yukarı

Honda Elevate 2023: Tam bize göre

Honda portföyüne yepyeni Elevate ile bir SUV daha ekledi. Yakın gelecekte ülkemize de gelebilir.

07 Haziran 2023 kaynak: Honda

Alışılagelmiş üç harfli isimlendirme stratejisinden sapan model, Hindistan'da küresel bir model olarak üretilecek ve yakın gelecekte ihracat pazarları da bunu takip edecek. Honda Elevate elektrikli olmayan benzinli bir motorla tanıtıldı ancak önümüzdeki üç yıl içinde tamamen elektrikli bir versiyonunun geleceği doğrulandı.

Elevate, AB-spec HR-V ve ZR-V'ye kıyasla daha tombul ve kutu gibi görünerek bütçe odaklı karakterini ortaya koyuyor. Büyük ızgara, LED farları birbirine bağlayan krom bir şeritle vurgulanırken, uzun burun SUV kimliğini vurguluyor. Profil, 2023 standartları için biraz muhafazakâr ve 17 inçlik jantlar aracın boyuna göre küçük görünüyor. L şeklindeki LED stop lambaları ve tipik olarak büyük bagaj kapağıyla arka tarafın bir Honda olduğu daha kolay anlaşılıyor.

Honda'nın eyer rengi deri döşeme ve suni ahşap aksanlarla gösterdiği çabaya rağmen, yeni Elevate'in iç mekânı daha çok değer odaklı görünüyor. Gösterge panelindeki analog kadranlara 7 inçlik bir ekran eklenirken, orta konsoldaki 10,25 inçlik bağımsız dokunmatik ekran bilgi-eğlence sistemini barındırıyor. Mevcut özellikler arasında elektrikli açılır tavan, kablosuz şarj pedi, arka klima menfezleri ve kabinin her yerinde çok sayıda saklama bölmesi yer alıyor.

Gelişmekte olan pazarlardaki diğer rakiplerinin aksine Elevate, Honda Sensing paketi sayesinde eksiksiz bir ADAS yelpazesi ve altı standart hava yastığı ile birlikte geliyor. Otomobil üreticisi ayrıca geniş kabin ve 458 lt kargo alanıyla da iddialı.

Honda, Elevate'i Hindistan pazarının segmentasyonunu takip eden orta boy bir SUV olarak tanımlıyor, ancak muhtemelen Avrupa'da B-SUV'ler ve C-SUV'ler arasında yer alacak. Yeni Elevate 4.312 mm uzunluğunda, 1.790 mm genişliğinde ve 1.650 mm yüksekliğinde, 2.650 mm dingil mesafesine ve 220 mm yerden yüksekliğe sahip. Bu ayak izi AB-spec HR-V'ye çok benziyor ve onu Hyundai Creta / Kia Seltos, VW Taigun / Skoda Kushaq ve Suzuki Grand Vitara / Toyota Hyryder gibi rakiplerin karşısına koyuyor.

Yeni model Honda'nın Tayland'daki Asya Pasifik Ar-Ge Merkezi'nde geliştirildi. Aslında Honda City'nin platformuna dayanıyor ve geliştirilmiş sağlamlık ve konfor odaklı bir süspansiyon kurulumuna sahip. Kaputun altında, sedanda olduğu gibi 121 HP ve 145 Nm tork üreten tanıdık bir 1.5 litrelik i-VTEC benzinli motor yatıyor. Güç, 6 ileri manuel şanzıman veya 7 ileri CVT aracılığıyla ön aksa iletiliyor. Hibrit bir seçenekten bahsedilmiyor ancak tamamen elektrikli motora sahip sıfır emisyonlu bir versiyon gelecekte onaylandı.

Honda Elevate, 2030 yılına kadar yerel pazarda piyasaya sürülecek 5 yeni SUV'dan biri olarak Hindistan'ın Rajasthan kentindeki Tapukara fabrikasında üretilecek. Honda, ihracat pazarlarındaki lansmanından önce bu temmuz ayında Hindistan'da siparişleri kabul etmeye başlayacak.