yukarı

Hyundai i20 2020: Küçük sınıfta büyük kapışma

Daha keskin, kaliteli ve kullanışlı haliyle yeni Hyundai i20, zirvesindekilerin uykusunu kaçırmaya aday...

kaynak: Hyundai

Herhangi bir marka gelip "Kimden korkalım?" diye sorsa, "Hyundai" deriz. Kim ne yaparsa yapabilecek, hibrit, elektrik ve hatta hidrojen yakıt hücreleriyle top sektirebilen... Minnoş şehir arabalarından kariyerine (deyim yerindeyse) şampiyonlukla başlayan i30 N'e kadar, tam saha pres yapan bir marka Hyundai.

 

Zaten türünün en iyilerinden olan yeni Hyundai i20 de çıtayı yükseltmekte epey kararlı görünüyor. Diğer modellere de öncülük edecek şekilde i20, Hyundai'nin yeni bol açılı, keskin ve sert tasarım diliyle şekillenmiş. Corsa, Clio, 208 ve mesela yeni tanıttığımız Jazz, Hyundai i20'nin sıcak nefesini her daim hissedecekler gibi.

 

Hyundai i20 tasarım

 

Mart ayında Cenevre Fuarı'nda duvağı kaldıracak olan i20 şimdilik - nedense - kokpitini göstermiş değil. Boyut açısından pek değişmeyen ve sadece 4 mm uzayan yeni Hyundai i20, aks mesafesini 1 cm artırıp bagajı 25 lt. büyüterek 351 litreye çıkarmış.

 

Yukarıdaki iç mekân illüstrasyonun final tasarıma pek yakın olduğunu varsayarsak, heyecanlanmak için bolca sebep var. Bir kere ana ekranın yeri çok başarılı. Kesin bilgi şu: 10,25 inçlik dijital gösterge paneli ve aynı ebattaki dokunmatik bilgi-eğlence ekranıyla kokpit tam kadro sahada olacak.

 

Hyundai i20 arka tasarım

 

Motor cephesinde en önemli haber, 48 V elektrik destekli benzinli hibrit T-GDi efendim. Söz konusu yarım yağlı hibrit teknolojisi 3 silindirli motorun 120 hp'lik halinde standart ama 100 hp'likte opsiyonel olacak. (Benzinli bir motora T-GDi ismi de baya kötü fikir bu arada) Şanzıman seçeneklerimiz ise 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı 7DCT.

 

Teknoloji meraklısı Hyundai'nin "2020 i20"si, yaya ve bisikletli algılayabilen acil frenleme sistemi ve anlık verileri işleyip virajın görünmeyen tarafındaki trafiğe hazırlanan navigasyon gibi havalı oyuncaklara sahip. Şerit takip asistanları artık saymıyoruz bile farkındaysanız.

 

Peki acaba, Hyundai i20'nin tıpkı yeni Clio gibi Türkiye'de üretilecek olması - ihtiyacı olduğundan değil ama - ona +1 puan vermenize yol açar mı?