yukarı

Hyundai Santa Fe 2020: Makyaj ve ötesi!..

Alemsin Hyundai! Başkalarının model yenilemede yapmadığını, Santa Fe'de bir makyaja sığdırmışsın...

kaynak: Hyundai

Yepyeni bir platform, yeni hibrit/şarj edilebilir hibrit motorlar ve genç/premium algısını iyice yukarı taşıyan tasarım değişiklikleri... 4 nesil ve 20 yıllık kariyeri işte böyle coşkulu kutluyor Hyundai Santa Fe.

 

Makyajlı Hyundai Santa Fe yeni model etkisi yapıyor

 

2020 makyaj operasyonuyla Hyundai Santa Fe özellikle ön kısımda hem karakter hem de heybet kazanmış. Ön ızgaranın genişleyip tampon tasarımlarının değişmesi Santa Fe'ye modern bir sertlik katarken, "T" formunu tamamlayan iki parçalı far grubu - durumu fark edince - "Ooo!.. Bi dakkaaa!" aydınlanması yaratıyor. 

 

Hyundai Santa Fe'nin gelmesini hiç bu kadar istememiştik

 

Büyük motorlu, büyük vergili ve 7 koltuklu Santa Fe Türkiye'de nicedir yokları oynadığı için "Kona'ya benzetmişler" şeklinde bir düşünceye kapılmak da mümkün. Lakin ki öyle değildir:)

 

Hyundai Santa Fe cüssesini saklayan dinamik hatlara sahip

 

Profilde alt koruma çıtaları ve çamurlukların gövde rengine bürünmesi yeni Santa Fe'deki lüks dokunuşlardan. Arkadaki en önemli yenilikse, artık "premium"luğun şanından sayabileceğimiz boydan boya LED stoplar.

 

Makyajlı Hyundai Santa Fe her açıdan kendini aşmış

 

İçeride de yer yer makyajı aşmış Hyundai Santa Fe... Yepyeni orta konsol yolcuyla sürücü arasına prestijli bir set çekerken vites kolu sizlere ömür. 12,3" boyuntunda yeni dijital gösterge panelinin yanı sıra, bilgi-eğlence sistemi de 10 inçlik daha havalı bir ekrana kavuşmuş. Aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) değişmese bile yeni platform arkadaki dizlere tam 34 mm kazandırmış.

 

Hyundai Santa Fe 2020 kabinde de makyaj ötesi

 

"Güzele güzel demem güzel benim olmadıkça" yaklaşımı konusunda daha pozitif bir his var içimizde. Nedeniyse kuzen Sorento'da da kullanılan yeni 1.6 T-GDi hibrit motor...

 

Yeni 1.6 T-GDi hibrit motor Santa Fe'nin elini çok güçlendirdi

 

60 hp'lik elektrik motoruyla birlikte 230 hp ve 350 Nm'ye kavuşan turbo benzinli Santa Fe, Eylül ayında başlayacak Avrupa turnesinin son durağında Türkiye'ye de gelebilir. Gerçi diyeceksiniz ki süper başarılı (gerçekten) i30 bile gelmiyor...

 

Yeni Santa Fe... Bir de direksiyon değişeydi...

 

2021 başında onu takip edecek şarj edilebilir hibrit Santa Fe ise (4x4) daha uzun bir %100 elektrikli menzil ve 265 hp, 350 Nm'lik bir kombinasyona sahip. Dizel motorun hacmiyse 2.2 lt.ye yükselmiş. 202 hp ve 450 Nm... Neyse, boşverin:)