yukarı

Honda HR-V 2021: Dikkat spoyler içerir!

Işık hızında yenilenen Honda HR-V, hibrit motoru ve gizemli cazibesiyle taze rakiplere kaptırdığı toprakları geri istiyor...

kaynak: Honda

Honda'nın küçük SUV'u HR-V, sadece 5 yıl sonra gelen yeni nesliyle 18 Şubat’ta görücüye çıkacak. Basına sızan ilk bilgiler, çift elektrik motorlu hibrit teknolojisi ve yeni tasarımın, satış grafiklerinin burnunu yeniden yukarı yöneltmekte kararlı olduğu yönünde.

Aslında "crossover" tarihinin öncülerinden olan bu Japon SUV, Renault Captur, Peugeot 2008, Volkswagen T-Roc, Nissan Juke ve daha nice dişli rakiple mücadele edecek. Honda'nın Avrupa'daki elektriklenme hamlesinin (şimdilik) son adımı olarak gösterilen yeni H-RV, iddialı bir "e:HEV" hibrit sistemine sahip olacak.

Honda HR-V 2021 çok gizemli bir açılış yaptı

Üçüncü nesil Honda HR-V’ye ait ilk görüntüler hayli gizemli olduğu için, tasarıma dair ancak küçük "spoiler"lar verebileceğiz! İlk ipuçlarından coupé tarzı alçalan tavan ve yatay stop grubu, Honda HR-V'nin cazibe dozunu artıracağı şeklinde yorumlanabilir.

Yeni Honda HR-V’nin eski modele kıyasla daha uzun olacağı söylentilerine iç mekânın da tamamen yenilenmesi beklentisini de ekleyebiliriz. Daha fazla güç ve daha yüksek sürüş keyfi de beklenti listemizde.

Honda HR-V 2021, tıpkı yeni Honda Jazz gibi hibrit sürüş sistemiyle sunulacak. Hem de bu sefer standart olarak... CR-V'nin 2.0 motorundan ziyade, Jazz'ın 1.5 litrelik hibrit motorunu tercih etmesini umduğumuz yeni Honda HR-V, bu kombinasyonda 4 silindirli benzinliyi iki elektrik motoruyla destekleyecek.

Elektrik motorlarından biri güç desteği sağlarken, diğeri yavaşlama ve fren esnasında jeneratör vazifesi görecek. Lityum-iyon batarya ile verimliliğini artırma peşindeki Honda HR-V e:HEV, "sadece elektrikli", "hibrit" ve "sadece içten yanmalı" sürüş seçenekleri sunarak fark yaratacak.

Yeni Jazz'da olduğu gibi kümülatif toplamda 110 hp civarında bir güce sahip olmasını bekleyebileceğimiz bu motor, mecburen Honda'nın e-CVT şanzımanıyla eşleşiyor. Tabii ki yeni nesil HR-V için biraz daha güç takviyesi bekleyebiliriz.

18 Şubat’ta tanıtımı yapılacak yeni Honda HR-V’nin Avrupa'da 2021 sonbaharında satışa çıkması bekleniyor. Büyüyen boyutu, teknolojik yenilikleri ve standart hibrit sistemi düşünüldüğünde, satış fiyatının biraz yukarıda olması kaçınılmaz gibi. Bize en son fiyat ne olur, onu da bekleyip göreceğiz.