yukarı

Hyundai i20 N Line 2021: Biraz sportiflik alır mıydınız?

Biz yeni i20'nin satışa sunulmasını beklerken, sportif detaylarla süslü Hyundai i20 N Line paketi sahne aldı

09 Ekim 2020 kaynak: Hyundai

Hyundai’nin son 20 yılda yaptığı atılımı kıskanmıyoruz desek yalan olur. Bu sürecte tasarım ve kalite bakımından gerçekleştirdiği dönüşümle Avrupalı rakiplerinin korkulu rüyası haline gelen Hyundai’nin tek ve son eksiği performans odaklı "hot" modellerdi belki de.

Şimdi diyebilirsiniz ki "E Genesis diye bir modelleri vardı"… Evet vardı ama sürüş hissi olarak Avrupalı rakiplerinin o kadar gerisindeydi ki, rakip karşılaştırmalarına bile giremiyordu.İşte bu durumun farkına varan Güney Koreli mühendisler önce bir harf bularak koyuldular işe. Bu harf ise ‘N’ idi. Hyundai N'sini BMW’nin ‘M’i, VW'in GTI'yı gibi düşünebilirsiniz aslında…

Özellikle bize maalesef artık gelmeyen i30'da gerçekleştirdikleri N dönüşümüyle, hem fiyatı hem de performansıyla Avrupalı rakiplerine kök söktüren bir model yaratmış oldular. O i30 N ki hemen tüm otoritelerce Golf GTI ve Ford Focus ST'nin alenen rakibi sayılmakta.

Bu başarının ekmeğini de yeni çıkardıkları hemen hemen tüm modellere ekledikleri N Line paketiyle afiyetle yemeği hak ettiler. Ülkemizde üretilen Yeni i20 de işte bu N paketiyle daha agresif bir görünüme kavuştu.

Hyundai i20 N Line_arabazzi.com

Hyundai'nin "daha sportif ve duyusal bir his" yarattığını söylediği tasarımda, alttaki gri (bize siyah gibi geldi ama!) karakter çizgisiyle N'e özel ön tampon bu agresifliğin temel taşı bizce. Sert bakışlarla birlikte N Line armasıyla donatılmış büyük siyah ön ızgara da dikkat çekiyor. Bu basamaklı siyah ızgaranın deseni damalı bayraktan ilham almış.

Hyundai i20 N Line, gri karakter çizgisi ve motorsport tarzı ön ızgara_arabazzi.com

Hyundai tasarımcıları, arkadaki ince ayarlara yeni bir tampon, çift krom egzoz çıkışı ve difüzöre entegre edilmiş üçgen şekilli bir sis lambasıyla devam etmişler. İki renkli kaplamaya sahip 17 inç alaşım jantlar, görünümü tamamlıyor.

Müşterilere Phantom Black, Aurora Grey, Polar White ve Brass renk seçenekleri sunulurken, Polar White'ı tercih edenler ayrıca iki tonlu Phantom Black tavanı da seçebiliyorlar.
Kabinde de değişiklikler mevcut. N logolu ve özel kırmızı dikişli N spor koltuklar bunlardan en göze batanları. Ayrıca özel bir N direksiyon simidi, kırmızı eklere sahip deri vites topuzu ve metal pedallar kullanılmış.

Diğer i20 modellerinde olduğu gibi, i20 N Line, Hyundai Live Services gibi bir dizi Connected Car hizmetini ve Bluelink akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çeşitli uzaktan özellikleri içeren Hyundai’nin Bluelink teknolojisinin en son sürümünü de içeriyor.

Hyundai i20 N Line kabinde de sportif N tadları veriyor_arabazzi.com

Hyundai i20 N Line, yakın zamanda Türkiye'de perdeyi açması beklenen yeni i20'de de kullanılan ve en zayıfı 84 hp, en güçlüsü 120 hp'lik 1.0 T-GDi motor seçenekleriyle sahaya çıkıyor. Hyundai’nin Akıllı Manuel Şanzıman (iMT) ile kombine edilen motorda, otomatik şanzıman olup olmayacağı henüz net değil.

Bize sorarsanız bu görüntüye olsa olsa 100 ya da 120 hp'lik T-GDi yakışır. Üstelik bu motorlarda 48 Volt'luk hafif hibrit seçeneği de mevcut.