yukarı

Hyundai Sonata 2024: Makyajdan öte

Camry ile rekabet edecek olan güncellenmiş Sonata'nın ilk kez dört tekerlekten çekiş sunması bekleniyor.

27 Mart 2023 kaynak: Hyundai

Yenilenen Hyundai Sonata ilk kez tam olarak sergilendi ve orta boy sedanla ilgili tüm detaylar henüz açıklanmamış olsa da, Koreli üretici bunu sekizinci nesil modelin "basit bir makyajından daha fazlası" olarak ifade ediyor.

Markanın Sensuous Sportiness tasarım felsefesini yakalayan 2024 Sonata, ön tarafta tam genişlikte bir LED ışık şeridinin benimsenmesiyle ikinci nesil Kona'dan ilham alıyor. Ana farlar hava girişlerinin üst kısmına gizlenmiş ve daha geniş bir ızgara ve daha keskin, daha dramatik çizgilerle birleştirilmiş.Hyundai, Sonata'nın ön yüzünü değiştirmekten çok daha fazlasını yapmış. Ayrıca daha belirgin karakter çizgilerine sahip yeni bir kaput da hazırladı. Buna ek olarak, makyajlı Sonata gövdenin alt kısmında siyah süslemelere ve arka kısımda bir dizi benzersiz özelliğe sahip. Bunlar arasında revize edilmiş bir bagaj kapağı ve LED ışık şeridi yer alıyor. N Line modelleri ayrıca yeni çift susturucuya sahip ve 19 inçlik farklı jantlar üzerinde yol alıyor.Sonata'nın kabininde de çok sayıda değişiklik yapıldı. En belirgin değişiklik 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve 12.3 inçlik bilgi-eğlence ekranı; her ikisi de gösterge panelinden çıkan panoramik kavisli bir ekranın içine yerleştirilmiş. 2024 modelinde ayrıca şanzıman tünelinin üzerinde bir vites seçici yerine sütun tipi bir vites değiştirme kumandası kullanılıyor.

Hyundai, 2024 Sonata'nın iç mekanının da "sportiflik ve premium karakter duygusunu aynı anda geliştirmek için zevkli iç mekan renk kombinasyonları ile geliştirilmiş bir yolcu deneyimi için" geliştirildiğini belirtiyor.Daha önce de belirtildiği gibi Hyundai güncellenmiş Sonata'nın teknik özelliklerini henüz açıklamadı. Ancak kaynaklar 2.5 litrelik turbo dört silindirli motorun standart olarak geleceğini ve bazı pazarlarda sunulan turbo 1.6 litrenin yerini alacağını açıkladı. Sonata N Line'da 2.5 litre 300 HP ve 421 Nm güç üretiyordu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Sonata tarihinde bir ilk olacak dört tekerlekten çekişli bir prototipi de gördük.