yukarı

Honda Prologue EV: 500 km’ye yakın menzil

Honda, Prologue hakkında ek ayrıntılar açıkladı.

29 Eylül 2023 kaynak: Honda

Honda, Prologue'u sonsuzluk gibi hissettiren bir süredir tanıtıyor; ilk eskizler Mayıs 2022'de yayınlandı ve bunları Ekim ayında gerçek hayattaki resimler izledi. Şimdi, yaklaşık bir yıl sonra, otomobil üreticisi ek ayrıntılar yayınladı.

Honda, crossover'ın mevcut çift motorlu dört tekerlekten çekiş sisteminin yaklaşık 292 HP ve 451 Nm torka sahip olacağını duyurdu. Müşteriler ayrıca "kendinden emin hızlanma ve maksimum verimlilik" sunmayı vaat eden önden çekişli bir versiyon da alabilecekler.

Önden çekişli versiyondan bahsetmişken, Honda bu versiyonun yaklaşık 483 km EPA menziline sahip olacağını açıkladı. Bu oldukça saygın bir rakam ve 155 kW'a kadar DC hızlı şarj özelliği sayesinde on dakika gibi kısa bir sürede 105 km menzil elde edebilen 85 kWh lityum-iyon pil paketi ile sağlanıyor.

Şarj konusunda Honda, her Prologue müşterisinin araç satın alımına dahil olan üç mevcut şarj paketinden birini seçebileceğini açıkladı. Bunlardan ilki, şehir sakinlerine ve mevcut EV sahiplerine hitap etmesi gereken 750 $ 'lık bir kamu şarj kredisi. Müşteriler ayrıca 250 $ kurulum teşviki ve 300 $ halka açık şarj kredisi ile birlikte gelen 7,6 kW taşınabilir şarj kiti veya 500 $ kurulum teşviki ve 100 $ halka açık şarj kredisi ile birlikte gelen 11,5 kW ev şarj istasyonu arasında seçim yapabilirler.

Tasarım eski bir haber olduğu için, crossover'ın yumuşak kıvrımları ve akıcı yüzeyleri kucaklayan aerodinamik olarak optimize edilmiş bir dış görünüşe sahip olduğunu belirtmekle yetineceğiz. 19 inçlik jantlar standart olarak geliyor, ancak 21 inçlik jantlar da mevcut olacak.
 

Boyut açısından model 4.877 mm uzunluğunda ve 3.094 mm dingil mesafesine sahip. Bu da Prologue'u 277 mm daha uzun dingil mesafesine sahip olmasına rağmen Passport'tan 74 mm daha uzun yapıyor.
 

İç mekana geçildiğinde, Honda GM kökenlerini gizlemek için iyi bir iş çıkarmış, çünkü en büyük hediye bir OnStar düğmesi. Üç donanım seçeneği sunulacak ve giriş seviyesi modelde bile 11 inçlik dijital gösterge panelinin yanı sıra 11,3 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi bulunacak. İkinci sistemde Google yerleşik olarak bulunuyor ve bu da Google Asistan, Google Haritalar ve Google Play mağazasına kolay erişim sağlıyor.
 

Başka bir yerde, sınıf lideri bir depolama kapasitesine sahip olmayı vaat eden iki katmanlı bir orta konsolun yanı sıra 33 lt su şişelerini alabilen iki bardak tutucu var. Crossover ayrıca Kia K5'te bulunana benzeyen "yerden tasarruf sağlayan cep tipi kablosuz akıllı telefon şarj cihazı" ile donatılmış olarak geliyor.
 

Prologue EX ayrıca ısıtmalı ön koltuklar ve iki yönlü elektrikli bel desteğine sahip sekiz yönlü elektrikli sürücü koltuğu ile donatılmış. Müşteriler ayrıca parlak siyah döşeme ve çift bölgeli klima kontrol sistemi bulacaklar.
 

Daha fazla lüks arayanlar, deri kaplı direksiyon simidi ve siyah veya açık gri deri koltuklara sahip orta seviye Touring'e geçebilirler. Diğer öne çıkan özellikler arasında eller serbest elektrikli bagaj kapağı, otomatik kararan dikiz aynası, panoramik sunroof ve 12 hoparlörlü Bose premium ses sistemi yer alıyor.
 

Üst sınıf Prologue Elite standart olarak dört tekerlekten çekiş ve yukarıda bahsedilen 21 inç jantlarla geliyor. Ayrıca ısıtmalı deri direksiyon simidi, ısıtmalı ve havalandırmalı deri ön koltuklar ve bir baş üstü ekranı ile yükseltilmiş bir iç mekan yer alıyor. Model ayrıca "daha hızlı gaz ve direksiyon tepkisi, daha sıkı direksiyon, daha fazla fren gücü ve diğer geliştirmelerle daha da ilgi çekici bir sürüş deneyimi" vaat eden bir Spor moduna sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.
 

Donanımı bir kenara bırakırsak, beş koltuklu crossover ikinci sıranın arkasında 714 litre kargo alanına sahip. Bu alan arka koltukların katlanmasıyla 1.634 litre kadar genişletilebiliyor. Otomobil üreticisi ayrıca kargo tabanının altına gizlenmiş 14 litre ek depolama alanı olduğunu belirtti.
 

Son olarak, crossover standart olarak Honda Sensing sürücü destek sistemleri paketi ile geliyor. Otomobil üreticisi ayrıntılara girmedi, ancak Kör Bölge Direksiyon Asistanı, Arka Yaya Uyarısı ve Arka Çapraz Trafik Frenlemesi olacağını belirtti.