yukarı

Isuzu D-Max: Yeni tasarım ve teknik gelişmeler kazandı

Isuzu'nun pikabının üçüncü nesli, ilk çıkışından dört yıl sonra makyajlandı.

09 Ekim 2023 kaynak: Isuzu

Isuzu, yeniden tasarlanan dış görünümü, kabin içinde daha fazla teknoloji, yeni bir engebeli arazi modu ve güvenlik iyileştirmeleri içeren makyajlı D-Max'i Tayland'da tanıttı. Otomobil üreticisi ayrıca Avrupa pazarı için ilk olarak Tayland'da üretilecek bir elektrikli pikap planlarını da doğruladı.

Isuzu D-Max, üçüncü nesil modelin Ekim 2019'da piyasaya sürülmesinden tam dört yıl sonra güncelleniyor. Ford Ranger ve Toyota Hilux'ın rakibi, eskisinden daha modern görünürken, çeşitli mevcut gövde tasarımları (şasi kabin, normal kabin, uzay kabin ve mürettebat kabin) koruyor.

Değişiklikler, 3D görünümlü yeniden tasarlanmış bir ızgara, yeni bir çift far (yüksek özellikli donanımlarda Bi-Led teknolojisi) ve yanlarda hava perdeleri bulunan ince ayarlanmış tampon girişleri içeren ön tarafa odaklanıyor. Pikap ayrıca daha büyük bir entegre spoylere ve revize edilmiş arka lamba grafiklerine sahip yeni bir bagaj kapağından da yararlanıyor. Resimde görülen D-Max V-Cross 4×4 amiral gemisi donanım, ızgaranın etrafındaki ekstra plastik kaplama, alüminyum tarzı kızak plakası, geniş çamurluk uzantıları, mat siyah 18 inç alaşım jantlar ve diğer eklentiler sayesinde grubun en sağlam görünümlüsü.

İçeride, gösterge paneli yeni donanım seçenekleri ve yükseltilmiş teknolojiyle de olsa tanıdık görünüyor. Yeni dokunmaya duyarlı düğmeler/kısayollar ve ses seviyesi ve ayar için fiziksel düğmeler içeren bilgi-eğlence sistemi için 9 inçlik dokunmatik ekran, 7 inçlik dijital gösterge paneli ile birleştirilmiş. Isuzu, ön ve arka yolcular için USB-C bağlantı noktaları ve uzaktan motor çalıştırma işlevine sahip yeni bir anahtar ekledi.

İki adet dört silindirli turbo dizel seçeneği de dahil olmak üzere, motor dizisi ön makyajlı modele göre değişmemiş görünüyor. Temel 1.9 litrelik motor 150 HP ve 350 Nm tork üretirken, daha güçlü 3.0 litrelik ünite 190 HP ve 450 Nm güç üretiyor. Versiyona bağlı olarak güç, 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik vites aracılığıyla arka (2WD) veya dört tekerleğe (4WD) iletiliyor.

Motorların aynı kalmasına rağmen, pikabın değiştirilen elektronik aksam sayesinde daha iyi 4×4 sürüş performansı sunduğu iddia ediliyor. Daha spesifik olarak, çekiş kontrolü elektronik arka diferansiyel kilidi etkinleştirildiğinde devreye girecek şekilde genişletilirken, daha zorlu arazi senaryolarında frenleme ve motor devrini kontrol ederek sürücülere yardımcı olan yeni bir "engebeli arazi modu" bulunuyor. Soğuk hava için ısıtma fonksiyonuna sahip yeni bir ADAS kamera ve adaptif hız sabitleyicinin manuel versiyonlara genişletilmesi de dahil olmak üzere daha fazla sistem sayesinde güvenlik donanımı iyileştirilmiş.

2024 D-Max'in satışlarının 12 Ekim'de Tayland'da başlaması ve diğer küresel pazarların da bunu kademeli olarak takip etmesi planlanıyor. Fiyatlar en ucuz normal kabin 2 kapılı ve 2WD versiyon için 540.000 Tayland Bahtı'ndan (14.551 $) başlıyor ve amiral gemisi 4 kapılı V-Cross 4×4 donanım için 1.257.000 $'a (33.876 $) kadar çıkıyor.

Isuzu D-Max şu anda Asya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya'da 100'den fazla ülke ve bölgede satışa sunuluyor. Ancak Tayland, 2022'deki 340.000 küresel satışın 180.000'ini oluşturarak pikap için en güçlü pazar olmaya devam ediyor.

Makyajlı D-Max'in Bangkok'taki lansmanı sırasında Isuzu Başkanı ve COO'su Shinsuke Minami yeni bir tamamen elektrikli pikap planlarını açıkladı. BEV Tayland'da üretilecek, ancak Isuzu diğer pazarlara sunma olasılıklarını incelemeden önce başlangıçta Avrupa'da satışa sunulacak. Ne yazık ki, şirket model hakkında daha fazla bilgi vermedi ve piyasaya sürülmesi için bir zaman çizelgesi belirlemedi.