yukarı

Honda N-One: Honda'nın taze K-Car'ı

Honda'nın 'N' ile başlayan küçük ve kübik Kei Car'larının en tazesi N-One 2. nesliyle ama sadece Japonlar için hazır

kaynak: Honda

Japonya'da çılgınlar gibi satan "kei car", yani "hafif araba" sınıfının temsilcisi olan Honda N-One, farklı markaların onlarca küp şekerinden sadece biri ve en tazesi.

Honda N-ONE taze bir Kei Car_arabazzi.com

Kore'den ithal K-Pop dünyayı nasıl sallıyorsa, K-Car'lar da Janponya'yı öyle sallıyor. Japonya'nın süperstarı sayılan ve yine Honda'nın ürettiği N Box'ın, adalar ülkesinde sadece 2019 yılında 250.000 adet sattığını söyleyelim ki durum biraz daha netleşsin. Kıyaslamak açısından, aynı dönemde Japon markanın Avrupa'daki toplam satışı 108.800 adet!

Honda N One kei car boyutlarına sadık_arabazzi.com

İkinci nesliyle 20 Kasım'da Japon bayilerine doluşan N-One isimli bu aşırı çekici Hondacıklar, daire, üçgen ve yamuk formların kombinasyonuyla tasarlanmış. Enlemesine hatları ve kübik yapısıyla, sağlamlık kadar sürüş keyfini de çağrıştırıyor Honda N-One.

Küçük ve yüksek küp Honda N One_arabazzi.com

İlki 2012'de yollara çıkan ve 1967'li Honda N360'tan esinlenilen N-One, dış tasarımdan ziyade içeride değişmiş. Yeni LED farlar, yeni tamponlar ve ön ızgaradan ibaret bu değişim, ilkine aşina olmadığımız için bizi zerrece bozmadı açıkçası.

Honda N-One 2020_arabazzi.com

İnanmazsınız ateşli RS donanımı bile bulunan Honda N-One, bu versiyonda 6 ileri manuel seçeneği sunuyor. Manuel şanzımanın hızla tedavülden kalktığı bir devirde, kontrol ve keyif unsuru olduğunun hatırlanması güzel. Standart olarak CVT'li N-One'daki bu ters hamlenin kamuoyu talebiyle gerçekleşmesi daha da güzel.

Honda n-One minimalist kabini yolcudan yana_arabazzi.com

Kabinde dar alanda maksimum ferahlık için, alçak zemin ve geniş cam yüzeylerin yanı sıra, minimalizmin dibine vurmuş Honda. Tüm kumandalar sürücüden çok yandaki yolcunun kolayca erişebileceği konumda. Zira direksiyondaki kumandalarla hemen her şeyi kontrol etmek mümkün. Bu boyutta bir arabadaki bilgi-eğlence ekranı ve elektronik park freni de ders niteliğinde hani.

Az alanda çok kullanışlılık: Kei Car

RS'i var dedik ama kafanızda bir Type-R çılgınlığı canlanmasın. 660 cc'lik turbolu motorun maksimum gücü 65 hp. Gel gelelim, hatalı kalkış önleme, adaptif cruise control, otomatik uzun far, şerit takip ve daha nicelerini kapsayan standart Honda Sensing donanımları bir kargo uçağına zor sığacak cinsten.Korona çağında Honda N One dünyaya yayılmalıJaponlar kei car'ları kimseye bulaşsın istemiyor ama biz Honda N-One ve arkadaşlarının otomotiv aşısı niyetine tüm dünyaya yayılmasını diliyoruz.

Servet dökmeden izole olmanın daha mantıklı ve keyifli bir yolu geliyor mu aklınıza?