikte, basının katıldığı bir test sürüşü de gerçekleştirildi. Karsan Otonom e-Atak’ın sürücüye ihtiyaç duymadan çevresini ve yayaları algılayan sensör teknolojileri, gelişmiş radar teknolojisi, termal kameraları gibi birçok yenilikçi teknolojisi öğrenciler tarafından da ilgiyle karşılandı.

Karsan Otonom e-ATAK Michigan State Universitesi'nde_arabazzi

Toplam 630 seferin gerçekleşeceği test aşaması boyunca saatte 25 km hızla yol alacak olan Otonom e-Atak’ın, testler tamamlandıktan sonra 2022 bahar döneminde hızının da 40 km'ye çıkacağı ifade edildi.

Test sürüşünde Otonom e-Atak’ın geliştirilmesinde Karsan’ın birlikte çalıştığı, otonom ve bağlantılı toplu taşıma araçları için “Seviye 4 Otonom Sürüş Yazılım Platformu” geliştiren teknoloji şirketi ADASTEC CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker de yer aldı. Peker, test sürüşlerinden toplanan verilerin Otonom e-Atak ile en ideal sürüş ayarlamalarının yapılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Michigan State University Başkanı Samuel Stanley Jr. ise Otonom e-ATAK'ın yarının taşımacılığında en önde yer alabilmek için Michigan Eyaletinde kaydettiğimiz ilerlemeleri sembolize ettiğini söyledi.

Haliyle, biz de gururlandık tabii...