yukarı

Hyundai i20 N: İzmit'te piş, bize de düş!

Sportif görünümlü i20 N Line için bile heyecan yapmışken, hakiki sporcu Hyundai i20 N'e hayır der miyiz...

22 Ekim 2020 kaynak: Hyundai

Hyundai i30 N'in Dünya Ralli Şampiyonası dahil elde ettiği başarılar ve hemen tüm sürüş otoritelerinin takdir-teşekkürleri ortada dururken, yeni i20 N'in süper başarılı olacağını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok.

Teknikten önceki mutluluğumuz, i20 N'in, normal i20'den hayli ayrışan tasarım unsurları içermesi. Yere 10 mm daha yakın "performans mavisi" i20 N, Genişleyen sportif dokulu ön ızgaranın altındaki spoylerde başlayan kontrast kırmızı hattı marşpiyel boyunca ve arkadaki difüzörlerde de sürdürüyor.

Hyundai i20 N Türkiye'de üretilen en güçlü otomobil_arabazzi.com

Kafamızı yukarı kaldırınca da tavandaki WRC esintili spoyleri, üçgen sis lambasını ve - şaşırtıcı bir şekilde - tekli sport egzoz çıkışını görüyoruz.

Hyundai i20 N Hyundai'nin WRC tecrübesini asfalta aktarıyor_arabazzi.com

Sonraki mutluluksa 6 ileri manuel şanzımanın sürücüyü aktif spor hayatına dahil etmesi. Zira 1.6 litrelik 4 silindirli turbo T-GDi motor, 204 hp ve 1.175 devirden itibaren 275 Nm torkla, sadece 1.190 kg ağırlığındaki i20 N'i 6,7 saniyede 100 km/s'e uçururken şanzımana insan eli değmesinde sonsuz fayda var. O şanzıman ki daha yüksek devirler ve yüksek torkla başa çıkmak üzere güçlendirilip iyileştirilmiş.

Azami sürat 230 km/s ile sınırlı olsa da sonuçta i20 Coupé WRC ile yanı ağırlıkta seri üretim bir modelden bahsediyoruz...

Hyundai i20 N gövde altı kırmızı hattı ve N'lere özel mavi rengiyle çok agresif_arabazzi.com

Meraklıları aynı motoru Kia'nın bize tabii ki gelmeyen bazı atletik modellerinden de hatırlayacaklar (Ceed GT, ProCeed gibi) ama manuel şanzıman i20 N'in imtiyazı. Gücünü ön tekerlere aktaran Hyundai i20 N, 18" mat gri alaşım jantlarını Pirelli P Zero N lastikler ve yine özel "N sport" kaliperlerle donatmış.

Hyundai i20 N 1.6 T-GDi motorun 204 hp gücünü öntekerlere aktarıyor_arabazzi.com

Pist keyfini yollara da taşımak için şasisi 12 noktadan güçlendirilen Hyundai i20 N, sınırlı kaydırmalı mekanik diferansiyel "m-LSD" opsiyonuyla, virajla tutunma kadar safkan keyfi de önemsediğini gösteriyor.

Hyundai i20 N'in şasisi 12 noktada güçlendirilmiş, süspansiyonları sertleştirilmiş_arabazzi.com

Diğer atletik revizyonlar arasında sertleştirilen süspansiyonlar, daha net direksiyon tepkileri için elden geçirilen ön aks bağlantıları ve daha üst devirlere çıkmaya imkân tanıyan "launch control" özelliği sayılabilir.

Daha mülayim takılan iç mekânda N Sport mavisi dekorlar, dikişler, N Sport koltuklar, alüminyum görünümlü pedallar ve vites topuzu ile dijital gösterge panelindeki sportif kadranlar dikkat çekici.

Hyundai i20 N kokpitte mavi detaylar ve spor direksiyondaki iki "N" düğmesiyle iddiasını sakince sergiliyor_arabazzi.com

Tabii direksiyonun iki yanında, her türlü çılgınlığa imkân veren "N" düğmelerini de unutmayalım. Bu mavi "N" düğmelerine basarak, Eco, Normal, Sport, N ve şahisi ayarlarınız için N Custom'dan oluşan beş ateşleme (!) modu arasında gidip gelebilirsiniz. Vahşi duyguları kamçılamak için, ESP'nin tamamen devreden çıkabildiğini hatırlatalım ama siz evinizde denemeyin lütfen.

Bu mavi N kumandaları beş farklı sürüş modunu seçmek için kullanılıyor_arabazzi.com

Türkiye'de üretilen en güçlü seri üretim otomobil olan yeni Hyundai i20 N, 2021 Mart ayından itibaren satışa sunulacak ama bal tutan parmağımızı yalar mıyız, çeşmenin başında olmanın faydasını görür müyüz, şimdilik şüpheli...