yukarı

Hyundai Staria 2021: Uberci'ler sizi şöyle alalım

Hyundai, yeni ve modern tasarıma sahip MPV modelinin detaylı görsellerini paylaştı.

kaynak: Hyundai

90’lar MPV’lerin (Çok Amaçlı Taşıt) egemen olduğu bir zaman dilimiydi. Adından da anlaşılacağı gibi bu çok amaçlı taşıtlar geniş ailenizle tüm eşyalarınızı sığdırabileceğiniz bir uzun yol arkadaşıydı. Boyutlarıyla bu işlevi gerçekleştirmek için doğal olarak büyüktü…

Şehirler kalabalıklaşmaya başladığında yavaş yavaş bu güzel devlerin sorunları baş göstermeye başladı. Park yeri sıkıntısı, dar alanda manevra zorluğu gibi sıkıntılar insanları daha farklı çözümler aramaya itti. Bu durumdan da en iyi faydalanan segment hiç kuşkusuz SUV’lar daha doğrusu crossover’lar oldu…

Hyundai Staria Türkiye'ye Gelecek mi?

Hyundai’nin de MPV modeli tanıtacağını duyduğumuzda açıkçası biraz şaşırdık. Ticari olan biraz riskli bir hamle gibi geldi bize. Ama aracın ilk görselleri gün yüzüne çıktığında aslında Güney Koreli markanın yine doğru bir adım atmaya hazırlandığını fark ettik. Gelin bu şık MPV’nin detaylarına bir göz atalım.

Hyundai Staria'nın Rakipleri Neler?

Hyundai, yakın zamanda üreteceği bu modelle hem aileler hem de ticari işletmeler için özel çözümler sunuyor aslında. Bir taşla iki kuş misali... Mobilite açısından da son derece önemli bir model olan Staria, üst düzey tasarım öğeleriyle de MPV sınıfına farklı bir bakış açısı getiriyor. Staria’nın genel tasarım özellikleri arasında "içten dışa" bir yaklaşım bulunuyor. Hyundai'nin iç mekân kullanımına öncelik verdiği Staria’daki oturma sistemi, ihtiyaca bağlı olarak düzenlenebiliyor. Aynı zamanda, kullanılan birinci sınıf malzemeler ile segmentindeki tüm rakiplerinden bir adım öne duruyor.

Hyundai Staria Kaç Para?

Geleceğe yönelik bir tasarım

Staria’nın dış tasarımı, sade ve modern çizgilerden oluşuyor. Uzaydan bakıldığında, gün doğarken oluşan dünyanın silüeti, yeni MPV’nin tasarımına da ilham kaynağı olmuş. Önden arkaya doğru uzanan akıcı tasarım, burada modern bir ambiyans oluşturuyor. Staria’nın ön tarafında ise yatay gündüz farları (DRL) ve aracın genişliği boyunca uzanan uzun ve kısa farlar bulunuyor. Şık desenlere sahip geniş ızgara, otomobile sofistike bir görünüm kazandırıyor. Hyundai, aracın modern görünümünü zirveye çıkarmak için ön kısmı aynı gövde rengi ile hazırlamış.

Hyundai Staria Dizel Motor Olacak Mı?

Alçaltılmış gövde yapısı ve yanlardaki geniş panoramik camlar, genel görüşü destekliyor. Bu camlar araca genişlik hissi sağlıyor ve ciddi anlamda içerideki ferahlığı artırıyor. “Hanok” olarak bilinen geleneksel Kore mimari tarzı, Staria’nın iç mekanında kendisini fazlasıyla gösteriyor. Araç içindeki yolcuların dışarıdaymış gibi rahat ve ferah bir sürüş keyfi yaşamalarını sağlıyor. Arka kısımdaysa göz alıcı diklemesine yerleştirilmiş stop lambaları bulunuyor. Geniş bir cam ile desteklenen arka kısımda sade ve saf bir görünüm bulunuyor. Arka tampon ise yolcuların bagajlarını kolayca yüklemesine ve boşaltmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple, yükleme eşiği düşük seviyede bırakılmış.

Hyundai Staria Kaç Kişilik?

Staria Premium ise lüks bir görünüm sunmak için daha özel tasarım öğelerine sahip. Premium versiyonun ön ızgarası, örgü deseni ile hazırlanmış. Küp tipi LED farların etrafındaki krom çizgi, Hyundai amblemi, jantlara, yan aynalara ve kapı kollarına uygulanan renkli pirinç parçalar, aracın adı gibi premium havasını da gözler önüne seriyor. Bu versiyona özel 18 inç jantlar, elmas desenler ve sportif grafikler içeriyor. Stop lambaları ise Hyundai'nin Parametrik Piksel tasarımıyla birlikte hazırlanmış.

İşlevsel ve birinci sınıf iç mekan

Dış tasarımında uzaydan etkilenen Staria, iç mekanında da bir yolcu gemisinin salonundan esinlenmiş. Daha alçak bir konumda bulunan emniyet kemerleri ve geniş panoramik pencerelere sahip yenilikçi tasarım mimarisi, araç içindekilere ferah ve sakin bir ortam sunuyor. Sürücü odaklı kokpitte 10,25 inç dijital gösterge ve dokunmatik orta ön panel bulunuyor. Düğme tipi elektronik vites kolu ile modern hava devam ettirilirken aynı zamanda sürücü için engelsiz bir düzlük oluşturuluyor.

Hyundai Staria Türkiye'de mi Üretiliyor?

Staria Premium versiyonunda ise kusursuz mobilite deneyimini yaşatacak çeşitli ek donanımlar var. Araç içerisinde 11 koltuk (normal versiyonda 7) bulunurken, hepsinde de tek dokunuşla çalışan rahatlama ve gevşeme modu bulunuyor. Böylece yolcunun ağırlığına göre koltuk yumuşayarak günlük stres alınırken ayrıca uzun yolculuklarda rahatlık sağlanmış oluyor. Yüzyüze seyahat imkanı tanıyan bu koltuklar, 180 derece dönme özelliğine de sahip. Ayrıca, Premium versiyonda 64 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması da var.

Hyundai Staria’nın dünya prömiyeri, 2021 yılının ilk yarısında gerçekleştirilecek ve daha sonra satışa sunulacak. Umarız bu narin segment kendi yenileyerek tekrar hayatımıza girmeye başlar.