yukarı

Hyundai Santa Fe 2024: Farklı olmaktan korkmuyor

Hyundai, yeni nesliyle cesur bir görünüme kavuşan yeni Santa Fe'yi sahneye çıkardı.

17 Temmuz 2023 kaynak: Hyundai

Hyundai Santa Fe, 2018'den bu yana ilk kez anlamlı bir şekilde yeniden tasarlanıyor ve bu büyük bir tasarım değişikliği... Yeni modelde Land Rover'ları andıran kutu gibi oranlar ve tasarım detayları, yeni H şekilli farlar ve Hyundai'nin açık hava yaşam tarzı meraklıları için optimize edildiğini söylediği daha premium bir görünüm yer alıyor.

Mevcut modelden "radikal" bir ayrılış olarak tanımlanan beşinci nesil Santa Fe, ağustos ayında tamamen ortaya çıkacak. Otomobil üreticisi şimdilik, en son açık hava trendleri etrafında büyük verilerle şekillendirildiğini söylediği crossover'ın yeni tasarımını gösteriyor.

Hyundai Global Tasarım Merkezi Başkanı SangYup Lee, "Tamamen yeni Santa Fe, şehir yaşamı ile açık hava arasında mükemmel bir denge kuran, yoğun aile güzergahlarından otomobil kampı maceralarına kadar her şeyin üstesinden gelebilen bir SUV" dedi. "Daha uzun dingil mesafesi, geniş iç mekanı ve teras benzeri bagaj kapağı alanıyla yeni Santa Fe, her zamankinden daha fazla çok yönlülük ve birinci sınıf bir müşteri deneyimi sunmak için SUV gücüne dayanıyor"

Hyundai'ye göre yeni ön kısım "bir ihtişam hissi yaratıyor" ve otomobil üreticisinin "H" amblemine gönderme yapan H şeklindeki DRL'ler ve alt ızgaradaki H motifi ile tanımlanıyor. Crossover'ın iki ucunu birleştirmek için şekil arkada da devam ediyor, ancak alan genel olarak daha sade. Hyundai bunun dış tasarımı dengelemek için kasıtlı olarak yapıldığını açıkladı. Bu arada, keskin bir şekilde tanımlanmış tekerlek kemerleri bunun yetenekli bir araç olduğunu göstermeye yardımcı oluyor ve 21 inçlik jantlar yeni Santa Fe'ye sağlam bir görünüm kazandırıyor.

Otomobil üreticisi, beşinci nesil crossover'ın sahiplerine bol miktarda kargo alanı sunmak için uzun bir dingil mesafesine ve geniş bir bagaj kapağına sahip olduğunu söylüyor. Aracın içinde ne kadar hacim olacağını henüz açıklamamış olsa da, tamamen katlanabilen ikinci ve üçüncü sıra koltukların "sınıfının lideri" bir iç alan sağlayacağını iddia ediyor.

Sade, yapısal dış cephenin aksine, iç mekanın rafine ve açık olması amaçlanmış. Dışarıdaki H şekli içeride de devam ettirilmiş ve tasarımcıların dikey ve yatay çizgileri vurgulayarak açıklık ve hacmi ön plana çıkarmalarına yardımcı olmuş.

Parlak renkli koltuklar ve tavan döşemeleri iç mekanın ferah hissettirmesine yardımcı olurken, yumuşak dokunuşlu ahşap desenli süslemeler veya incelikle işlenmiş koltuklar gibi ince malzemeler Santa Fe'nin içine daha rafine bir his vermiş.

Modern bir araç olarak, elbette bol miktarda teknolojiye de sahip olacak. Kavisli bir ekran, sürücüleri karşılayacak olan 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemini birbirine bağlayarak aracın dışındaki görüşü iyileştiriyor ve araca lüks bir görünüm kazandırıyor.

Hyundai herhangi bir teknik ayrıntı sunmazken, arkadaki "2.5T" rozeti, mevcut Santa Fe'de 280 beygir gücü üreten turbo 2.5 litrelik dört silindirli bir motora sahip olacağını doğruluyor. Kuzey Amerika'da hibrit bir versiyon da mevcut olacak. Avrupa'da ise SUV'un 230 beygirlik 1.6 litrelik T-GDi hibrit sıralı dört turbo ve 265 beygirlik plug-in hibrit seçenekleriyle sunulması bekleniyor.

Ne yazık ki, yeni nesil Hyundai Santa Fe hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz daha beklememiz gerekecek. Otomobil üreticisi, yeni crossover'ı ağustos ayında YouTube kanalında tamamen açıklayacağını bildirdi.