yukarı

Hyundai amblemi bir kazada mermi olabilir

Hyundai, amblemin direksiyon simidine yeterince oturmadığını tespit ettikten sonra 2022 model 247 Elantra N'yi geri çağıracak.

26 Ağustos 2022 kaynak: Arabazzi

Sorun şu ki, amblem, bir kaza durumunda oldukça yüksek bir hızda hareket eden hava yastığı kapağının üzerinde bulunuyor. Bu olursa, Hyundai amblemi kapaktan ayrılabilir ve bu da bir kaza sırasında yaralanma riskini artırır. Neyse ki Hyundai ve tedarikçisi Mobis, üretim sahasındaki rutin testler sırasında sorunu öğrendi.

18 Mayıs 2022'de yapılan müteakip testlerde tedarikçi, amblemin ön cam yönünde uçtuğunu tespit etti. Mobis, amblem ve korna yastığı arasındaki bağı basitçe güçlendirerek sorunun çözüldüğünü belirledi.

Bulgularını 19 Mayıs'ta Hyundai'ye götürdü ve otomobil üreticisi, kaynak sürecini ve parça performansı üzerindeki potansiyel etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemeye başladı. 7 Haziran'da Hyundai, bir saha incelemesi yapan ve yolda direksiyon simidinden bir amblemin uçup gittiği hiçbir olay tespit etmeyen bulgularını yetkililere bildirdi.

30 Haziran'da Hyundai, üretim sürecinde birkaç değişiklik yaptı. Amblemi korna pedine daha iyi yapıştırmak için yapıştırıcı uygulaması değiştirildi ve kaynakçının birincil sıcaklık sensörlerinden gelen değişiklikleri daha iyi algılamak için üretim sürecinde ikinci bir sıcaklık sensörü benimsendi.

Bu değişiklikler uygulandıktan sonra üretilen araçlar geri çağırma kapsamına alınmıyor. Ancak o zamandan önce üretilenler, sürücü hava yastığının değiştirilmesi için en yakın bayiye geri dönmeleri gerekebilir.

Hyundai, 17 Ekim'de müşterilere ulaşmaya başlayacağını ve onarımların mal sahibine ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini söyledi. Bu kusurun bir sonucu olarak masraflara maruz kalan sahiplere de geri ödeme yapılacak.