yukarı
renault
renault

İçten yanmalılar asıl şimdi yandı: 2034 son!

Avrupa Komisyonu kararına göre, 2035 yılından itibaren AB showroom'larında içten yanmalı araç satılamayacak...

kaynak: Avrupa Komisyonu

Geçtiğimiz hafta, 14 Temmuz günü Avrupa Komisyonu iklim değişikliği hakkında 12 teklifi onayladı. Ki bunlardan biri 2035'den itibaren her türlü içten yanmalı motorun yasaklanması hakkındaydı.

Evet efendim, 2035 Avrupa'sında ne benzin ne dizel ne de hibrit sağ kalsın istiyor Avrupa Komisyonu! Almanya ve Fransa'nın hibrit motorlar konusunda çaktırmadan ayak diremesine rağmen, 2035'te Avrupa'da sadece elektrikli ya da hidrojen yakıt hücreli arabalar satılabilecek.

Avrupa'da 2035 içten yanmalı motor yasağı_arabazzi2050'de karbon nötr bir Avrupa hedefi

Kararın kesinleşmesi için, son olarak Avrupalı vekillerin de onayı gerekiyor. Yani önümüzdeki süreçte perde arkasında (ve hatta önünde) sıkı pazarlıklar, kulis çalışmaları baş döndürmeye aday.

Bu sefer olur ya da olmaz, eninde sonunda elektrikli ve sadece elektrikli hedefine ulaşılacak gibi görünüyor. Peki markalar buna hazır mı?

Siyasetçiler fazla hevesli ya da romantik görünebilir ama pek çok marka 2028, 2030, hadi bilemedin 2035 yılına kadar tamamen elektrikli (ve bir kuple hidrojenli) olma planlarını açıkladı bile. Geriye kalıyor satış, servis ağı ve altyapı sistemlerinin bu ihtiraslı niyete uyarlanması.

Avrupa Komisyonu içten yanmalıları yasaklamak istiyor_arabazzi

Her 60 km'de bir şarj istasyonu kurulumunun desteklenmesi de öneriler arasında. Sizin evin önünde şarj ünitesi var mı, kablo yetişti mi, uzun yolda yeterince sık ve boş şarj istasyonu var mı diye bize kimse sormadı tabii!..

Galiba tüm bunları ve potansiyel sorunları pek yakında daha çok konuşacağız. Ama nasıl olsa, biz bir yolunu bulup hayatta kalırız. Avrupa'dan geri kalacak değiliz ya!