yukarı

İşte yeni Peugeot 3008: 700 km menzil

Tamamen elektrikli kompakt coupe-SUV, üç elektrikli motor seçeneği ve 700 km'ye kadar sürüş menzili ile sunulacak.

08 Eylül 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot, E-3008'in ilk resmi fotoğraflarını yayınlayarak 12 Eylül'deki lansmanından önce dış tasarımının önizlemesini yaptı. Üçüncü neslinde popüler model, kompakt segmentte yaklaşmakta olan bir dizi elektrikli araçla rekabet edecek şekilde tamamen elektrikli bir coupe SUV'a dönüşüyor.

Peugeot E-3008'in dış tasarımı, şirketin gelişmiş tasarım dilini benimsiyor; daha ince farlar ve üçlü LED dişler, ön tampona doğru kaybolan çoğunlukla kapalı bir ızgarayı çevreliyor. Diğer öne çıkan özellikler arasında fütüristik alaşım jantlar, karoserin alt kısmındaki parlak siyah kaplama ve ağır eğimli arka cam yer alıyor.

Tavan ve sütunlar siyah renkte tamamlanırken, yeni neslin temel tasarım özelliği olan aerodinamik tavan çizgisini vurgulayan krom vurgu agresif bir kuyruğa yol açıyor. Peugeot, E-3008'i daha büyük 408 crossover'dan ödünç alarak "fastback SUV" olarak tanımlıyor, ancak çoğu insan muhtemelen onu bir coupe SUV olarak tanıyacaktır. Daha fazla alan isteyenler için daha uzun bir gövde ve daha dik bir kuyruk ile yakından ilgili E-5008, E-3008'den kısa bir süre sonra gelecek.

Fransız otomobil üreticisi, i-Cockpit teknolojisinin en son yinelemesini sunan ilk üretim modeli olacak olan E-3008'in iç mekanını zaten gösterdi. Serbest duran yeni 21 inç kavisli panoramik ekran, dijital gösterge panelini, baş üstü ekranını ve dokunmatik ekranı geleneksel olarak küçük çaplı direksiyon simidinin üzerinde tek bir ünitede birleştiriyor. Buna orta konsolda bulunan ve yapılandırılabilir "i-Toggles" kısayollarına sahip daha küçük bir dokunmatik ekran eklenirken, yüksek kaliteli kumaşlar ve ortam aydınlatmasının yoğun kullanımı fütüristik atmosferi tamamlıyor.

Peugeot E-3008, çeşitli Stellantis markalarının kompakt modellerinin çoğunun temelini oluşturan eskiyen EMP2 platformunun yerini alacak olan yepyeni STLA Medium mimarisini kullanan ilk model olacak. SUV'un üç tamamen elektrikli motorla sunulacağı ve 700 km'ye kadar tahmini bir menzil sunacağı resmi olarak doğrulandı.
 

STLA platformu elektrikli araçlar düşünülerek tasarlanmış olsa da, haberlerimiz içten yanmalı motorlarla da uyumlu olduğunu kanıtlıyor. Bu da Peugeot'nun sıfır emisyonlu E-3008'e alternatif olarak yeni tanıtılan 1.2 litrelik 48V hafif hibrit motora sahip yeni bir 3008 tanıtabileceği anlamına geliyor.
 

Tüm ayrıntılar sadece dört gün içinde, 12 Eylül 2023'te açıklanacak. Peugeot E-3008'in prömiyeri, üretileceği Fransa'daki Sochaux fabrikasından canlı olarak yayınlanacak. Fiyatlandırmanın, hafif hibrit ve plug-in hibrit formlarda sunulan ancak hiçbir zaman EV versiyonu olmayan mevcut Peugeot 3008'den daha yüksek olması bekleniyor. Otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar Avrupa'da sadece elektrikli araç üreten bir marka haline gelmeden önce, 2025 yılına kadar tüm model yelpazesi için elektrikli seçenekler sunma sözü verdi.