yukarı

Honda e:Ny1 Prototype: Honda’nın yeni elektrikli SUV’si

Honda, yakın gelecekte Avrupa pazarına sunmayı planladığı biri elektrikli diğeri hibrit olmak üzere iki yeni crossover'ı açıkladı.

24 Mart 2022 kaynak: Honda

Elektrikli crossover diğer modele oranla küçük olacak ve tasarımı bize güçlü şekilde HR-V'yi hatırlatıyor. Hyundai Kona Electric'in rakibi olacak model, e:Ny1 Prototype olarak adlandırılıyor ve Honda e'nin platformunun uzatılmış bir versiyonunu kullanıyor.Honda Avrupa Başkanı Katsuhisa Okuda sunum sırasında, "2023'te piyasaya çıkacak olan bu yeni B segmenti elektrikli SUV, Honda'nın gelecekteki ürün serisinin merkezinde olacak" dedi. "Honda'nın bildiği benzersiz dinamik, teknoloji ve tasarımın karışımını sunan bu otomobil, ilk elektrikli modellerini arayan aileler için harika bir seçenek sunacak" e:Ny1 Concept için herhangi bir teknik özellik açıklanmadı. Ancak yerel testlere göre 500 km'ye kadar menzile sahip 68,8 kWh pile sahip olabilir.

Honda'nın takdim ettiği hibrit crossover'ın ise ismi henüz belli değil. Ama ne olduğunu zaten biliyoruz. Resimdeki SUV size bir şeyi hatırlatıyorsa, bunun nedeni Honda'nın Kuzey Amerika'nın 2023 model yılına sahip HR-V ön gösteriminde kullandığı araçla aynı olması. Adı açıklanmayan modelin Honda'nın model havuzundaki HR-V ve CR-V arasında sıkışıp kalması mümkün olsa da, Honda'nın Avrupa serisine iki benzer boyutlu modeli nasıl sığdıracağını bekleyip göreceğiz.Honda Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Gardiner, verdiği demeçte, "2023'te Honda, tamamen yeni bir C segmenti SUV'nin piyasaya sürülmesiyle e:HEV tam hibrit teknolojimizin kullanılabilirliğini daha da genişletecek" dedi. "Honda'nın mevcut HR-V ve CR-V'si ve tamamen yeni e:NY1'in yanında yer alan bu otomobil, sportif, dinamik ve tam hibrit bir seçenek arayan müşteriler için çekici bir alternatif sunacak."

Yeni nesil CR-V'ye gelince, Avrupa'da ilk kez hem tam hibrit hem de plug-in hibrit motor seçenekleriyle sunulacak ve satışların 2023'te başlaması bekleniyor.