yukarı

Infiniti QX50: Ama bu şimdi mi yapılır!

2020 başında Avrupa'dan çekilen Infiniti, yaşlı kıtadaki kaderini değiştirebilecek modelini yılın sonuna saklamış...

kaynak: Infiniti

Woody Allen'ın Match Point filminde zamanlama ve tesadüfün hayattaki rolüne değinilir. Filenin tepesine, net çizgisine çarpan top bir süre düşündükten sonra karşı sahaya düşer ve pıt pıt pıt... servet avcısı (pislik herif) kazanır. Infiniti'nin topu, Avrupa'da yaptığı maçta kendi sahasına düşünce, 2020 başında bavulları toplayıp gitmişti.Ama yeni QX55'e bakarkan düşünmeden edemedik; Böyle bir şey 2 yıl önce Avrupa'ya gelseydi sonuç yine aynı mı olurdu?..

Inifiniti QX55, QX50'nin coupé versiyonu

2017 doğumlu kompakt SUV QX50'nin taze coupé versiyonu QX55. Nissan'ın lüks şubesi Infiniti defalarca söz vermesine rağmen QX50'yi Avrupa'ya getirmemiş, bir bakıma kendi sonunu hızlandırmıştı. "Yılda 200.000 adet satıyorum, yemişim Avrupa'yı" da demiş olabilir tabii...

Sürekli ve akıllı bir AWD 4 tekerden çekiş sistemine sahip olan QX55, yeniliklerini eğimli tavanla sınırlı tutmamış. Dünyanın değişken sıkıştırma oranlı (14:1 - 8:1 arası) ilk 2.0 dört silindirli seri üretim motoru, açılışı QX55 ile yapacak.

infiniti QX55 4x4

268 hp ve 380 Nm'lik VC-Turbo isimli bu benzinli motor, güç ihtiyacına göre yanma odasının boyutlarıyla oynayarak tasarruf sağlıyor. Bir nevi değişken silindir hacmi yani...

QX55 değişken sıkıştırma oranlı ilk 2.0 lt. 4 silindirli

Manuel hamlelere de süper hızlı tepki verdiği söylenen CVT şanzıman, bir kez daha "Vallahi bu sefer çok iyi!" imiş. Tamam, önyargı yapmıyoruz, belki de bu sefer çok iyidir. Üstelik QX55'in karakterini sürücünün karakterine uyduran sürüş modları da menüde.

Yeni Infiniti QX55

Dört tekerde bağımsız, arkada çok noktadan bağlantılı süspansiyonlar yol konforu garantiliyor. Meraklıları hatırlar, Qashqai'nin çok başarılı süspansiyonları da Infiniti'den mirastı. Akıllı 4x4 sistemiyse tutunmaya göre ön-arka arası 50:50'den, %100 önden çekişe kadar değişken tercihler yapabiliyor.

Infiniti QX55 amerikan zevkine hitap eden bir kokpite sahip

Mekanik ve teknolojik donanım listesi hayli kabarık QX55, kokpitte üst üste 8 ve 7 inçlik iki dokunmatik ekranda Apple, Android, Wi-Fi... şeklinde devam ederken, otomatik acil frenleme, yaya algılama, kör nokta tarama gibi artık alıştığımız sistemleri de ihmal etmemiş.

Kompakt SUV QX55

Kuzey Amerika'da 2021 ilkbaharında satışa sunulacak olan Infinity QX50, daha sonra diğer seçkin marketlerde de satışa sunulacak. Dünyanın topu 2021'de de kendi sahasına düşmezse tabii!..