yukarı

Honda HR-V 2021: Sadeliği özlemişiz!

Sınıfın öncüsü olsa da pek kıymeti bilinmeyen Honda HR-V, hibrit motor ve yepyeni tasarım rotasıyla yeni bir sayfa açtı...

19 Şubat 2021 kaynak: Honda

Ana akımın tersi hareketleri oldum olası sevmişizdir. Lakin, sadeleşme yönünde olanlara doğrusu pek alışık değiliz.

Hele ki bu sadeleşme neşeli zıpırlıkların neredeyse şart sayıldığı küçük SUV sınıfında gerçekleşiyorsa. Hele ki bunu yapan "Buralar böyle bostandı..." zamanlarında ortaya çıkan, daha kimseler SUV diye bir şeyden bahsetmezken yollarda olan Honda HR-V ise!

Yeni Honda HR-V e:HEV

İşte o HR-V'nin yeni nesli, dünyevi hırslarından arınıp beyazlara bürünmüş genç bir bilge tadı bıraktı bizde...

Tarzı, kullanışlılığı ve dertsizliğine rağmen özellikle son nesilde popülarite düşüklüğüne şaştığımız bir model Honda HR-V. Lakin durum değişmeye namzet...

Honda HR-V 2021 hibrit motorlu

2022 itibariyle tüm Honda modellerinin elektriklenmesi hedefinin CR-V ve Jazz'dan sonraki adımı olan yeni HR-V, "e:HEV" takısıyla yeni nesil Honda hibrit kimliğini açıkça belli ediyor.

Honda HR-V e:HEV'in en güçlü taraflarından biri kokpit tasarımı

Elimizde pek fazla teknik detay olmamakla birlikte, CR-V'de kullanılan 2.0 hibrit sistemin tercihi akla yakın görünüyor. Tabii ki kalbimiz akla değil de bizim ÖTV oranlarına yakın olan, son Jazz'daki 1.5 benzinli + 2 adet elektrik motorlu kombinasyondan yana. Onun da (109 hp, 253 Nm) daha güçlü bir halini rica edelim mümkünse:)

Belki biraz fazla sadeleşen ön yüzü saymazsak, Honda'nın yeni küçük elektrikli elma şekeri Honda e ile aynı sade, az dalgalı, az detaylı tarzını sürdürüyor Honda HR-V e:HEV. Ki tecrübelerimiz bize der ki bu tercih, oyuncaklı yapamamaktan ziyade özgüvenden gelir.

Honda HR-V 2021 büyüyen boyutlara sahip

Gövde oranlarına, cam yüzeylerin değişen açılarına ve sportif çizgiyi ihmal etmeden yere paralelleşen tavana bakılırsa, önceliğin iç mekân genişliğine, özellikle arkadaki başların refahına verildiği söylenebilir.

Nitekim, Honda'ya göre "magic", bize göre "akrobat" arka koltukları ve büyüyen ebatlarıyla yeni HR-V'nin boyut anlamında bir üst lige çıktığı aşikâr.

Honda HR-V e:HEV hibrit sistemin hacimden yemesine izin vermemiş

Honda’nın, yeni HR-V’de hibrit sistemi ve yakıt deposunu ustaca konumlandırması sayesinde koltukları zemine katlama ya da yukarı kaldırma yoluyla elde edilen bagaj derinliği şaşırtıcı ölçüler sunacak.

Yukarıda hafifçe değindiğimiz gibi yeni HR-V'nin kalpleri asıl kazandığı yer iç mekân olacak. Hem de rahatlık, genişlikten önce birkaç çağ birden atlayan tarzı ve tasarımıyla. Burada da biraz Honda e'ye, biraz yeni nesil Mazda'lara gitmedi değil aklımız... Hiç şikâyet etmez, 3 kollu direksiyon, minimal çizgiler, ekranın konumu ve fiziksel havalandırma kumandalarını sever, okşarız!

Yeni Honda HRV 2021 sonunda Avrupa'da satışta olacak

Yeni Honda HR-V e:HEV'in, Avrupa'da 2021 sonunda satışa sunulması bekleniyor.