yukarı

Honda HR-V e:HEV 2021: Bu yılın sonunda Avrupa’da satışta

Honda HR-V, standart olarak e:HEV hibrit teknolojisi ile 2021 yılının sonunda Avrupa’da satışa sunulacak.

30 Temmuz 2021 kaynak: Honda

Hibrit güç aktarma sistemine sahip olan HR-V; yakıt ekonomisi, düşük emisyon değerleri ve dinamik sürüş performansı arasında ideal bir denge yaratarak SUV segmenti için kullanıcıların beğenisini kazanmayı hedefliyor. 20 yılı aşkın süredir hibrit motor çalışmalarını sürdüren ve aynı zamanda Formula 1 için hibrit motoru geliştiren mühendislik ekiplerini bünyesinde barındıran Honda, 2022 yılının sonuna kadar Avrupa’daki temel modelleri ile elektrikliye geçmeyi planlıyor. Honda e:HEV sisteminde, hem şehir içi hem otoyol sürüşlerinde ideal performans elde etmek üzere üç farklı sürüş modu kullanıma sunuluyor. EV Drive, Hybrid Drive ve Engine Drive olmak üzere üç sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapılıyor.

Honda HR-V ne zaman satışa sunulacak

Honda’nın 2022 yılının sonuna kadar tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefleyen 'Elektrikli Vizyon Stratejisi’nin en güncel adımını temsil eden ve 2021 yılının sonunda Avrupa’da satışa çıkacak olan yeni kompakt SUV modeli HR-V, gelişmiş e:HEV hibrit güç-aktarma sistemine sahip olacak. e:HEV hibrit teknolojisi, Honda mühendisleri tarafından yüksek enerji verimliliği seviyesi sunmak için Formula 1 Hibrit Güç Ünitesi programının motor sporları ekibinin mühendislik deneyiminden yararlanılarak geliştirildi.

honda hr-v'nin fiyatları

Honda’nın hibrit teknolojisi geliştirme çalışmaları sonucunda piyasaya sürülen ilk model olan Insight ile 1999 yılında Honda’nın Avrupa’da satılan ilk hibrit çözümü sunan modeli oldu. Insight, içten yanmalı motordan güç alan, gerektiğinde hızlanmayı artırmak ve yakıt tüketimini düşürmek için elektromotor desteği ve fren enerjisi geri kazanımını sağlayan Entegre Motor Asistanı (IMA) sistemini bünyesinde barındırıyordu. Aradan geçen uzun yıllar boyunca Honda mühendisleri hibrit teknolojisini geliştirmeye devam ederken; geliştirilen e:HEV sistemi günümüzde Jazz, CR-V, HR-V ile birlikte yakında piyasaya sunulacak 11’inci nesil Civic modelinde de kullanılıyor.

honda hr-v'nin motorları neler

HR-V’nin e:HEV güç aktarma sistemi, 253 Nm tork ve toplam 131 HP güç üretiyor. 122 gr/km (WLTP) CO2 emisyonu ve 5,4 lt/100km (WLTP) yakıt tüketimi değerleriyle verimli yakıt ekonomisi sağlayan hibrit sistemde HR-V’nin 0’dan 100 km/s hıza ulaşma süresi 10,6 saniyede tamamlanıyor. CR-V ve Jazz’ın ardından e:HEV ailesine katılan en son model olan HR-V sadece hibrit güç-aktarma sistemiyle satışa sunulacak.e:HEV: düşük emisyon ve çevik performans

e:HEV hibrit güç aktarma sistemi; 1,5 litrelik DOHC i-VTEC benzinli motor, lityum iyon batarya ve akıllı bir güç kontrol ünitesine bağlı olan yenilikçi bir sabit vitesli güç aktarım organından oluşuyor. HR-V’de kullanılan güç aktarma sistemi olan e:HEV, ülkemizde satılan Jazz’da da kullanılıyor. Honda’nın SUV segmentindeki temsilcisi HR-V’nin Jazz’dan daha büyük boyuta sahip olması sebebiyle modelde yeterli elektrik enerjisinin depolanabilmesi için hücre sayısı 48’den 60 adede çıkarıldı. Daha büyük batarya hücresi boyutuna rağmen, Honda’nın gelişmiş mühendislik çözümleri sayesinde kullanım alanından ödün verilmezken; aynı zamanda daha çevik bir hızlanma hissi ve HR-V’nin dinamik performansını iyileştirmek için elektromotor ve tekerlekler arasındaki dişli oranı azaltıldı.Honda e:HEV sisteminde, hem şehir içi hem otoyol sürüşlerinde ideal performans elde etmek üzere üç farklı sürüş modu kullanıma sunuluyor. Akıllı Elektronik Kontrol Ünitesi, yol ve çevre koşullarına bağlı olarak en verimli sürüşü kullanıcılarına sunabilmek için EV Drive, Hybrid Drive ve Engine Drive olmak üzere üç sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapıyor.Sistem; otoyol gibi sabit yüksek hızlı sürüş koşullarında en verimli seçenek olarak Engine Drive moduna geçiş sağlarken; anlık hızlanma gereksinimlerinde ise sistem Hybrid Drive moduna geçerek elektromotorun gücüyle ek performans sunuyor. Bunun yanı sıra Hybrid Drive modunda benzinli motorla çalışan jeneratörden gelen güç, bataryayı şarj ediyor ve verimlilik avantajı sağlıyor. Sürücüler tek bir düğme ile neredeyse yolcular tarafından hissedilmeyecek şekilde sürüş modları arasında geçiş yapabilirken; “Normal” sürüş modu otomobilin performansını ve verimliliğini en iyi şekilde dengeliyor. “Spor” modu, daha keskin gaz tepkisi sağlarken; “Eko” modu ise yakıt verimliliğine odaklanarak klima sistemini ve gaz tepkisini ayarlıyor.

Diğer yandan sürücüler, elektrikli araç kullanımına benzer bir deneyime sahip olmak için şanzıman üzerinden B işlevini etkinleştirebiliyor. Enerji geri kazanım seviyesi ve buna bağlı yavaşlama yoğunluğu, direksiyon simidinin arkasındaki elcikler üzerinden sürücü tarafından ayarlanabiliyor.