yukarı

Jeep EV 2023: Jeep’in ilk tamamen elektriklisinin ipuçları

Jeep'in ilk tamamen elektrikli SUV'si, Stellantis etkinliğinde sahneye çıktı.

02 Mart 2022 kaynak: Jeep

CEO Carlos Tavares, 2023'ün başlarında Avrupa'daki showroomlara çıkacak olan ismi açıklanmayan küçük SUV'nin ön ve arka fotoğraflarının yanı sıra ertesi yıl piyasaya çıkacak olan RAM 1500 BEV pikapın bir başka teaser'ını yayınladı.

Bu önemli haber, Tavares'in Stellantis'in 2024 yılına kadar iki Jeep elektriklisi daha dahil olmak üzere 2030 yılına kadar 75 farklı elektrikli araç sunma planlarını ana hatlarıyla açıkladığı canlı bir sunum sırasında geldi.

Tavares, yeni küçük Jeep EV hakkında herhangi bir teknik veya fiyatlandırma detayı açıklamadı, ancak görüntülerden yola çıkarak niyetlerini net olarak görebiliyoruz. Araç, küçük bir "e" harfi ile klasik Jeep ızgara çubuklarına sahip kapalı bir ızgaraya ve mat siyah bir kaportaya sahip. Yeni elektrikli model, e-CMP elektrikli platformunun değiştirilmiş bir versiyonu üzerine inşa edilebilir. Şu anda Peugeot e208 ve Opel Corsa e tarafından kullanılıyor, her ikisi de sadece önden çekişli olarak sunuluyor.Ram 1500 BEV ile ilgili ayrıntılar daha da kabataslaktı, ancak iki yeni teaser görüntüsü, ön camda şaşırtıcı derecede otomobil benzeri bir eğimi ve belirgin bir kaput çıkıntısını ortaya çıkardı. Ayrıca önceki tanıtımlarda görülenden farklı bir LED aydınlatma uygulamasının da prömiyerini yaptılar. Yeni görüntüler, aydınlatmalı bir Ram rozetinin her iki yanında bir çift far şeridi ve arkada yine “Ram” yazısıyla ayrılmış bir çift hokey sopası lambası gösteriyor.

Tavares yine teknik ayrıntılardan bahsetmedi ve yalnızca tam boyutlu pikapın Stellantis Frame platformunu kullanacağını ve 2024'te satışa çıkacağını söyledi. Ancak Ram'ın her alıcının isteklerini karşılayacağına dair iddiası ilginçti. Menzil, çekme, taşıma kapasitesi ve şarj süresinden oluşan bir müşteri istek listesi oluşturmadan önce Tavares, "Dahili performans endeksimize göre, Ram 1500'ümüz müşterilerin en çok kullandığı özelliklerde tüm rakiplerini geride bırakacak" dedi. Tavares, 1500 BEV'nin elektrik alan tek Ram aracı olmadığını doğruladı. Katılımcılara “Ram, 2025 yılına kadar segmentlerinin çoğunda tamamen elektrikli çözümler sunmaya devam edecek” dedi.