yukarı

Hyundai Ioniq 5 N: Tam da beklediğimiz gibi

Hyundai Ioniq 5 N, N bölümünün doruk noktasını oluşturuyor.

13 Temmuz 2023 kaynak: Hyundai

Otomobil tutkunları bunu bekliyordu ve nihayet Hyundai Ioniq 5 N, Goodwood Festival of Speed'de halka tanıtılmadan önce sahneye çıktı. Elektrikli araç rakiplerinden daha fazla sürücü odaklı olmayı vaat ediyor ve markanın son derece cazip içten yanmalı motorlu N modelleri kadar sürüşü eğlenceli olmayı hedefliyor.

Normal Ioniq 5 gibi, yeni Ioniq 5 N de markanın Elektrik-Global Modül Platformuna dayanıyor ve Hyundai'nin RM20e, RN22e ve N Vision 74 rolling lab kreasyonlarıyla elde ettiği uzmanlıktan yararlanıyor. Büyütülmüş 84 kWh batarya paketine ve hem önde hem de arkada revize edilmiş elektrik motorlarına sahip. Öndeki motor 226 HP, arkadaki motor ise 383 HP güç üretiyor ve ikisi birleşerek 609 HP güç üretiyor, ancak bu güç Boost modunda 650 HP’ye kadar çıkarak otomobile Kia EV6 GT'den bile daha fazla güç sağlıyor.

Bu çok yüksek güç rakamları Ioniq 5 N'nin 100 km/s hıza 3,4 saniyede ulaşmasını ve 260 km/s son hıza kadar devam etmesini sağlıyor. Bununla birlikte, diğer N modelleri gibi, Ioniq 5 N'nin vaat edilen çekiciliği rakamlarda değil. Bunun yerine, sürücünün ilgisini çekme biçiminde ve gerçek sihrin gerçekleştiği yer burası.

Beyaz gövde yapısında 42 ek kaynak noktası ve sertliği artırmak için 2,1 metre ek yapıştırıcı bulunuyor. Hyundai ayrıca direksiyon kolonunu güçlendirdi ve N Pedal olarak bilinen bir sistem geliştirdi. Bu yazılım işlevi, i-Pedal rejeneratif fren sistemine benzer bir teknoloji kullanıyor ve dönüşü iyileştiriyor ve gaz kelebeği hassasiyetini artırıyor. N Tork Dağıtım sistemi de 11 seviyeye kadar ayarlanabilen tamamen değişken ön ve arka tork dağılımı sağlayarak dönüştürücü bir rol oynuyor. Ayrıca sürücünün arkadan itişli bir içten yanmalı motorlu otomobilin debriyaj hareketini simüle etmesine olanak tanıyan entegre Tork Kick Drift işlevine sahip bir N Drift Optimizer bulunmakta.

Geliştirmeler bununla da bitmiyor. Hyundai, Ioniq 5 N'yi dört pistonlu kaliperlere sahip 400 mm ön diskler ve 360 mm arka disklerden oluşan en güçlü frenleriyle donattı. Rejeneratif fren sisteminin gücü de artırılmış ve tek başına 0,6 G yavaşlama kuvveti sağlayabilmekte. Rejeneratif frenler ile hidrolik frenler arasında fark edilmeyen bir geçiş olduğu da söyleniyor. N Race modu sürücülerin 'Endurance' ve 'Sprint' ayarları arasında seçim yapmasına olanak tanıyor. İlki daha uzun pist seansları için en yüksek gücü azaltırken, ikincisi en yüksek güce öncelik veriyor.

Sonra asıl eğlenceli olanlara geliyoruz; N e-shift ve N Active Sound+. Bu sistemlerden ilki, motor tork çıkışını kontrol ederek ve vites değiştirirken aldığınız sarsıntıyı simüle ederek Hyundai'nin geleneksel motorlu N otomobillerinin sekiz vitesli çift kavramalı şanzımanını simüle ediyor. N Active Sound+ fonksiyonu, Hyundai N'nin 2.0 litrelik turbosunu taklit etmek için 'Ignition' ses profiline sahip sekiz dahili ve iki harici hoparlör, RN22e'ye benzer bir sese sahip bir 'Evolution' seçeneği ve çift motorlu savaş uçaklarından esinlenen bir 'Supersonic' teması kullanıyor.

Otomobilde bir dizi görsel değişiklik de yapılmış. Örneğin, 20 mm daha alçak, 50 mm daha geniş ve 80 mm daha uzun. Ön kısımda yeni bir splitter, hava kanatları ve hava perdeleri göze çarparken, arka kısımda benzersiz bir spoyler, belirgin bir difüzör, üçgen bir fren lambası ve standart Ioniq 5'ten farklı olarak bir arka cam sileceği bulunuyor. Bir dizi 21 inç dövme alüminyum jant standart olarak geliyor ve 275/35 Pirelli P Zero lastiklerle sarılıyor.

İç mekan da oldukça farklı. Tamamen yeni bir direksiyon simidi hemen göze çarpıyor ve N Grin Boost düğmesi de dahil olmak üzere çeşitli N düğmeleri içeriyor. Araçta ayrıca rejeneratif fren sistemi için yeni metal pedallı vites değiştiriciler bulunurken, orta konsolda artık pist sürüşü için dizlikler yer alıyor. N koltuklar da standart olarak geliyor ve optimize edilmiş pedallar takılmış.