yukarı

Honda N-Box 2024: Dikkat çeken pratiklik

Kutu gibi kei otomobil öncekilere benziyor olabilir ama aslında yeni nesil bir otomobil…

03 Ağustos 2023 kaynak: Honda

Honda, bu sonbaharda yerel pazarda satışa sunulacak olan üçüncü nesil N-Box'ı Japonya'da tanıttı. Bu kei otomobil, seleflerinin karakteristik kutu gibi duruşunu korurken, evrimsel ancak rafine bir dış tasarıma ve daha pratik bir iç mekana sahip.

Yeni Honda N-Box eğitimsiz gözlere tanıdık geliyor ancak 2017'de piyasaya sürülen önceki nesille doğrudan bir karşılaştırma yapıldığında tüm karoserin yeniden tasarlandığı görülüyor. Ön yüz, gövde renginde ızgara kapağı, insan gözlerini andıran yuvarlak LED grafiklere sahip yeni bir çift far ve yontulmuş çamurlukları vurgulayan geniş bir alt giriş ile daha sade bir düzene sahip.

Profil, siyah sütunları ve sürgülü arka kapıları koruyor ancak hafifçe değiştirilmiş bir tavana ve yeni bir karakter çizgisine sahip. Arka tarafta da büyük bagaj kapağını çevreleyen daha ince LED arka lambalar yer alıyor. Ayrıca, opsiyonel "Fashion Style" paketi beyaz ayna kapakları ve kapı kolları ile gövde renginde orta kapaklara sahip farklı çift tonlu jantlar ekliyor.

Standart modelin yanı sıra Honda, daha sportif ve daha premium bir tarz benimseyerek görsel olarak farklılaşan N-Box Custom'ı da sunuyor. En dikkat çekici değişiklik, Custom'ın daha büyük bir ızgaraya, farklı LED farlara ve bunların arasında tam genişlikte bir LED şerite sahip olduğu ön tarafta. Ön tamponda ayrıca yan eteklerle birlikte daha sportif girişler ve arka tamponda sahte girişler yer alıyor. "Coordination Style" paketi koyu krom süslemeler, siyah alüminyum jantlar ve iki tonlu bir dış görünüm sunuyor.

Ayrıca Honda, hem N-Box hem de N-Box Custom için tarsarım ve rahatlık sağlayan çeşitli opsiyonel aksesuarlar sunuyor. Selefi gibi bu modelin de tekerlekli sandalye dostu ve arkada rampası olan bir versiyonu mevcut.

N-Box'ın içinde bilgi-eğlence sistemi için 9 inçlik bağımsız bir dokunmatik ekran ve yeni iki kollu direksiyon simidinin arkasında 7 inçlik bir dijital gösterge paneli yer alıyor. Honda tasarımcıları saklama bölmelerine büyük önem vererek kei otomobilin aile dostu kimliğini geliştiriyor. Pratik yan cepler, dört yolcu için bardak tutucular ve gösterge panelinde daha yükseğe konumlandırılan ve altında daha büyük bir torpido gözü sağlayan yeni bir raf gibi özellikler bulunuyor. Standart modelde açık renkli plastikler ve kumaşlar yer alırken Custom'da deri tarzı döşemelerle daha koyu bir tema kullanılıyor. Honda Sensing paketi, ön ve yan hava yastıklarının yanı sıra standart donanıma dahil edilmiş.

Otomobil üreticisi detaylı teknik özellikleri açıklamadı ancak yeni N-Box'ın atmosferik ve turbo benzinli motorlarla sunulacağını doğruladı. Bunlar muhtemelen sırasıyla 58 HP ve 64 HP üreten mevcut 658cc motorların geliştirilmiş bir versiyonu olacak. Resmi olarak 2024 yılı için onaylanan tamamen elektrikli N-Van'a bakılırsa, Honda gelecekte N-Box serisini sıfır emisyonlu bir versiyonla genişletebilir.

Honda, üçüncü nesil N-Box için ön siparişleri bu ay Japonya'da kabul etmeye başlarken, resmi pazar lansmanının ekim ayında yapılması planlanıyor.