yukarı

Honda SUV e:concept: Çin'den yola çıkan elektrikli

Honda'nın ilk %100 elektrikli SUV'u e:concept, Pekin Otomobil Fuarı’nda 'VTEC açma bitiyor mu?' dedirtti...

01 Ekim 2020 kaynak: Honda

Japon markalar geleneklerine düşkün oluşlarıyla bilinir ki, Honda da bu markaların başında gelir... Uzun yıllar tutturdular "biz turbo kullanmayız" diye. Haksız da değillerdi aslında 90’ların o sevilen Honda modelleri atmosferik motorları ve çevirdikleri yüksek devirlerle akıllara kazınmıştı.

 

Fakat küresel rekabet ve teknoloji gelenek falan dinlemiyor malum. Özellikle Avrupalı rakipleriyle baş etmek için motorlarında turbo kullanmaya başlayan Honda, yine bir müddet uzaktan seyrettiği tam elektrikli otomobillerde Honda e'den sonra ikinci hamlesini yapmaya hazırlanıyor.

 

Honda SUV e:concept Honda'nın %100 elektrikli SUV anlayışını gösteriyor_arabazzi.com

 

Honda, seri üretimi yaklaşan bu ilk %100 elektrikli SUV konseptinin teknik ayrıntılardan bahsetmedi ama şehir odaklı "küçük boyut-küçük batarya-küçük menzil" anlayışını benimseyeceğini tahmin etmek zor değil. Tıpkı Honda e ya da Mazda MX-30 gibi.

 

Honda yeni modelin çok boyutlu bir sürücü destek sistemi olan ADAS'ın yanı sıra, yeni nesil Honda Sensing güvenlik paketi ve Honda Connect bilgi-eğlence sistemi ile donatılacağını açıkladı. Bilgiler bu kadar, dağılabiliriz…

 

Honda'nın e:concept isimli SUV'u, üretime yakın Honda SUV e'ye dönüşebilir_arabazzi.com

 

Şaka şaka, devam ediyoruz!.. Honda Sensing Paketi, daha geniş bir ön kamera açısı ve 360 derecelik bir radar sayesinde gelişmiş tanıma, tahmin ve karar verme performansına sahip olacak Honda SUV e:concept. Honda Connect'e gelince, bir AI (yapay zekâ) asistan arayüzü, akıllı telefon bağlantısı ve gelişmiş bağlantı ile mümkün olan tüm güncellemeleri uzaktan kablosuz yapacak.

 

Maalesef, SUV e:Concept’in iç fotoğraflarını henüz yayınlamadı Honda. Biz faniler sadece üç dış çekimle yetinmek durumundayız. İnce LED bakışlar, uzun bir kaput, atletik hatlar, çerçevesiz pencerelere sahip iki uzun kapı ve coupé eğimli bir tavan çizgisine sahip olan bu konsept, tasarım açısından markanın mevcut SUV serisinden önemli bir farklılığa da işaret ediyor.

 

Şunu da unutmayalım, üç kapılı konseptin aksine, üretim modelinin beş kapılı gövdeye sahip olması kuvvetle muhtemel.

 

 

Dikkat çekmeye değer diğer tasarım ipuçları, kapıların alt yarısındaki içbükey yüzey, tekerlek kemerlerinin etrafı ve yan marşpiyelerdeki plastik kaplama ve çok kollu alaşım jantlar. Honda herhangi bir ayrıntı sunmasa da sürüş yüksekliği oldukça iyi görünüyor.

 

Bakalım Honda'nın Çin'deki ilk %100 elektriklisi olması planlanan bu kompakt ve seksi SUV dünyanın kalınına ne zaman ve ne şekilde yayılacak...