yukarı

İnceleme: Citroen C5 Aircross 2022

Konfor konusunda uzmanlığını kanıtlayan C5 Aircross, kendini daha da geliştirerek çıtayı en tepeye koyuyor.

06 Eylül 2022 kaynak: Arabazzi

Citroen C5 Aircross, Fransız marka için son derece önemli bir model oldu. 2018'de piyasaya sürülmesinden bu yana Avrupa'da çeyrek milyondan fazla satıldı, ancak satış rakamlarının ötesinde, konfor ve aile otomobili kullanımına odaklanan bir markanın serisinde bu boyutta bir SUV'ye sahip olması çok önemliydi. Biz de makyaj sonrasında daha da gelişen C5 Aircross’un direksiyonuna geçtik.



Dışarıdan bakıldığında makyajın fark edilmesi biraz zaman alabiliyor. Orta yaş makyajlarında olduğu gibi, otomobilin metal panellerinde önemli değişiklikler yapmak yerine, plastiklerde (farlar, tampon ve ızgarada) ince ayar yapılmasına odaklanılmış. Yine de yeni ızgara ve gündüz yanan ışık sisteminin C5 Aircross'u yeni piyasaya sürülen C5 X ile daha uyumlu hale getirdiği ön kısımda keskin bir yeni görünüm var.



Makyaj öncesi C5 Aircross sahiplerinin en büyük farkı görebileceği yer kabin… Gösterge paneli değiştirildi ve C5 Aircross, hareket halindeyken görmeyi kolaylaştırmak için daha yükseğe monte edilen (yine C5 X'ten ödünç alınan) 10 inçlik yeni bir bilgi-eğlence ekranına sahip. Bu değişiklikler, Citroen'in orta konsolu düzenlemesine, bir çift havalandırma kanalının ortaya konumlandırılması ve daha az dağınık görünmesini sağlayan daha küçük bir vites seçiciye sahip olmasına izin verdi.



Ülkemizde iki geleneksel güç aktarma seçeneği sunuluyor. Benzinli versiyon, Stellantis'in 180 HP güç üreten 1.6 litrelik turbo PureTech motorunu kullanıyor. Hala dizel bir seçeneğin sunulması ise rekabette C5 Aircross’un elini kuvvetlendiriyor. 1.5 litrelik BlueHDi dizel motor 130 HP güç üretiyor. Her iki motor da Citroen'in EAT8 otomatik şanzımanıyla sunuluyor.



Test aracımızda 1.5 litrelik BlueHDi dizel motor yer alıyor. 130 HP gücündeki motor, 1750 devirde ürettiği 300 Nm tork ile canlı bir karaktere sahip. Alt devirlerden itibaren yüksek torkla birlikte rijit bir hızlanma sunuyor. Motor performanstan daha çok tutumluluğa odaklanıyor ki C5 Aircross karakterindeki bir otomobil için performans çok da ön planda değil. Yine de daha fazla performans isteyenlere 1.6 litrelik 180 HP güç üreten turbo benzinli motor seçeneği de var. Dizel motor C5 Aircross’u 10,6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırırken, maksimum hızı ise 189 km/s. Tutumluluk konusunda yıllardır başarılı bir üne sahip BlueHDi ünite, karma tüketimde 100 kilometre 4.1 litrelik ortalama sunuyor. Gerçek kullanımda ise performanslı da kullansanız 7 litreleri geçmek pek mümkün olmuyor. Tork konvertörlü 8 ileti otomatik şanzıman konforlu geçişlere sahip, hızlı geçişlerde ise çift kavramalılara yakın bir performans sunuyor.



Citroen C5 Aircross ülkemizde Feel Bold, Shine ve Shine Bold paketleriyle satılıyor. 18 inç alaşım jantlar, 8 inç bilgi-eğlence sistemi, 12,3 inç dijital gösterge paneli ve arka görüş kamerası baz donanımdan itibaren standart olarak sunuluyor. Test aracımızda Shine Bold paketi yer alıyordu ve elektrikli ayarlanabilen masajlı ön koltuklar gibi lüks donanımlar bu paketle kullanıma sunuluyor. Elektrikli bagaj kapağı, kablosuz şarj pedi ve panoramik açılır tavan da C5 Aircross’un donanım kısmında elini kuvvetlendiriyor.



C5 Aircross'un mekanik parçaları değişmedi. Bu yüzden fazlaca eğlenceli sürüş vaat etmese de yetenekli bir otomobil olmayı sürdürüyor. Şasi de bunda rol oynuyor. Direksiyon ağır tepkilere sahip fakat aşırı performans beklentisi olmayanları memnun edecektir. Yumuşak yapısı şehir içinde rahat manevra yapmanızı sağlıyor. Süspansiyon, şehirdeki hafif tümsekleri yumuşatmak ve virajlar arasında süzülmek konusunda iyi. Ancak ani yön değiştirmesi istendiğinde pek de istekli değil. Güvenli ve öngörülebilir, fakat nihayetinde virajdan viraja koşacağınız bir otomobil değil.



Aracın tüm versiyonlarında Citroen'in Aşamalı Hidrolik Süspansiyonu yer alıyor. Bu süspansiyon sistemiyle birlikte C5 Aircross sınıfının konfor konusunda en iddialı modeli olmayı başarıyor. Yine özel olarak geliştirilmiş koltuklarla C5 Aircross, uzun yolcuklarda yorgunluğu adeta unutturmayı başarıyor. Şehir içi kullanımlarda da hafif çukur ve kasisleri çok iyi şekilde absorbe edebiliyor.



İçerideki makyaj, gelişmiş donanım özellikle daha yüksek çözünürlüklü ekran ile çok daha fazla kendisini hissettiriyor. Ancak ekranda çalışan yazılım da dahil olmak üzere eski modelin bazı zaaflarını koruyor. En yeni C5 X'teki daha iyi teknolojiye kıyasla C4'teki sistemle daha yakından bağlantılı. Bu nedenle sinir bozucu unsurlar barındırıyor. Örneğin bir düğmeye basmanızı ve ayarlamalar yapmak için başka bir ekrana erişmenizi gerektiren sıcaklık göstergeleri gibi… Ekranın kablosuz olarak hem Apple CarPlay hem Android Auto desteklemesi ise övgüyü hak ediyor.



Arkadaki ayrı ayrı konumlandırılan üç sürgülü koltuk bagaj kapasitenizi artırmaya yardımcı oluyor. 580 litrelik bagaj, koltuklar yatırıldığında 720 litreye kadar çıkabiliyor. Ancak garip bir şekilde bir alışveriş çantası asmak için tek bir plastik kanca bile yok.